Zařizujeme dětský pokojíček

S příchodem miminka se rozroste nejen radost z nového človíčka v rodině, ale také starost, kam nového člena domácnosti uložit. I když je to malé stvoření, které zatím leží a spinká, má nárok na svůj osobní prostor, který jej bude uklidňovat i motivovat, bude bezpečný a zároveň útulný, bude praktický a současně podnětný pro jeho psychický a motorický vývoj.

Dětský pokoj | Foto: Shutterstock
Dětský pokoj | Foto: Shutterstock

Co by nemělo v pokojíčku pro miminko chybět

Pokud rodiče mají prostor a mohou svému budoucímu děťátku dopřát luxus vlastního pokojíčku, měli by s jeho úpravou a zařizováním začít včas, nejlépe několik měsíců před očekávaným příchodem miminka.



Miminko v prvních měsících toho k životu příliš nepotřebuje. V podstatě z nábytku jsou potřeba jen tři věci: postýlka – kde miminko bude trávit velké množství času, přebalovací pult – kde je maminka bude převlékat, přebalovat a omývat, a skříňka – kde bude mít miminko uložené oblečení, plenky a věci na osobní hygienu, aby je maminka měla vždy po ruce. Další vybavení už záleží na rodičích.

Postýlka

Postýlka by měla být pro miminko pohodlná, bezpečná a zdravotně nezávadná. Budoucí rodiče mohou vybírat z veliké nabídky obchodních řetězců s nábytkem, kde si určitě vybere každý.

Maminky, které čekají v pořadí druhé nebo další miminko, využívají postýlek po starších dětech. Důležité je však tyto postýlky řádně zkontrolovat a vyčistit, protože byly delší dobu uloženy v rozloženém stavu na půdě nebo ve sklepě a jsou zaprášené a vlivem prostředí po jejich opětovném složení nemusí dostatečně sedět na spojovacích místech.

Mnozí rodiče z finančních důvodů nemohou pořídit pro miminko úplně novou postýlku, proto využívají nabídek bazarů s dětským zbožím či zapůjčení od přátel. I v tomto případě je důležitá kontrola a důkladná očista.

Ať je postýlka úplně nová nebo použitá, měla by splňovat několik důležitých podmínek, aby byla pro miminko bezpečná a neohrožovala jeho zdravý vývoj. Kvalitní a nezávadný materiál, ze kterého je vyrobena, nastavitelnost minimálně do dvou poloh – pro čerstvě narozené miminko stačí hloubka postýlky do 40 cm, jakmile se však začne otáčet, sedat si a stoupat, je potřeba snížit rošt postýlky pod 60 cm, aby miminko z postýlky nevypadlo. Postýlka by měla být zabezpečena ochrannými sítěmi nebo svislými příčkami tak, aby nezabraňovaly děťátku ve výhledu a současně zamezily vyšplhání z postýlky nebo zaseknutí končetin či hlavičky mezi nimi. V současné době jsou na trhu postýlky, které mají přední stěnu z plexiskla, což umožňuje miminku bezpečný a nerušený výhled.

V prvních týdnech a měsících života je nedílnou součástí postýlky miminka monitor dechu, který může zabránit tragickým událostem rodinného života.



V každém případě je potřeba zainvestovat do kvalitní matrace, která je prodyšná, vyrobená z kvalitního materiálu a podporující zdravý vývoj a fyzické pohodlí děťátka.

Postýlka by měla sloužit pouze ke spánku, maminky by ji neměly využívat k odkládání děťátka v bdělém stavu ke hře či k jídlu. Od raného věku by si mělo zvykat, že postýlka je ke spaní a to pak usnadní jeho usínání i v pozdějším věku. Ke hraní by proto měly maminky využívat bezpečné ohrádky, které miminku dají ke hře větší prostor.

Přebalovací pult

Dalším důležitým kusem nábytku pokojíčku pro miminka, který by rodiče neměli opominout, je přebalovací pult s úložným prostorem, který slouží k hygieně děťátka v prvních měsících jeho věku.

Na dnešním trhu s dětským nábytkem je široká nabídka v různých variantách i cenách. Je pouze na rodičích, jaký typ pultu vyberou, ale je potřeba, aby mysleli hlavně na jeho bezpečnost. Doporučené rozměry bývají 60 X 125 cm a výška okolo 90 cm, aby se maminky nemusely příliš ohýbat. Přebalovací pult by měl být z omyvatelného polstrovaného materiálu a pro vyšší bezpečnost by měl mít zvýšené bočnice.

Maminka by měla mít od přebalovacího pultu vše na dosah ruky, aby odbíháním nevystavovala miminko nebezpečí úrazu pádem. Proto je vhodné vybrat pult, u kterého jsou různé odkládací plochy, poličky, zásuvky či skříňky, kde budou mít maminky všechny potřebné věci po ruce.

Komoda nebo skříňka na oblečení

Budoucí maminky i babičky velmi často neodolávají nabídkám obchodů s dětským oblečením nebo samy ručně vyrábějí maminkovské oblečky a doma pak často řeší problémy s prostorem, kam vše uložit. V prvních měsících mohou využívat prostory v přebalovacím pultu, avšak čím je děťátko větší, tím je jeho oblečení četnější, proto je vhodné pořídit i komodu nebo skříňku na oblečení.



Další vybavení pokojíčku

Čím je děťátko starší, tím jsou jeho nároky na prostor a vybavení větší. Záleží na rodičích, co všechno pořídí děťátku za nábytek, jen musí dbát na to, aby prostor pro jeho pohyb byl dostatečný a bezpečný. Postupně tedy vybavují pokojíček stolkem a židličkou na kreslení, hracím prostorem, úložným prostorem na hračky a na knížky a někdy i cvičebním nářadím.

Neméně důležité je i dbát na správné osvětlení pokojíčku, aby děťátko příliš nerušilo.

Také podlahovou krytinu je potřeba přizpůsobit potřebám dítěte hlavně pro dobu, kdy začne lézt a chodit. Protiskluzová, zateplená, dobře udržovatelná. Pokud se rodiče rozhodnou pro koberec, měli by volit takový, který nebude vyvolávat alergické reakce, nebude příliš ostrý pro dětská kolínka a nebude vyvolávat alergické reakce.

Tip pro čtení!
V každém dětském pokojíčku by měla být příjemná teplota a dostatečná vlhkost vzduchu. Pro regulaci je nutné větrat, topit a zvlhčovat vzduch.

Maminky si také do pokojíku umisťují „kojící“ křesla, která jim usnadňují krmení děťátka hlavně v nočních hodinách.

Jak pokojíček vymalovat

I v této oblasti mají rodiče velké možnosti. Záleží na jejich vkusu. Měli by ale mít na paměti, že i výmalba pokojíčku může pozitivně i negativně ovlivnit psychický vývoj jejich děťátka. Proto je důležité ověřit si své návrhy, zda je vhodné použít je pro výzdobu dětského pokojíku. Správně zvolená barva i vzor pro dětský pokojíček bude u děťátka vyvolávat pocit klidu, bezpečí, rozvíjet jeho myšlení, kreativitu a fantazii. Je nutné zvolit kvalitní zdraví neškodlivou barvu, která při příštím nátěru půjde dobře odstranit nebo překrýt.

Pro výzdobu lze využít i různé druhy dětských tapet, ale i u nich platí správná volba kvality, barvy a vzoru.



Pokojíček na míru

Výhodou pro dnešní rodiče je i to, že kromě nakupování jednotlivých kusů nábytku, mohou zakoupit kompletní set do pokojíčku pro dítě od první dnů života až po jeho studentská léta.

Pár slov na závěr

Ať rodiče pořídí svému děťátku vlastní pokojík, nebo mají prostor pouze na postýlku a pár kusů dětského nábytku, vždy by měli dbát na bezpečí a čistotu. Jen tím zabezpečí jeho zdravý vývoj bez zbytečných rizik.