Vše o zavinování

Při pohledu na malinké dítě v zavinovačce, třeba i s rukama podél těla někoho možná přepadne pochybnost o správnosti takového zacházení, My, dospělí si něco takového neumíme rozhodně představit. Pravda je, že to, co by v dospělosti vyvolalo jen paniku, u miminek funguje někdy až zázračně. Mnohé dětí vnímají zavinutí jako pohodlné. Jen co maminka objeví, jak a do čeho zabalit. Je hodně individuální, co kterému miminku vyhovuje.

Miminko v zavinovačce | Foto: Shutterstock
Miminko v zavinovačce | Foto: Shutterstock

Proč to funguje

V mámině lůně je člověku nejlíp, nemyslíte? Proč by se jinak při péči o miminka sázelo na všechny možné fígle, které by jim simulovaly život v děloze? Vždyť třeba i do první koupele se novorozenec doporučuje vkládat v klubíčku, zjistilo se, jak se mrňatům líbí koupací kyblíky, nebo různá nosítka, v nichž je vlastně málo místa. Přináší jim to pocit bezpečí a jsou zároveň spolehlivě v teple. Proti těmto argumentům však stojí skutečnost, že jsou i děti, které zavinutí rozčiluje a vůbec jej nesnášejí. Proto se to musí prostě vyzkoušet. Jestli zrovna vašemu dítěti zavinování vyhovuje, zjistíte zhruba po týdnu. Když po této době nezaznamenáte žádný přínos ve zklidnění a usínání, tak patří vaše dítě k těm, které chtějí být „volné“ Časy, kdy se výhradně zavinovalo, už tu byly. Vystřídala je éra “bez peřinky“. Nyní je zavinování částečně zpátky.



Jak zavinovat

Zavinování, pokud má být přínosné, se musí trochu natrénovat. Každá maminka brzy vypozoruje, co se miminku líbí. Je hodně dětí, které si rády nechají zamotat nožičky a ruce chtějí mít volné. To je pro ně ta pravá pohoda. Jsou však i miminka, které uklidní, mají-li zabaleny ručičky, a nožky naopak volné. Zavinout lze děťátku i všechny čtyři končetiny. Převažuje však názor, že toto zavinutí by mělo být jen volné. Nejde o nijak složitý úkon a návody jsou dostupné i na internetu. Zavinovat se nejčastěji doporučuje do 4. – 6. měsíce. (Přesněji do doby, než se dítě začne samo přetáčet.) Jestliže je ale miminko spokojené, tak i déle. Poradit se můžete s pediatrem. Je třeba počítat s tím, že dlouho zavinované děti pak vyžadují určitý čas, aby si zase odvykly.

Zavinovačky

Stále jsou oblíbené klasické zavinovačky, které zdobí kanýrky, a jsou velmi krásné. Hodí se ke svátečnímu oblečení dítěte. Zavazují se třemi stuhami. Modernější sestrou tradiční zavinovačky je rychlozavinovačka, u které zavinutí zajišťuje suchý zip. Vhodná je ta s pevnými zády. Miminko je jen volně zavinuto. Dalšími variantami jsou zavinovací pleny a deky, které poslouží k volnému zavinutí všech končetin. Spací pytle a tzv. kouzelné zavinovačky, se zvláštní kapsou na nožičky, elastické zavinovačky pro pevné zavinutí.

Nejčastěji se zavinovačky vyrábí z bavlny a fleece a jiných příjemných materiálů a jsou hypoalergenní.

Zavinujte s láskou

Zavinování dětí je prastarý vynález s nespornými výhodami. Tím hlavním, co mu mají jeho odpůrci za zlé je, že brání miminku v přirozeném pohybu. Často se zmiňuje v této souvislosti i riziko nesprávného vývoje kyčlí.



Největší kritiku sklízí těsné zavinování, jakožto zklidňující prostředek, kdy je dítě zabaleno tak těsně, že nemá možnost pohnout končetinami. Tady je oprávněnou otázkou, zda metoda těsného zavinutí opravdu zklidňuje, nebo zda se takto sešněrované miminko prostě zklidnit musí. Logicky vzato musí dlouhodobé těsné zavinování mít vliv i na psychiku miminka. Člověk je totiž k pohybu stvořen, takže omezování nemůže přinést nic dobrého. Na klidu to tedy rozhodně nepřidá. Když je miminko nevrlé a špatně usíná, má to vždycky nějakou příčinu, kterou samo těsné zavinutí pravděpodobně neřeší. Stojí za to ji najít a odstranit.