Vše o mateřské dovolené
Narození dítěte proběhlo standardně a právě jste si ho přivezla domů. Pokud jde o vaše první dítě, nevíte zcela, co všechno vás čeká. Něco jste si načetla v odborných příručkách, něco jste našla na internetu, něco víte od kamarádek či od maminky.
Máte radost z krásného děťátka. Ale co dál? Ty šťastnější z nás mají miminko, které nepropláče celé noci a během dne je také ochotno přizpůsobovat se postupně nastavenému režimu. Pokud nejste příliš rozmazlená, dají se veškeré činnosti s novorozencem a domácností zvládat v pohodě. Výhodou je pomoc partnera, maminky, nebo kohokoliv blízkého. Taková pomoc je velmi vítaná, pokud máte doma ještě předchozí menší dítě. Větší děti naopak již mohou pomáhat vám a je vhodné je přiměřeně zapojit do činností kolem malého sourozence.
Pro některé čerstvé maminky je mateřská dovolená náročným maratónem. Necelé tři hodinky mezi kojením a přebalením sotva stačí na zařízení běžných denních činností, mají-li doma malého křiklouna, který neustále vyžaduje pozornost a péči. „Dovolená, nebo dřina na plný úvazek?“ každá maminka má individuální odpověď.
Jak na to?
Je dobré si od počátku nastavit určitý pevný řád. Pravidelné krmení, koupání, vycházky, čas na hraní s děťátkem a čas na spánek. Dítě si tak snadněji zvykne na denní i noční režim, který bude snáze respektovat. Pokud je děťátko nakrmené, přebalené, nejeví známky nemoci a je právě čas k odpočinku a ke spaní, není dobré věnovat se mu ihned, když zapláče. Budete-li ho chovat a všímat si ho v každé takové situaci, dítě si rádo na tuto skutečnost zvykne. Pro vás to bude velmi nepraktické a zatěžující. Na nějaký Váš relax pak skutečně můžete zapomenout. Od počátku byste měla dát najevo, že pravidla určujete vy a čas na mazlení, chování a hraní také přijde.
Komfort pro vás i vaše dítě
Často se říká, že dnešní babičky mohou současným maminkám závidět. Do jisté míry je to pravda. Na trhu je nepřeberné množství různých vymožeností, které usnadní veškerou práci kolem mimča. Počínaje jednorázovými plínkami, bez kterých si většina dnešních maminek už život ani neumí představit a konče například chytrým kočárkem s LCD displejem, ke kterému lze připojit mobilní telefon. V různých prodejnách zaměřených na děti si vybere každý dle svého požadavku. Lze zde pořídit nádherné oblečení, nepřeberné množství dudlíků, kousátek, potřeb na pití a jídlo, různé věci pro zábavu a hraní. Ideální je nakupovat v ověřeném obchodě takové zboží, které splňuje atesty. Je na rodičích, jaký komfort se rozhodnou využívat, případně nač stačí jejich finanční možnosti.
Tip pro čtení! S příchodem nového človíčka do rodiny se bude zvyšovat finanční zatížení rodiny. Nicméně i při mateřské dovolené sedá leckde ušetřit. |
Peněžitá podpora v mateřství
Během mateřské dovolené náleží rodiči peněžitá podpora. Konkrétní den nástupu na mateřskou dovolenou stanoví gynekolog, a to obvykle 6 až 8 týdnů před plánovaným porodem. V případě narození prvního dítěte trvá 28 týdnů, v případě narození více dětí je to pak 37 týdnů. Mateřskou vyplácí místně příslušná Okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ). Pro stanovení výše podpory v mateřství platí úměra vzhledem k předchozí výši příjmu. Tato podpora je dávkou nemocenského pojištění. Činí 70% denního vyměřovacího základu, který se počítá z příjmů za předchozích 12 kalendářních měsíců.
Rodičovský příspěvek Podmínkou čerpání rodičovského příspěvku je bydliště na území České republiky u rodiče i u dítěte. Nárok na rodičovský příspěvek má jeden z rodičů nejdéle do čtyř let věku dítěte. Platí jednotný limit 220 tisíc korun nezávisle na délce čerpání. Lze zvolit jakoukoliv délku čerpání, přičemž celkovou výši příspěvku to neovlivní. Omezení příspěvku je procenty předchozího výdělku (70%). Maximální výše rodičovského příspěvku činí 11 500 Kč měsíčně. Od roku 2012 lze tento příspěvek čerpat i v situaci, kdy dítě navštěvuje jesle, nebo školku. Další příjem oprávněného rodiče již není sledován. Přesné parametry ohledně čerpání lze dohledat například na portále MPSV.
Co dodat závěrem
Většina matek (případně otců) absolvuje mateřskou dovolenou jednou, dvakrát či třikrát v životě. Jde o přechodné životní období, které si lze velmi příjemně s děťátkem vychutnat. Podmínky pro maminky s kočárkem se v posledních letech stále zlepšují, dětské koutky jsou k dispozici v nákupních centrech i v restauracích. Přibývají i zóny pro případné kojení maminek, přestože jsou některé maminky ochotny kojit kdekoliv. Již s malým miminkem lze absolvovat například kurzy plavání a od batolecího věku různé další kroužky. Funguje i mnoho různých poraden a dětských center, kde se mohou rodiče na mateřské dovolené scházet a vyměňovat si navzájem zkušenosti.
Je běžné dnes vidět také sportující rodiče s kočárkem. Bez problému lze s malým dítětem i cestovat. Většina ubytovacích center disponuje dětskými postýlkami a veškerým potřebným servisem. Mnoho rodičů si také troufne s miminkem absolvovat letecké zahraniční cesty. V některých letadlech jsou sklápěcí mini postýlky a palubní personál se většinou ochotně postará o pohodlí dítěte. Malé dítě tak nemusí být omezením pro různé rodinné i osobní aktivity, takže rodič na mateřské dovolené se nemusí cítit izolován. Nezapomínejme ale, že mateřská je především čas na to, abychom si užili svého dítěte, poskytli mu láskyplné zázemí a pomohli mu k všestrannému vývoji jeho osobnosti.
Aktuálně probíhá napříč politickým spektrem vášnivá debata ohledně navýšení rodičovského příspěvku. Na rozdíl od důchodů nedošlo dlouhodobě u rodičovského příspěvku k valorizaci, a proto by nebylo naškodu více finančně podpořit rodiny s malými dětmi.