Vaginální mykózy a těhotenství
Období těhotenství provází výrazná aktivita hormonů, a s ní je také spojováno zvýšené riziko vzniku mykózy. Toto onemocnění způsobují obvykle rychle se množící kvasinky (candida albicans) v oblasti rodidel. Mykóza, která se v těhotenství objeví, neohrožuje sice nenarozené dítě, ale pro ženu je velmi nepříjemná, stejně jako kdykoliv jindy. Důležité je, aby byla mykóza vyléčena pře porodem. V opačném případě by se mohla přenést do úst dítěte a následně pak znesnadňovat jeho krmení.
Příznaky mykózy
Mykotické onemocnění je třeba odlišit od onemocnění původu bakteriálního, bakteriální vaginózy. Vodítkem jsou pro ženu příznaky. Doporučuje se ovšem vždy bezodkladně konzultovat zdravotní omezení s gynekologem. Ten také diagnózu přesně určí a doporučí účinné řešení. Odklad řešení může vést k nežádoucímu rozvoji onemocnění a tím i k potřebě delšího času k nápravě. Včasná opatření léčbu obvykle usnadní už jen tím, že doba nepříjemných pocitů ženy se omezí na minimum.
Jak žena pozná, že se jedná o mykózu?
Pociťuje svědění vně i uvnitř rodidel. Zažívá nepříjemné pocity pálení při močení, obvykle se objeví také bělavý výtok. Cítí tlak a bolest v podbřišku, bolest provází i pohlavní styk. Zevní část rodidel bývá více prokrvena.
Pro srovnání a úplnost předchozí informace je třeba uvést, že bakteriální vaginóza, ač onemocnění závažnější, může probíhat zcela bezpříznakově. Nejčastěji se ovšem objeví výtok připomínající svým zápachem rybinu. Uvádí se předpoklad, že toto onemocnění může vést k samovolnému potratu nebo k předčasnému porodu. Léčí se antibiotiky.
Co stojí za vznikem mykózy
Preventivní opatření s mykózou související se v těhotenství nikterak neliší od těch všeobecně doporučovaných. Přesný důvod vzniku mykózy vždy stanovit nelze, je ale nanejvýš vhodné naučit se naslouchat potřebám svého těla.
Předpokládá se, že za vznikem mykózy může stát nedostatečná, anebo naopak nadměrná, intimní hygiena, nevhodně zvolená kosmetika určená pro intimní hygienu. Nedoporučuje se syntetické spodní prádlo, ale výhradně přírodní materiály, především bavlna. Za potenciálního spouštěče mykózy je považována chlorovaná voda z bazénů a koupališť i neošetřená voda z přírodních zdrojů, z rybníků, potoků i řek. S tím souvisí i nebezpečí vzniku mykózy v případě setrvávání v mokrých plavkách, ať už s následkem prochladnutí nebo zapaření. Nedoporučuje se příliš těsný oděv, kalhoty, šortky ani spodní prádlo; žena by měla své oblečení přizpůsobit optimální potřebě přístupu vzduchu v průběhu celého dne a spát, pokud možno, bez spodního prádlo a raději v noční košili než v pyžamu.
Zmiňována je také důležitost dietních opatření. Ta spočívají v dodržování optimálního pitného režimu, v omezení cukru ve stravě. Doporučuje se naopak dostatek zakysaných mléčných výrobků s obsahem živých bakterií, mikroflóry (lactobacillus acidophilus).
Mykózu může vyvolat nebo zhoršit také stres, zátěžová situace, jednorázová nebo dlouhodobá psychická nevyrovnanost. Negativně působí také užívání některých léků, především antibiotik.
Výčet možných vlivů, působících na vznik a rozvoj mykózy, není pravděpodobně úplný. Přesto může napomoci zorientovat se alespoň o něco více v dané problematice, a tím se hrozbě předpokládaných možných iniciátorů mykózy úspěšně vyhnout.
Tip pro čtení! Pro prevenci mykózy v těhotenství je zásadní hygiena, kvalitní spánek, bavlněné prádlo, pohyb na čerstvém vzduchu a v neposlední řadě dostatek vitamínů a minerálů. |
Jak mykózu léčit
Dojde-li, navzdory prevenci, k vzniku mykózy, lze přistupovat k následné léčbě v zásadě dvojím způsobem: buď se žena pokusí včasným zahájením léčby příznaků vyléčit mykózu výhradně prostředky přírodními, mnohé ze známých „babských rad“ nesporně dobře fungují. Anebo žena zvolí některý z doporučovaných, pro těhotné vhodný, přípravek z lékárny. Zvážení, čemu dá žena přednost, co je obvykle bližší jejímu přístupu k vlastnímu zdraví i k zdraví očekávaného dítěte, je samozřejmě otázkou individuálního přístupu.
Doporučuje se vždy nejlépe současně léčba obou partnerů. To z toho důvodu, že mykóza je prokazatelně pohlavně přenášena. Způsob léčby konzultujte vždy s gynekologem!
Zodpovědností každé těhotné ženy je pečlivě uvážená volba konkrétního způsobu léčby. Proto by k aplikaci zamýšlených léčebných přípravků mělo dojít vždy až poté, kdy nastávající maminka zkonzultuje svoji představu s gynekologem. Následný přístup k léčbě by jím měl být nezbytně navržen nebo schválen a léčba musí probíhat bezpodmínečně a výhradně pod jeho průběžnou kontrolou. Jenom tak je záruka dostatečného bezpečí a ochrany ženy i jejího miminka.