Těhotenství v pozdním věku a jeho rizika
V dnešní době už nemusí být mateřství jedinou prioritou v životě ženy. Snaha se prosadit, něco dokázat, mít finanční zajištění. To jsou zpravidla důvody odkládat mateřství až za hranici 30. roku věku, a ještě mnohem dál. Vždyť například pětatřicetiletá prvorodička není dnes raritou.
Matkou na přání?
Až budu chtít, půjde to. Tak často žena omlouvá i sama před sebou fakt, že ignoruje tikot svých biologických hodin. Ne vždy je to však pravda. Bohužel. Už po třicítce dochází k pozvolnému stárnutí organismu a plodnost u žen se prokazatelně snižuje.
S přibývajícím věkem zároveň roste riziko gynekologických komplikací, jakými jsou např. cysty na vaječnících nebo děložní myomy. Problémy chronických onemocnění se s věkem také zhoršují. Tak se může stát, že v době, kdy se žena cítí na těhotenství připravená, je už přirozené početí velký problém.
Je každé pozdní těhotenství rizikové?
Z lékařského hlediska ano. Starším maminkám častěji hrozí potrat, předčasný porod a průběh těhotenství mohou komplikovat zdravotní problémy, které lze častějšími kontrolami a vhodnou léčbou zmírnit, nebo jim zcela předejít.
Nebezpečné gestózy
Gestózy jsou nemoci přímo související s těhotenstvím. K nim patří i celkem běžné těhotenské příznaky, jako jsou ranní nevolnosti nebo zvracení na počátku těhotenství. To je sice nepříjemné ale matku ani dítě nijak zásadně neohrožuje. Některé gestózy jsou ale nebezpečné a musí se hlídat.
Těhotenská cukrovka (Gestační diabetes) Má stejné projevy, jako všechny typy cukrovky, ale jinou příčinu. Neléčená se zhoršuje a může napáchat mnoho škody. Postihuje i mladé maminky. Ve vyšším věku je však častější. Řečeno velmi zjednodušeně – jde o stav, kdy slinivka produkuje méně inzulínu, než organismus zatížený těhotenstvím potřebuje. Léčba patří do rukou odborníka. Nemoc po porodu mizí.
Preeklampsie je závažná těhotenská nemoc. Projevuje se otoky nohou, bílkovinou v moči a vysokým krevním tlakem (hraniční 140/90) po 20.tt. a později. Na vině může být neprosperující placenta i nevyváženost pro a protisrážlivých faktorů v matčině těle, což vede k zúžení cév. Léčba spočívá hlavně v podávání léků na snížení krevního tlaku. Pokud žena trpěla hypertenzí už před těhotenstvím má preeklamsie těžší průběh.
Eklampsie je život ohrožující stav, který se projevuje křečemi celého těla a může vést až ke kómatu. Vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc, spočívající v mírnění křečí a snižování krevního tlaku. Musí se přikročit k porodu, a to i za cenu, že dítě přijde na svět nedonošené.
Zvýšené riziko vývojových vad
Aby bylo možné včas odhalit případné riziko postižení dítěte, může být budoucím rodičům doporučena konzultace v genetické poradně. A všem těhotným nad 35 let, zpravidla také odběr plodové vody. Toto vyšetření odhalí nejen případnou vadu, ale s jistotou i pohlaví miminka.
Strach má velké oči
I když tento výčet komplikací může vyvolávat obavy, ve skutečnosti se týká jen malého procenta žen. A i ty je díky dobré lékařské péči zvládnou. Možná rizika je však dobré znát.