Taneční. První krok do společnosti
Mohlo by se na první pohled zdát, že kdekterý dospívající při zmínce o prospěšnosti tanečních kurzů pro život, jen obrátí oči. Ale – taneční žijí! Vždyť tanec je pohyb, a navíc velmi ladný, a ten bude vždycky „in“
Když se řekne taneční
Poprvé do tanečních se obvykle chodí mezi 15. – 17. rokem. Větší zájem naučit se tančit pod vedením tanečního mistra mají dívky. Organizace i počet tanečních hodin, se v jednotlivých kurzech liší. Kromě běžných vyučovacích lekcí může kurz obsahovat i lekce speciální, jako jsou disco lekce, country lekce aj. Taneční probíhají nejčastěji od podzimu do jara. Jedna lekce trvá asi dvě hodiny a na každé taneční škole probíhá trochu jinak. Co je však všem kurzům společné je úkol, naučit tančit i naprostého začátečníka. Není proto třeba se bát nebo stydět a ani nic trénovat předem.
Když se pánové na vyzvání „zadají,“ tedy zvolí si z přítomných svou partnerku, tanečníci se navzájem představí a hodina může začít. Taneční mistr a jeho partnerka předvádějí jednotlivé taneční kroky jeden po druhém. Ve zvládání tance se postupuje od jednoduššího ke složitějšímu. Účastníci se samozřejmě mohou na cokoli zeptat. Přijde čas i na „dámskou volenku.“ To je výzva pro dívky, aby si vybraly svého tanečníka. V jednotlivých lekcích se najde chvilka i osvojování si pravidel společenského chování a etikety. Pravidla představování, podání ruky, navrhování tykání a další, která se pro život budou hodit.
Aby to slušelo!
Taneční jsou kromě jiného také příležitost vzít si na sebe hezké oblečení, být co nejupravenější a mít tak ze sebe dobrý pocit. Nejen dívky, ale i chlapci chtějí vypadat co nejlépe. Co tedy na sebe do tanečních?
Dívky by měly mít krátké společenské šaty, nebo halenku a sukni. S oblečením by měly ladit boty s plnou patou na nižším podpatku. Samozřejmě nesmějí být malé, protože by tlačily, ale stejně tak pozor na to, aby nehrozilo náhodné vyzutí. Jako kabelka se nejlépe hodí psaníčko. Vše by spolu mělo dokonale ladit. Taneční je pro dívky také velice vhodná příležitost, aby se mohly nalíčit. Ale pozor. Špatné nalíčení může zcela pokazit všechnu vynaloženou snahu dobře vypadat.
Chlapci by měli mít tmavý oblek, bílou košili, kravatu nebo motýlka a na nohou černé ponožky a společenské šněrovací boty z kůže. Například mokasíny se pro tuto příležitost nehodí, ani když jsou kožené a třeba i lesklé. Bílé rukavice nejsou všude povinné, ale doporučují se.
Prodloužená a věneček
Jde o slavnostní večery v rámci tanečních kurzů. Prodloužená je vstupenková akce, na níž nesmí chybět rodiče a příbuzní mladých tanečníků. Ti se totiž právě při této příležitosti mohou pochlubit vším, co se v tanečních už naučili. Prodloužená je velký společenský zážitek. Jak pro účastníky kurzu, tak pro jejich blízké. Jak název napovídá, prodloužená trvá několik hodin. Bývá nějak tématicky zaměřená a s doprovodným programem.
Věneček se v tanečních říká závěrečnému večeru celého kurzu. Jde o velkou akci se spoustou lidí. Každý si může pozvat koho chce. Rodiče, prarodiče, kamarády. Úvodem proběhne slavnostní nástup, který si účastníci kurzu už předem připravili. Ti také jako první začínají tančit. Ostatní se postupně přidají. Součástí večera bývá předávání dárků mezi tanečními partnery, vystoupení profesionálních tanečníků a poděkování účastníků kurzu tanečnímu mistrovi. Maminky a tatínkové jsou při této příležitosti hrdí i dojatí. Uvědomují si to, na co jejich děti v tu chvíli nepomyslí. Taneční je nejen první krok do společnosti, ale také do dospělosti.