Strava a těhotenství

Když maminka zjistí, že čeká miminko, kromě radosti z očekávaného příchodu přijde i mnoho změn, které musí ve svém životě udělat. Jednou z největších, které maminku čekají, je změna jejích stravovacích návyků.

Kvalitní strava v těhotenství | Foto: Shutterstock
Kvalitní strava v těhotenství | Foto: Shutterstock

Jak je strava důležitá?

Přijímání potravy a její přeměna je základní životní podmínkou, bez které by žádný organismus na Zemi nepřežil. Základní složky potravy jsou cukry, tuky a bílkoviny. Spolu s dalšími látkami jako např. vitamíny nebo minerály jsou nezbytné pro přežití. Ve správném poměru zajišťují bezproblémovou funkci organizmu.



Cukry

Cukry se rozdělují na jednoduché a složité sacharidy, přičemž pro správné fungování potřebuje lidské tělo oba typy. Jednoduché cukry využívá jako potravu pro mozek, jsou okamžitým zdrojem energie, protože se velmi rychle vstřebávají do krve. Jejich nadměrná konzumace však vede k rizikům spojených zejména s nárůstem hmotnosti či výskytem cukrovky. Jejich účinek stejně rychle pomíjí. Jsou obsaženy ve sladkostech a ovoci. Složité cukry může organismus využít jako zásobárnu energie a jsou základním stavebním prvkem pojivových tkání. Do krve se dostávají pozvolna, protože je organismus musí nejprve rozštěpit. Nachází se v pečivu, těstovinách, rýži i ovoci. Zvláštním druhem složitých sacharidů je vláknina. Vlákninu organismus nedokáže rozštěpit a využít jako zdroj energie, proto prochází tělem nepozměněna a funguje jako mechanická očista trávicího ústrojí a podporuje zdravou střevní mikroflóru. Je obsažena v cereáliích, celozrnném pečivu a v ovoci a zelenině.

Tuky

Tuky jsou pro tělo významným zdrojem energie, tvoří ochranný obal vnitřních orgánů, tvoří prostředí rozpouštění některých pro tělo důležitých vitamínů. Skládají se z nasycených a nenasycených mastných kyselin. Tuky je však nutné přijímat v přiměřeném množství, protože jejich nadbytek může vyvolat závažná onemocnění jako je obezita nebo vysoký krevní tlak.



Bílkoviny

Bílkoviny jsou základní stavební složkou každé živočišné buňky, váží na sebe kyslík, závisí na nich obranyschopnost i pohyb organizmu a také tvoří základ hormonů a enzymů v lidském těle. Tělo si zásoby bílkovin nedovede vytvořit, proto je nutné je v přiměřeném množství tělu dodávat.

Vitamíny

Vitamíny jsou látky nezbytné pro život. Podílejí se na biochemických reakcích probíhajících v lidském těle a jejich nedostatek (u některých i nadbytek) může vyvolávat závažná onemocnění. Až na některé výjimky si je lidské tělo nedovede vytvořit samo, proto je nutné dodávat organizmu vitamíny prostřednictvím stravy.

Minerální látky a stopové prvky

Minerální látky jako např. vápník, jód, železo nebo hořčík potřebuje organismus pro zdravý vývoj jen v malém množství, ale bez jejich přítomnosti by se neobešel. Proto je potřeba tělu dodávat tyto látky ve stravě. Musí se ale dodržet správný denní příjem, protože některé mohou být ve větším množství pro organismus toxické.

Strava budoucí maminky

Maminky by měly mít na paměti, že i v době, kdy se připravují na své těhotenství, může strava ovlivnit vlastní otěhotnění.

V době těhotenství by měly dbát na to, aby správným vyváženým jídelníčkem doplňovaly živiny nejen sobě, ale zajistily zdravý vývoj svého děťátka. V tomto období by měly zapomenout na babské rady typu „Jen si dopřej, jíš přece za dva!“ Zdravý přírůstek v těhotenství by se měl pohybovat maximálně okolo 15 kilogramů. Maminky musí dbát hlavně na pestrost stravy, její pravidelnost a prospěšnost pro zdravý vývoj miminka.



Pravidelnost

Denní příjem potravy by se měl rozdělit do několika menších porcí. Pravidelnost menších porcí usnadní zvládnout nevolnosti doprovázející těhotenství a zajistí uvolňování energie v průběhu celého dne. Maminka se tak po celém dni necítí tolik unavená a vyčerpaná.

Pestrost

Pestrý jídelníček zajišťuje miminku příjem všech důležitých živin potřebných pro jeho vývoj. Maminky by měly do svého jídelníčku zařadit potraviny, ve kterých jsou obsaženy životně důležité látky pro miminko, jako je kyselina listová, jód, železo a vápník. Stačí svojí stravu obohatit o tmavě zelené druhy zeleniny, ryby, maso a mléčné výrobky.

Prospěšnost

V době těhotenství si maminka musí uvědomit, že některé typy potravin by mohly způsobit jí nebo miminku velmi závažné problémy. Přijímání nadměrného množství cukru může vést ke zhoršení různých infekčních a zánětlivých procesů (velmi časté kandidózy), smažená a přepálená jídla jsou pro miminko karcinogenní. Také by se maminka měla vyvarovat stravě ze syrového masa (např. sushi, tatarský biftek, uzené maso), vajec (např. majonézy a vaječné krémy) a výrobkům z nepasterizovaného mléka (např. měkké a plísňové sýry). Obsahují totiž choroboplodné zárodky listeriózy či salmonelózy, které mohou vyvolat potrat či předčasný porod.

Pitný režim

Také pitný režim je nutné v těhotenství přiměřeně zvýšit. Jednak zabraňuje dehydrataci, která je pro nastávající maminky nebezpečná, přispívá ke zmírnění potíží se zácpou, snižuje únavu a může předcházet i bolestem hlavy. Malé doušky během celého dne také pomáhají s běžnými těhotenskými příznaky, jako je nevolnost, pálení žáhy nebo ptyalismus. Maminky by měly pít hlavně čistou nesycenou vodu, omezit slazené a kofeinové nápoje a zcela vypustit alkohol.



Na co v těhotenství určitě zapomenout

Na co by měly maminky v těhotenství i při kojení určitě zapomenout Není nutné vše rozebírat do detailu, protože ony moc dobře vědí, že kouřením, pitím alkoholu a velkého množství kofeinových, kávových a energetických nápojů, požíváním návykových látek a léčiv přímo ohrožují sebe i své miminko na životě. A pokud se maminka na své děťátko opravdu těší a záleží jí na zdraví obou, dokáže tyto nectnosti sama, nebo s pomocí příslušných odborníků, ze svého života vypustit.