První koupání miminka

Koupání dítěte v porodnici, co nejdříve po narození, se už dnes nijak striktně nedodržuje. Většinou je rozhodnutí ponecháno na matce. Dítě přichází na svět ze zcela přirozeného prostředí a koupání brzy po porodu, vlastně nemá význam. Naopak – je spíše ke škodě. Připustíme-li, že člověk je živočich, pak je časnou koupelí z miminka smyta i přirozená vůně, která jej instinktivně pojí s maminkou a usnadňuje navázání citové vazby mezi matkou a dítětem.

Koupání miminka | Foto: Shutterstock
Koupání miminka | Foto: Shutterstock

První setkání s vodou? Počká!

Novorozenci se proto stále častěji po porodu už nekoupou. Pokud však matka vyžaduje hygienicky čisté miminko, je jí vyhověno. Pro dítě je však lepší, když se po narození jen vytře do sucha. Mázek, kterým má novorozenec pokryté tělíčko, je tou nejlepší ochranou jeho pokožky. Ta pak není vysušená.  Proč mu ji tedy co nejdéle nedopřát. Podle vůně plodové vody najde dítě snáz matčinu bradavku, která voní stejně. Nejčastěji se doporučuje koupat novorozeně třetí den. Ale je to individuální. Některé maminky koupou až pátý i sedmý den. Netřeba připomínat, že v oblasti plen je nutné udržovat perfektní hygienu.



Nechte to na doma

Pokud se dítě koupe ještě v porodnici, tak je mamince k ruce personál. Doma by měl být k ruce tatínek, nebo jiný člen rodiny. Především, nemá-li maminka ještě zkušenosti. První koupání dítěte je však natolik historický okamžik, že při něm jistě maminka sama nezůstane. Pro koupání je třeba mít zajištěnu potřebnou výbavu. Je to jedna z příjemných povinností před příchodem miminka.

Co budete potřebovat

Určitě budete potřebovat dětskou vaničku, nebo koupací kbelík. Do vaničky je dobré mít podložku. Je jen na Vás, zda bude pěnová, látková, či z umělé hmoty. Mějte připravenu jemnou osušku, která neškrábe, látkovou plenu do vaničky, teploměr do vody, dětskou kosmetiku, a pro vlasaté miminko hřebínek. Samozřejmě čisté dětské oblečení. Určitě mějte vše dobře po ruce, ať se nemusíte pro nic složitě natahovat, nebo od dítěte odcházet. Nenechávejte dítě při koupání nikdy bez dozoru, a to nejen ve vodě. Hodně malé miminko sice zatím odnikud nespadne, protože není tak pohyblivé. Ale nebude to dlouho trvat a stane se z něj čiperka. Pak se může snadno přihodit pád i z poměrně velké výšky. Jestliže například pro něco odskočíte, může miminko spadnout z přebalovacího pultu, nebo ze stolu. Zvykněte si tedy hned od začátku, během koupací procedury od dítěte neodcházet.

A můžete začít

Vody dejte do koupací nádoby přiměřeně. Ve vaničce by jí mělo být tolik, aby mělo miminko ponořený hrudník. Lépe je začít studenou vodou a do té pak přidávat teplou. Koupel pro novorozeně by měla mít 37 stupňů. Obličej je dobré omýt zvlášť, ještě před tím, než dáte dítě do vaničky.  Děťátko zabalte do plenky a v klubíčku jej opatrně vložte do vody. Tak, aby se mu jako první namočil zadeček. Hlavička dítěte je opřena o vaše předloktí. Musí být stále nad vodou!

První koupel, to je vlastně jen takové ošplouchání. Aby se celé tělo dítěte seznámilo s vodou.  Na mýdlo, a jakékoli přísady do koupele, nespěchejte.



Koupel miminka by neměla trvat déle, než 5 minut. Má pokožku zatím velmi citlivou, takže i čistá voda je pro ni zátěž. A také teplota vody v koupací nádobě, dost rychle klesá.

Vezměte miminko z vody a na okamžik je jen tak zabalte do osušky. Potřebuje po tomto svém velkém zážitku uklidnit. Velmi jemně pak vytřete dítě do sucha. Zvlášť dobře vysušte na tělíčku všechny záhyby a podpaží. Pokud uznáte za vhodné, můžete dítě zlehka potřít třeba slunečnicovým, nebo olivovým olejem.  Zadeček miminka ošetřete stejné, jako při každém přebalování.