Proč ztrácí ženy po porodu chuť na milování

Narození miminka je natolik významná událost, že nevyhnutelně ovlivní všechny sféry života partnerů. Pracovní, společenskou i intimní. Nechuť milování po porodu pociťují skoro všechny novopečené maminky. Jsou z toho nešťastné. A jejich partneři často nepříjemně překvapeni.

Sexuální apetit po porodu | Foto: Shutterstock
Milostný apetit po porodu | Foto: Shutterstock

Je to normální?

Je. I když se to netýká všech žen. Kdybychom nebyli jako jediní tvorové zvyklí, že si užíváme milování stále a neomezeně, logické „pauzy“ v touze ženy po milování po porodu bychom si nevšimli. Důvody jsou jak fyzické, tak psychické. Žena se stala maminkou a v jejím těle stále ještě mají hlavní slovo rozházené hormony, jejichž hladiny se budou vracet k normálu až rok.



Velkou úlohu má hormon prolaktin, který pečuje o tvorbu mateřského mléka, ale snižuje ženino libido. Je to takový zabiják milostné touhy. Příroda se zřejmě chová jako přísný dozorce, a nechce, aby se matka pečující o novorozeně rozptylovala milostnými hrátkami. Zvýšená hladina prolaktinu u mužů má ostatně velmi podobné účinky. Blokuje produkci mužského hormonu testosteronu a snižuje erekci.

Bolesti při milování i psychický blok

Není jen tak náhodou, že je ženám doporučena pohlavní abstinence po dobu šestinedělí. U porodu císařským řezem i déle. Tento čas dá možnost tělu, aby se po porodu zahojilo, a mysli, aby zpracovala případné traumatické zážitky. Ono se sice říká, že matka všechny takové hned zapomene, jakmile uvidí své dítě, ale pokaždé to být opravdu tak nemusí. Těžký porod je skutečným traumatem a žena se s ním může vyrovnávat velmi dlouho. Když k pohlavnímu styku dojde příliš brzy po porodu, možná ve snaze vyhovět partnerovi, může žena cítit bolesti kvůli nezhojeným porodním zraněním. To pak může zavinit přetrvávající nechuť k pohlavnímu styku.

Dalším, úplně logickým důvodem bývá, že žena je čtyřiadvacetihodinovou péčí o dítě, a kojením, tak vyčerpaná, že jí na milování nezbývá energie. Vypadá to jako výmluva, ale uvěří, kdo zažil.



Aby to bylo jako dřív

I v tomto případě platí, že pomůže hlavně čas. Těhotenství i porod dá ženě docela zabrat. Proto by pro návrat k normálu měla mít tolik času, kolik potřebuje. Vyžaduje to velkou toleranci ze strany partnera. Ta je o to cennější, že ať je muž sebelepší, může se jenom snažit vcítit a chápat, protože svou zkušenost nikdy mít nebude. Žena by měla umět ocenit trpělivost partnera a uznat, že to ani pro něj není snadné. O důvodech, proč se v milostném životě nedaří, by měli spolu otevřeně mluvit.

K obnovení milostné touhy po porodu pomůže všestranná ohleduplnost partnera. Měl by opravdu pomáhat s péčí o dítě, aby maminka nebyla tolik vyčerpaná. Možná by tak rázem pochopil. A do milostných chvil by měl investovat všechnu něhu, jíž je schopen.

Tip pro čtení!
Zpevnění pánevního dna u žen po porodu je často nezbytností k dosažení lepšího milostného prožitku při milování s partnerem.

Ženě možná pomohou představy a vzpomínky na nějaký krásný minulý styk s partnerem. Na to, co ji na něm přitahuje a proč si ho vybrala. Ačkoli to není ideální, někdy se pohlavní život obnoví i poté, co se žena z lásky k partnerovi tak trochu obětuje. Z milování může být nakonec i tak krásný zážitek, že to ženu přenese přes kritický bod. Když se samotný pohlavní styk dlouhodobě nedaří, existují i jiné milostné praktiky, kterými lze soulož dočasně nahradit.



Pohlavní apetit žen porodem nikam nezmizí. To jen příroda dává přechodně přednost mateřské roli. Touhu po milování stačí většinou jenom něžně vyzývat a povzbuzovat. Důležité také je, jaký byl pohlavní styk před porodem. Obecně platí, že potřeba milování je u žen nižší, než u mužů.