Přítomnost manžela u porodu. Ano či ne?

Přítomnost otce u porodu, dorazila jako módní vlna už někdy před dvaceti lety. A najednou, muž, který nebyl při porodu, jako by nebyl vůbec. Ženy se styděly přiznat, že jejich partner nechce k porodu, nebo že ony samy ho tam nechtějí. To, zda manžel byl či nebyl u porodu, se stalo skoro jakýmsi měřítkem kvality vztahu.

Otec u porodu | Foto: Shutterstock
Otec u porodu | Foto: Shutterstock

Dnes doprovod na porodní sál má asi 70% žen. Nemusí se jednat vždy o partnera. A poté, co největší módní vlna opadla, vyšly najevo nejen klady, ale i zápory této vymoženosti.



Být či nebýt na porodním sále

Toto by si měl budoucí otec opravdu důkladně rozmyslet a přítomnost u porodu by měla být jeho svobodným rozhodnutím. To zvláště u prvního dítěte je velice složité. Muž při nejlepší snaze nemůže vědět, co ho u porodu čeká a jak bude různé situace snášet. Není proto správné partnera jakkoli přemlouvat.

Pokud se otec rozhodne být u porodu, měl by s partnerkou absolvovat předporodní kurzy, lékařské prohlídky a měl by si promluvit s porodní asistentkou. Tak získá maximum informací o průběhu porodu a nebude pak některými situacemi zaskočen. Jenom tak může tak být ženě opravdu oporou.

Proč chodí muži k porodu

Je třeba uznat, že zřejmě především z lásky k ženě, vědom si zároveň výjimečnosti aktu zrození. Proto, aby nebyla v těžkých chvílích sama. Jestliže otec porod ustojí, má to pro rodičku velký význam. Vztah otce k dítěti je od počátku pevnější. Muž se nebojí manipulace s narozeným dítětem. Potom, co viděl při porodu, a přesvědčil se, co vše přečká miminko bez   úhony. Otec, který je u porodu, se snadněji zapojuje do péče a často se dokáže o potomka dokonale postarat. Většina mužů popisuje narození dítěte jako hluboký zážitek. Někteří však otevřeně přiznávají i jakýsi pocit zbytečnosti, když ve chvílích pro ženu nejtěžších, nemohli nijak pomoci.

Tvrzení, že si muž poté, co byl u porodu, bude více vážit své partnerky, je sporné. Pokud si jí nevážil nikdy dřív, lze stěží předpokládat, že na tom porod něco změní. Ale takový muž ostatně na porodní sál nejspíš ani nezamíří.



Porod je ženská záležitost

Narození dítěte, to je odedávna ženská záležitost. Ať už si žena vede k porodu partnera, nebo ne, stejně je to nakonec vše na ní. Názor, že muž na porodní sál nepatří, zastává poměrně vysoké procento žen. Mají celkem oprávněné obavy, aby tento zážitek nenarušil partnerskou intimitu. Těžko se dá předem odhadnout, co s mužem udělá pohled na jeho ženu třeba ve chvílích, kdy se musí soustředit výhradně na „tlačení“ a nemá tak své tělo zcela pod kontrolou. Přes všechno kouzlo okamžiku zrození, není porod pro přihlížející nijak estetická záležitost. Partner by se měl proto zdržovat jen u ženiny hlavy. Muži rozčarovaní z porodu se často mohou chovat a vyjadřovat nepředvídatelně. Žena tak mnohdy kromě starostí s porodem, má ještě obavy o manžela. A ten je pak namísto opory, spíše přítěží.

Není nijak výjimečné, že muž po porodu dočasně ztratí sexuální zájem o ženu. Protože ji viděl v situacích, které erotické přitažlivosti rozhodně nepřejí.

Tip pro čtení!
Jak dostat svoje pánevní dno po porodu znovu do formy? Není to žádná věda, stačí pravidelně provádět kegelovy cviky.

Přítomnost manžela u porodu je velmi individuální záležitost. Ne každý manžel to opravdu upřímně chce a ne každý na to má. Společně prožitý porod by měl být vzácným zážitkem, na který se dobře vzpomíná. Nikoli traumatem, které jen naruší manželskou intimitu. Netrvejte na přítomnosti partnera při porodu jen proto, že se to nosí. Neriskujte riziko pro vztah.  To, že Vás miluje má přece možnost dokázat i jinak. Narozením dítěte začala nová společná etapa vašeho života. Ta přinese mnoho příležitostí, aby vám dokázal, že vás miluje a můžete se na něj spolehnout.



Účast otce u porodu může být zážitek nádherný, ale taky naopak. Záleží jen a jen na rozhodnutí partnerů.