Předškolák s tabletem
Dnešní doba poskytuje dětem různé elektronické vymoženosti a hračky. Takovým případem je i tablet. Dospělí ho používají nejčastěji k práci a komunikaci, děti na něm hrají hry. Není výjimkou, že si přejí tablet i děti, které ještě nechodí do školy. Vidí tablety u rodičů, starších příbuzných či kamarádů a chtějí ho mít taky. Otázkou však je, zda takovému malému dítěti tuto poněkud dražší hračku koupit. Jaké jsou výhody a nevýhody tabletu u malých dětí?
Pro
Tablet nemusí být pro dítě pouze hračkou. Existuje několik desítek programů, které jsou určeny k tomu, aby u dětí rozvíjeli jejich schopnosti. Navíc to dělají zábavnou formou, takže se dítě zabaví a zároveň se něco nového naučí. Výukové aplikace se dnes dokonce používají i v některých školkách, kde se často můžeme setkat s dětským tabletem. Ten je oproti klasickému tabletu levnější, odolnější proti škrábancům a celkovému rozbití, snadnější na ovládání a obsahuje pouze určité naučné aplikace pro děti. Bývá tematicky zaměřen, aby byl pro děti ještě poutavější, například různá cvičení s krtečkem a dalšími oblíbenými postavičkami. Nečekejte od něj však žádné velké výkony, opravdu se podobá spíše dětské hračce. Výhodný je ale zase v tom, že dítě nijak neohrožuje váš vlastní tablet.
Děti bez tabletu se v dnešní době mohou cítit mezi ostatními trochu mimo. Mrzí je, že ostatní tablet mají a oni ne. Druhé děti se jim navíc mnohdy kvůli této skutečnosti posmívají, což může přejít až v krajních případech v šikanu. Proto také není dobré stavět se výhradně proti tabletům, obzvláště pokud je okolní děti mají. Je nutné zvážit, zda kvůli tomu nebude dítě z kolektivu sociálně vyloučeno.
Proti
Tablet není úplně nejlevnější věcí a dítě ho může velmi snadno rozbít nebo ho někde zapomenout a ztratit. Dále má v přemrštěné míře jeho užívání škodlivý dopad na zdraví. Nejvíce trpí namáhané oči, dále dítě u tabletu nejčastěji sedí nebo leží a chybí mu tak zdravý pohyb. Děti se často na tablet upnou až příliš, nedokáží si vymyslet jinou zábavu, a když ho nemají tak se nudí. Je těžké je pak od tabletu odtrhnout a donutit je splnit si svoje povinnosti nebo jim vymyslet jinou zábavu, která by je zaujala. V některých případech se dokonce mluví o závislosti na tabletu nebo podobných přístrojích (zejména chytrý telefon). Dítě se často zabaví tabletem na cestách, nebo když musí na rodiče někde čekat (úřady, pošta, doktoři), což je na jednu stranu výhodné, protože rodiče mají o dítě postaráno. Na druhou stranu si takto dítě vytváří onen návyk a podobné aktivity si pak bez tabletu představit neumí, když má vybitou baterii je to pro něj téměř neřešitelný problém a neví, co dělat. Z toho pak mohou u dítěte vznikat závažné problémy – stavy úzkosti, poruchy spánku, soustředění, obtížné navazování kontaktů s lidmi.
Tablet navíc vytěsňuje ostatní aktivity, které jsou pro rozvoj dítěte důležité. Například smysluplný rozhovor s rodiči, pobíhání na zahradě a další pohybové aktivity, někdy dokonce i spánek. Podle doktorů se na tabletu navíc nachází spousta bakterií, dítě se dotýká rukama displeje, pak si dá svačinku, aniž by si umylo ruce a nemoc je na světě.
Všeho s mírou
Pokud už dítěti půjčujete svůj osobní tablet, nebo má svůj vlastní, domluvte se na určitých pravidlech. Vymezte si dobu, po kterou bude moci tablet využívat, například maximálně dvě hodiny denně (pro oči je prý únosná pouze hodina denně). Snažte se, aby jeho hry, které bude na tabletu hrát, byly edukativní. Samozřejmě některé hry takové nejsou a vaše dítě bude chtít hrát právě ty, pak si můžete určit, že polovinu času bude hrát oddychové hry a polovinu času výchovné. Pozor dávejte také na pouštění různých videí či pohádek na tabletu. Jednak se nevyhnete reklamám, které vytvářejí u dětí pokřivený obraz reality (stejně tak i kreslené pohádky!), jednak není vhodné, aby dítě používalo tablet hned po probuzení nebo před spaním. Nejlepším časem pro jeho používání je odpoledne, dítě má poté ještě hodně času k uklidnění mysli před spaním. Nedoporučuje se dávat dítěti tablet při jídle, dítě se musí plně soustředit na jedení a mít u toho klid. Když má dítě tablet v rukou, měli bychom být vždy v jeho přítomnosti a kontrolovat jeho činnost. Navíc mu můžeme pomáhat a odpovídat na jeho případné otázky.