Pozor na průjem u dětí
Průjem je u batolat stále více častějším onemocněním. Jeho příčinou mohou být bakterie, viry nebo paraziti. Nastává při více než tří stolic za dvacet čtyři hodin. Střeva jsou při průjmu zanícená a nezvládají zpracovávat a vstřebávat živiny. Může však třeba jen doprovázet růst zoubků nebo jakékoli horečnaté onemocnění.
Průjem lze rozlišit na akutní a chronický. Akutní průjem je u dětí častější a jeho léčba netrvá déle než dva týdny. Chronický průjem je méně častý a jeho léčba trvá déle jak dva týdny. Pokud průjem doprovází vysoké teploty, nepřestávající bolesti břicha, tuhé břicho, bolesti hlavy spojené s nesnášenlivostí světla, obtížné dýchání, zvýšená malátnost nebo krev ve stolici, ihned navštivte lékaře. Všeobecně se však u dětí do tří let doporučuje při průjmových onemocněních navštívit lékaře vždy. Zvýšený pozor pak musí dávat také jedinci s cukrovkou.
Dieta a tekutiny
Pokud je dítě stále kojeno, nepřestávejte s tím. Naopak můžete podíl mateřského mléka ve stravě zvýšit nebo se zpočátku omezit pouze na něj. Mateřské mléko totiž obsahuje látky, které jsou pro střevní sliznici dobré a pomáhají jí se regenerovat a zbavit se tak původce průjmu. Proto také častěji trpí průjmem děti vyživované umělým mlékem. Základem dietní stravy při průjmu je vyloučení veškerých tuků, složených sacharidů a ze začátku také umělých mléčných výrobků, které se doporučuje vysadit minimálně na jeden den. Pokud dítě stravu odmítá, nenuťte mu ji a zkuste to znovu za pár hodin, nechutenství je u průjmu normálním jevem.
U průjmu je velice důležité doplňovat tekutiny, protože tělo se při něm velmi rychle odvodňuje. U batolat to platí dvojnásob. Dávejte tedy dítěti pít hodně čaje (nejlépe černého, může být mírně oslazený glukosou). S tekutinami odchází z těla také minerální látky a sůl, na jejich doplnění se používají tzv. rehydratační roztoky, které potřebné látky nahradí. Rehydratační roztoky jsou dětmi dobře přijímány a pomáhají celkovému zklidnění průjmu.
Vhodná strava
Zpočátku by mělo dítě jíst pouze suché a starší pečivo – veka, rohlík, piškoty. Poté se doporučuje pomalu přidávat vařenou rýži, brambory či těstoviny, mrkev, banán nebo oloupané jablko. Pokud dítě nezvrací, počet stolic klesá a je mu lépe, můžeme mu podávat libové vařené maso, šunku a ostatní potraviny, které neobsahují tuk a mléko. Pozor na ovesné vločky, mají projímavý účinek!
Jakmile dítě snáší všechna doposud podávaná jídla, můžeme do jídelníčku zapojit bílý jogurt a poté i ostatní mléčné výrobky. Jogurty navíc obsahují bakteriální kultury, které máme ve střevech přirozeně, a napomáhají tak správnému fungování střev a trávení. Tuky přidáváme až nakonec, a to nejprve máslo a poté rostlinné tuky. Až po pěti dnech od vymizení vodnatých stolic může dítě přejít na běžnou stravu.
Některé maminky se rozhodnou dítěti mléko podávat již dříve, protože je pro dítě důležité a obsahuje hodně živin. Doporučuje se však vždy alespoň jeden den počkat, poté záleží na reakci dítěte. Na začátku je vhodné podávat mléko s rýžovým odvarem, který si snadno uvaříte doma. Jednu hodinu nechte polévkou lžíci rýže vařit v litru mléka, vodu, která se odpaří, vždy doplňte na jeden litr. Poté rýži sceďte a z odvaru připravte mléko. V lékárně můžete dále zakoupit dietní mléko se sníženým obsahem laktózy. Původně je určeno pro kojence, ale perfektně se hodí i při průjmech u batolat. Mléko obsahuje vlákninu, minerály a lehce stravitelný tuk, které obnovují střevní flóru a pomáhají tak upravit stolici a střevní problémy.
Prevence a léčba průjmu
Jelikož může být průjem virového i bakteriálního původu, nelze před ním dítě spolehlivě ochránit. Pokud víte o jedinci trpícím průjmem nebo jinými střevními potížemi, nedávejte s ním dítě do styku, jestliže to není nezbytné. Průjem se může přenášet přímým stykem s infikovanou osobou, potravinami nebo vodou. Dbejte na hygienu dítěte, a to hlavně na umývání rukou. Kontrolujte co dítě jí, průjem mohou vyvolat i prošlé potraviny, které na pohled vypadají zcela normálně. Proti určitým druhům průjmu lze v dnešní době dítě očkovat. Jedná se o očkovávání proti rotavirům, které způsobují rotavirový průjem. Očkování se však doporučuje už v kojeneckém věku.
Za nejvhodnější léčbu proti průjmům u batolat se považují rehydratační roztoky, které jsou k dostání v lékárně. Po jejich nasazení se doporučuje čtyři hodiny dítěti nic nepodávat, poté přejít na dietní stravu a hlavně doplňovat tekutiny. Pokud se vám zdá, že se onemocnění nelepší, nebo se naopak horší, ihned navštivte lékaře. Lékař může předepsat potřebné léky nebo zastavit průjem injekcí. V nejhorších stádiích v sobě například dítě neudrží ani podávaný čaj, což způsobuje vážné ohrožení dítěte. V takovém případě s návštěvou lékaře rozhodně neotálejte.