Porod do vody

Porod do vody je řazen mezi alternativní porody. Může se uskutečnit v nemocnici za asistence doktorů a sestřiček, ale také v domácím prostředí. Některé maminky si domácí porod do vody nemohou vynachválit, jiné by na něj z bezpečnostních důvodů nikdy nepřistoupily. Jaká jsou rizika a výhody domácího porodu do vody, a jak takový porod probíhá?

Porod do vody v bazénku | Foto: Shutterstock
Porod do vody v bazénku | Foto: Shutterstock

Výhody porodu do vody

Ani názory lékařů nejsou v tomto směru jednotné, někteří porod do vody vítají, jiní ho zavrhují. Jisté je však jedno, porod do vody má kromě svých rizik i značné výhody. Plod žije před narozením devět měsíců v plodové vodě, takže je na vodní prostředí zvyklý, a dokáže v něm dýchat.



Voda (zejména teplá) má navíc pozitivní vliv i na rodičku. Sezení v teplé vodě během porodu výrazně snižuje porodní bolesti a napomáhá uvolnění potřebných svalů a kůže, díky čemuž se může matka zcela vyhnout případnému nastřihávání hráze. Výzkumy navíc prokázaly, že porod do vody je pro matky méně stresující než klasický porod. Teplá voda totiž uklidňuje a uvolňuje tělo nejen po fyzické, ale také po psychické stránce. Uklidňují se tedy také nervy a celé tělo je tak mnohem více uvolněné.

U malého procenta rodiček naopak teplá voda kontrakce zrychluje, čímž se zrychlí i porod. Ženy, které porod do vody zažily, si tuto zkušenost ve většině případů chválí a doporučují ji ostatním matkám. Voda novorozenému miminku nijak neublíží, naopak mu spíše pomůže zmírnit šok z porodu. Dítě se poprvé nadechne, až když je hlavička na vzduchu, poté se však již nesmí do vody ponořit. Rodit do vody bez rizika ale může žena jen za určitých okolností: nemá žádná závažná onemocnění a potíže, čeká pouze jedno dítě, dítě je v podélné poloze hlavičkou dolů, žena má již ukončený 37. týden těhotenství a plod nemá větší hmotnost než 4000 g. Pokud má tedy maminka v těhotenství zdravotní problémy, porod do vody se důrazně nedoporučuje. Polohu při porodu do vody si může žena sama vybrat podle toho, v které je jí nejlépe.

Průběh domácího porodu

Porod do vody doma je díky známému a pohodlnému prostředí pro maminky lákavou možností. Žena není v domácím prostředí tolik vystresovaná, jako by byla v nemocnici. Navíc může mít ve své přítomnosti své bližní, kteří jí mohou při porodu aktivněji pomáhat. Nezažívá tedy pocit, že je na všechno sama a navíc v cizím a nepříjemném prostředí. V České republice nejsou domácí porody do vody tak běžné jako v zahraničí (nejčastější jsou v Nizozemí a Velké Británii). Domácí porody totiž lékaři ve valné většině odmítají. I přesto se však někteří nakonec domácího porodu zúčastní a pomáhají matce.



U domácího porodu může ženě asistovat i tzv. dula, která má speciální porodní kurzy a zajišťuje hladký průběh porodu. Pro porod do vody doma jsou využívány domácí nafukovací bazénky. Jsou dostatečně velké a pohodlné, výška bazénu je nastavena tak, aby bylo bříško ženy během porodu schováno pod vodní hladinou. Některé bazénky mají i madla pro zachycení a lepší tlačení.

Do porodního bazénku usedá žena ihned v první době porodní (začínají kontrakce). Jakmile se tedy dostaví pravidelné kontrakce, začíná se bazén napouštět teplou vodou (její teplota je přibližně stejná jako teplota těla) a žena se v něm pohodlně usadí. Poté přichází druhá porodní fáze (vypuzovací). Dítě se musí hlavičkou narodit přímo do vody (nesmí se dostat na vzduch), až poté je z vody vytaženo. Pozor se musí dávat také na pupeční šňůru, která nesmí být do té doby přeříznuta. Poté co je dítě narozené, musí matka ještě porodit placentu (třetí doba porodní). Ta se však již doporučuje rodit mimo vodu. Mezi tím je klasicky přestřižena pupeční šňůra.

Tip pro čtení!
Po návratu z porodnice je potřeba pro Vaše miminko vytvořit ideální domácí prostředí. Jednou z podmínek je správné nastavení teploty a vlhkosti v dětském pokoji.

Rizika

Porod do vody má však i svá rizika a nepříjemnosti. Nejčastějším problémem je zvýšená možnost bakteriální infekce. Žena dále musí počítat s tím, že se voda během porodu znečistí krví, močí či stolicí. Porodní asistentka má k rodící ženě poměrně omezený přístup, takže jí nemůže tolik pomáhat při vytlačování dítěte. U rodičky je dále díky teplé vodě zvýšené riziko nadměrného krvácení. Žena musí být ve vodě opatrná, aby nešikovně neuklouzla.



V případě komplikací je nutné porod do vody ukončit a rodit klasickým způsobem. Jakýkoliv domácí porod je sám o sobě rizikový z důvodu možných komplikací, nedostatečné lékařské péče a nemocničních přístrojů a možností. Proto je nutné mít při domácím porodu lékařského odborníka, a mít v případě potřeby zajištěn rychlý převoz do porodnice. Rozhodnete-li se rodit do vody doma, pečlivě se na porod připravte a zajistěte si přítomnost alespoň jednoho lékařského asistenta u porodu.