Porod a vliv na tělesnou schránku matky
I když je těhotenství a porod věc přirozená, klade na ženské tělo velké nároky. A to si pak nese menší či větší následky. Ženy se s tím nerady smiřují a snaží se své tělo uvést do původního stavu co nejdříve. Není se co divit. Porod je sice bohulibý akt, ale tělesného poznamenání se každá žena ráda zbaví.
Co udělá s tělem porod aneb změny vratné i nevratné
Některé tělesné změny po porodu zůstanou, jiné jsou jen dočasné. Ale i ty nevratné lze alespoň zmírnit. Pomocí léčiv, pohybu, bylinek a zdravého životního stylu. U starších maminek je třepoprba počítat s tím, že se těhotenství a porod podepíše na těle možná trochu víc, než ve dvaceti. Nemusí to samozřejmě platit vždy.
Co čas napraví
Poporodní poranění nejčastěji představují trhliny, nebo nástřih hráze, trhliny pochvy a hrdla děložního. Zranění, ač po porodu ošetřena, mohou být ještě dlouho velmi bolestivá.
Zavinování dělohy po porodu znamená, že se děloha zmenšuje, navrací k velikosti před těhotenstvím. Zavinování lze většinou pociťovat jako slabé kontrakce, nebo dost bolestivou menstruaci. Při kojení se bolest zintenzivní. Zavinování můžete podpořit masážemi břicha, co nejčastějším kojením, nebo pitím kontryhelového čaje. Ten napomáhá nejen tomuto procesu, ale také tvorbě mateřského mléka.
Kila nahoře mohou, i nemusí, být nezvratnou změnou. Záleží na tom, kolik maminka v těhotenství přibrala. Pokud to není více, než 15 kilo, je návrat k původní váze vcelku snadný. Vždyť jen samotným porodem ztratí žena 5-6 kilogramů. Zbytek už zařídí správný jídelníček a trocha pohybu. O ten nebývá s novorozencem nouze.
Pleť mají těhotné ženy většinou hezkou. Po porodu se stav pleti může pod vlivem hormonálních změn hodně zhoršit. Kosmetika nemívá žádné převratné účinky. Je potřeba vyčkat. Pleť se obvykle vrací do normálu půl roku po porodu.
Padání vlasů po porodu je normální. Způsobeno je poklesem hladiny některých hormonů. Vlasy se vyčesávají v celých chuchvalcích a vypadá to hrozivě. Je možné pomoci jim vlasovou výživou. Po půl roce by mělo vypadávání ustat a vlasy začít dorůstat.
Co může zůstat natrvalo
Strie jsou nevzhledné jizvičky, které se často tvoří už během těhotenství, kdy pružnost kůže nestačí zvětšujícímu se objemu břicha, kde se strie tvoří nejčastěji. Mohou se objevit také až po porodu, kdy dojde naopak k náhlému smrštění kůže na břiše. Pokud strie jednou vzniknou, nelze se jich už docela zbavit. Časem však alespoň vyblednou.
Povislá prsa jsou daň kojení. Mění se už během těhotenství. Čím déle žena kojí, tím více jsou ňadra poznamenaná. Existují cviky a krémy na zpevnění prsou. Pravděpodobně už ale budou vždycky vypadat jinak, než před těhotenstvím.
Povolené břicho nemusí mít každá žena. Důležitá je pružnost pokožky a pevnost břišních svalů. Svůj význam má i genetika, počet těhotenství a věk. Správné cvičení může hodně pomoci.
Ochablé pánevní dno je častým důvodem inkontinence, snížení intenzity sexuálního prožitku, nebo špatného držení těla. Na posílení těchto partií existuje spousta cviků, které nejsou příliš náročné, ale účinné. Ženám, které mají více dětí, se však problémy pánevního dna už úplně odstranit nedaří.
Hemeroidy jsou po porodu velmi časté. Příčinou je hlavně fyzická námaha, kterou musí rodička vynaložit. Jde o velmi nepříjemný a hlavně bolestivý problém. Čípky a masti potlačují bolest a příznaky. Hemeroidy však zůstávají a mohou se kdykoli ozvat. Pomoc nabízí operace.
Těhotenství a porod více, či méně poznamená tělo ženy. Je potřeba s tím předem počítat a udělat vše pro to, aby tělesná schránka utrpěla co nejmenší škody.
A když přece jen na těle nějaká ta památka na porod zůstane? Nevadí. Není se přece za co stydět!