Pes přítel dítěte
Snad každé dítě si přeje mít doma zvířátko. A mezi vysněnými mazlíčky suverénně vedou psi. Proč právě psi? Pes je za nejlepšího přítele považován právem. Je nesmírně kontaktní a je bez nadsázky členem rodiny, se kterým se prostě počítá. Jinak to snad ani nejde. Vždyť podle mnoha pramenů může inteligence psa dosahovat úrovně tříletého dítěte!
Dětská touha po psí společnosti je patrně úplně přirozená, protože duše dítěte a psa jsou si v lecčems velmi blízké. Především svojí čistotou. Nebo si myslíte, že pes duši nemá? Ale ano. Stačí se mu podívat do očí.
Víc, než přítel aneb Canisterapie podomácku
Vztah k vlastnímu pejskovi je pro dítě velmi obohacující. Pes znamená nejen zcela nový sociální kontakt, ale má i prokazatelné antistresové vlastnosti. Když je o něj správně postaráno, má převážně dobrou náladu. Hlazení a mazlení se psem odbourává napětí a uklidňuje. Psovi může dítě pošeptat všechno. Za žádný průšvih se nebude zlobit. Ten není schopen křivdy, posměchu ani zrady. Kamarád navždycky. Je to ostatně asi právě ta oddanost věrnost a láska, pro kterou jsou psi tolik vyhledávaní. Dávají člověku to, čeho se mu mezi svými nedostává.
Pes je schopen být dítěti i téměř rovnocenným partnerem při hře. Může si s ním hrát skoro tak, jako s lidským kamarádem. Pes se naučí nejen to, co je pro něho typické, jako je třeba přinášení předmětů, ale umí si hrát i na schovávanou, nebo na honěnou. Spolehlivě chrání před pocitem osamělosti.
K malému dítěti malý pes?
Při výběru pejska je důležité nejen to, jaká rasa se vám líbí. Především je důležité vybrat rasu vhodnou k dětem. Zdálo by se, že je nejlepší vybírat mezi malými plemeny. Není to ale vůbec pravidlo. Je řada velkých plemen, která jsou známa láskou k dětem. A zase naopak, jsou plemena maličká, kterým je bez přítomnosti dětí lépe. Nevyhledávají totiž hru a z dětí mohou být nervózní. To jsou například krysaříci nebo čivavy. Takovíto mini psi mohou taky snáze přijít k úhoně. Jako plemeno k malým dětem nevhodné se přímo uvádí čau-čau. Mnoho plemen ale láskou k dětem přímo překypuje. Boloňáček, kokršpaněl, pudl. Z těch velkých jsou to jednoznačně všichni retvívři nebo labradoři. Při výběru zvažte vaše bytové a časové možnosti a velikost a fyzickou zvladatelnost psa v dospělosti. K dítěti pořizujte vždy štěně, sebehodnější starší pes se s dítětem nestmelí tak dokonale, jako štěňátko. K mláděti patří mládě.
Splněný sen
Štěně kupujte vždy od chovatele. Máte právo vidět jeho rodiče, nebo alespoň matku, i podmínky, v jakých jsou psi drženi. Není marné obětovat čas a důkladně vypozorovat chování štěňat. Dá se tak odhadnout budoucí povaha. Nejlepší je projevit zájem včas, ať máte z čeho vybírat. K výběru štěněte vezměte dítě s sebou. Vyčkejte a vyberte to, které se k vám bude nejvíce mít. To si vás vybralo. Sympatie jsou to téměř vždy vzájemné.
Od chvíle, kdy přinesete pejska domů, máte doma jedno dítě navíc. Říká se to o psech často a je to pravda. Další mládě, které potřebuje chránit. Díky jeho roztomilosti, chtějí děti štěně pořád chovat, hrát si a mazlit se s ním. I v tom nejlepším úmyslu mu tak mohou zle ublížit. Platí, že dítě by nemělo být se psem dlouhou dobu samo, ať už jde o štěně nebo dospělé zvíře. Pes dítěti v žádném případě nesmí ublížit. Ale stejně tak by nemělo ubližovat ani dítě psovi.
Pes a malé dítě, to bývají často nerozluční přátelé. Ani jeden z nich však nenese odpovědnost za své chování. Ta je vždy na nás – dospělých lidech.