Ovulační test
Když partneři plánují miminko, ne vždy jsou na poprvé, na podruhé, na popáté … úspěšní. Oba začínají mít obavy, zda je vše opravdu v pořádku. Než ale přistoupí k vyšetřením či léčbě neplodnosti, měli by ještě vyzkoušet přípravu těch nejoptimálnějších podmínek pro úspěšné početí miminka. Je mnoho faktorů, které mohou ovlivnit úspěšnost otěhotnění jako např. změna životního stylu, omezení zlozvyků, užívání vitamínu E nebo kyseliny listové. Jedním z těchto faktorů je i přesné zjištění plodných dní ženy – ovulace.
Co je to ovulace?
Ovulace je období, kdy se zralé vajíčko uvolňuje z vaječníků a dostává se do vejcovodů, kde je připraveno splynout se spermií. Oplodněné vajíčko pak putuje do dělohy, kde se uhnízdí v děložní stěně a začne vznikat nový život.
K ovulaci a plodným dnům ženy dochází zpravidla 10. – 17. den menstruačního cyklu (tedy zhruba uprostřed mezi dvěma menstruacemi). V tomto období jsou šance na otěhotnění největší. Ale ne všechny ženy procházejí ovulací přesně podle teoretických tabulek. Ovulace se u nich může objevit v nejrůznějších částech jejich cyklu. Proto je pro úspěšné otěhotnění dobré, aby si své plodné dny vysledovala.
Jak žena ovulaci pozná?
Pokud žena dobře vnímá pochody svého těla, může přicházející ovulaci na sobě dobře vycítit. Např. může pociťovat různě silnou bolest v podbřišku, která je důkazem uvolňování zralého vajíčka z vejcovodů nebo u nich dochází ke zvýšenému hlenovitému výtoku, který je také příznakem přicházející ovulace.
Nejvhodnější doba pro otěhotnění
Každá žena, která se snaží o miminko, hledá nejlepší způsob, jak si zjistit období, kdy bude šance na otěhotnění nejvyšší. K tomu ji poslouží zejména zjištění plodných dní a ovulace. Je mnoho způsobů, jakými si toto období může zjistit. Mezi ty nejpoužívanější patří výpočet plodných dní podle menstruačního kalendáře, měření bazální teploty nebo ovulační test.
Výpočet plodných dní podle menstruačního kalendáře
Jednou z metod zjištění plodných dní je jejich výpočet podle menstruačního kalendáře.
Většina žen, které se připravují na příchod miminka, si vedou menstruační kalendář. Každý měsíc si označují začátek menstruace i počet dní do kalendáře. Na základě těchto zápisků si mohou vypočítat i své plodné dny. Ty se objevují mezi 10. až 17. dnem cyklu. Ženám mohou pro hlídání svého cyklu posloužit různé online kalkulačky pro výpočet plodných dní. Ovšem, výpočet se zpracovává dle tabulek, kdy se pracuje s optimálními hodnotami. A jak již bylo zmíněno, ne všechny ženy mívají ovulaci podle tabulek. Pokud má žena např. nepravidelnou menstruaci, jsou výpočty plodných dnů a ovulace nepřesné.
Měření bazální teploty
Další způsob, kterým si žena může zjistit své plodné dny, je měření bazální teploty. Tato metoda je přesnější než výpočty pomocí kalendáře, protože pracuje s aktuálními informacemi. Navíc je velmi oblíbená, protože kromě teploměru, papíru a tužky žena ke zjištění svých plodných dní nic finančně náročného nepotřebuje.
Měření bazální teploty se provádí každý den ve stejnou dobu, nejlépe těsně po probuzení, kdy ještě žena nevstává z postele. Bazální teplota se měří např. pod jazykem, v konečníku či v pochvě. Pro zjištění nejpřesnějších údajů je vhodné měřit teplotu v konečníku nebo v pochvě. Blížící se ovulace se projevuje postupným zvyšováním bazální teploty. Aby byla měření co nejpřesnější, je potřeba je provádět pravidelně po dobu nejméně tří měsíců, aby měla žena srovnání a co nejpřesněji určila období ovulace.
Ačkoli je toto měření poměrně přesné, má pro ženy určité nevýhody. Vyžaduje pravidelnost a zodpovědnost při měření a zapisování údajů, opět předpokládá pravidelný menstruační cyklus a navíc existuje mnoho faktorů, které mohou bazální teplotu ovlivňovat (aktuální zdravotní stav, stres, léky, nepravidelný a nekvalitní spánek, fyzické vyčerpání, apod.).
Ovulační testy
Ovulační testy zjišťují přítomnost ovulace testováním moči nebo slin. Provádí se laboratorně (např. v případě asistované reprodukce a umělého oplodnění) nebo mnohem častěji v domácím prostředí pomocí testů zakoupených v lékárně.
Princip používání ovulačních testů je téměř stejný jako u těhotenských testů, jen testování neprobíhá ráno, ale během dne. Ponořením do vzorku moči se zjišťuje přítomnost LH hormonu, jehož zvýšená hladina určuje nadcházející ovulaci. Pro zjištění plodných dní pomocí ovulačních testů je potřeba pouze znát začátek a délku menstruačního cyklu a poté žena pohodlně denním používáním testu zjistí, kdy u ní ovulace nastává.
Tyto testy jsou pro svoje jednoduché a rychlé použití vhodné pro všechny ženy, s pravidelnou i nepravidelnou menstruací a bývají velmi spolehlivé pro přesné určení termínu ovulace.
Ženy si dnes mohou vybrat z velké nabídky i druhů ovulačních testů. Mohou si zvolit škály testů od ponorných proužků až po digitální testery pro opakované používání.
Jedinou nevýhodou těchto testů je jejich finanční náročnost při pořizování. Na trhu jsou však i možnosti pořídit si kusové testy, jejich cena se pohybuje jen v desítkách korun.
Testy lze zakoupit v lékárnách, internetových e-shopech a dokonce už i v některých supermarketech.
Hlavně se nestresovat
Pro zjištění té nejvhodnější doby pro početí miminka si žena může vybrat z několika způsobů. Měla by však vědět, že jakékoliv měření, propočítávání i testování jí může velmi vystresovat. Zvláště v období, kdy se jí delší dobu otěhotnět nedaří, může zjišťování těchto údajů vést k velkým obavám z opětovného selhání, ke strachu, že nestihne mít styk v období ovulace nebo dokonce k rezignaci, že miminko mít nemůže. Proto by tato testování a výpočty měla brát jen jako podpůrnou možnost ve snažení a ostatnímu nechat volný průběh.