Nedostatek vitamínů a minerálů v těhotenství
Těhotenství znamená pro organismus ženy zvýšenou zátěž s řadou fyzických i psychických změn. Tomu by měla být přizpůsobena i skladba jídelníčku. Není ani tak nutné jíst za dva, jak někdy s oblibou používáme, jako spíš nezapomínat na důležité živiny, vitamíny a minerály.
Důležité jsou nejen pro maminku, ale i pro vyvíjející se plod. V těhotenství je větší riziko, že budou tělu některé z nich chybět. Neznamená to však, že čím více, tím lépe.
Vitamíny pro Vás i Vaše dítě
Vitamín A
Ovlivňuje vývoj kůže, sliznic a kostí. Má příznivé účinky na funkci placenty. Zdrojem je vaječný žloutek, vnitřnosti, rybí tuk, mléčné výrobky, meruňky, špenát.
Vitamín C
Ovlivňuje tvorbu krve, kostní hmoty a zubů, chrání Vás před nemocemi z nachlazení a virózami. Působí jako antioxidant. Zdrojem je hlavně ovoce.
Vitamíny skupiny B
Podporují činnost srdce, látkovou výměnu, působí blahodárně na nervový systém. Přirozeným zdrojem jsou kvasnice, ořechy, celozrnné potraviny.
Kyselina listová
Neboli vitamín B9. Nedostatek kyseliny listové v těhotenství je spojován s výskytem vývojových vad plodu, zejména rozštěpu a defektů končetin. Uvádí se i zvýšené riziko odloučení placenty a potratu. Vyšší dávky vitamínu B9 se doporučují už před početím, protože jeho nedostatek může ovlivnit vývoj plodu velmi brzy po otěhotnění. Kyselina listová je v těhotenství ze všech vitamínů nejdůležitější. Významným přírodním zdrojem je brokolice, kapusta nebo špenát.
Vitamín D
Je už dlouho známý v prevenci proti křivici, chrání kosti a nervy. Působí proti depresím. Obsahují ho mořské ryby, některé houby, nebo vaječný žloutek. Tělu ho dodává taky sluníčko.
Vitamín E
Je významný antioxidant, který posiluje tělo matky a příznivě růst plodu. Uplatňuje se v léčbě neplodnosti. Snižuje riziko potratu. Také udržuje elasticitu pokožky, což s rostoucím bříškem oceníte. Dobrým zdrojem vitamínu E jsou pšeničné klíčky a rostlinné oleje.
I minerály jsou důležité
Vápník
Pomáhá budovat kostru miminka a podporuje jeho i Vaši nervovou soustavu. Příznivě ovlivňuje i stav chrupu. Zuby jsou, jak známo, těhotenstvím také ohroženy. Zdrojem vápníku je hlavně mléko a mléčné výrobky.
Železo
V těhotenství mnohým maminkám chybí. To způsobuje chudokrevnost. Ta je pak příčinou pocitu vyčerpanosti a velké únavy. Zvyšuje také riziko předčasného porodu. Železo ze stravy získáte konzumací hovězího masa, listové zeleniny nebo také luštěnin.
Zinek
Podporuje zdravý vývoj dítěte a významně podporuje jeho i Vaši imunitu.
Hořčík
Je tělu velmi prospěšný i mimo těhotenství. Budoucím maminkám pomáhá od bolestí a křečí. Odstraňuje napětí, uvolňuje, příznivě působí na nervovou soustavu. Přírodním zdrojem hořčíku jsou například ryby, ořechy, banány, poctivá hořká čokoláda nebo kakao.
Ani málo, ani moc
Vitamíny si všichni spojujeme se zdravím a vitalitou a říkáme si, že čím víc jich máme, tím líp. Ale i u vitamínů a stopových prvků platí, že nic se nemá přehánět. A v těhotenství obzvlášť. V případě některých vitamínů jsou dlouhodobě vysoké dávky nebezpečné pro plod. Platí to především pro vitamín A, který při překračování dávek může vážně poškodit vývoj miminka. Vysokým dávkám vitamínu B se zase připisuje velikost a vyšší porodní váha dětí. Užívání vitamínu E v těhotenství je diskutovaným tématem. Někdy se v této souvislosti uvádí vyšší výskyt vrozených srdečních vad u dětí a je také spojován s častějším nitroděložním úmrtím plodu.
Pro doplnění potřebných vitamínů a minerálů je vždy nejlepší pestrá strava. Vitamíny a minerály získané z potravy mají nejlepší vstřebatelnost, aniž by hrozilo předávkování. Užívání potravinových doplňků by v těhotenství měl schválit lékař a budoucí maminka by se rozhodně měla držet doporučeného dávkování.