Máte rádi uklízení? Pořiďte svému dítěti plastelínu
Každá domácnost má vlastní úhel pohledu na úroveň pořádku v bytě. Někdo se věnuje úklidu pravidelně a s přehnanou pečlivostí, jiný zase nepovažuje vzorně naklizený byt za prioritu. Každopádně je prokázáno, že v domácnosti s dětmi je udržování pořádku náročnější.
Děti
Děti potřebují ke svému zdravému vývinu kromě jiných důležitých věcí také hračky a prostor. To je vidět v každém bytě, kde děti žijí. Je výhodné vést děti od počátku k tomu, že hračky je nutné po skončení hry uklízet na vymezené místo. Pokud si na toto pravidlo děti od mala zvyknou, pořádek v bytě se udržuje snadněji. Jsou chaotické domácnosti, ve kterých je nemožné šlapat po podlaze bez obavy, abyste nestoupli na nějaký předmět nebo abyste po něčem neuklouzli. Vše se tam válí po zemi a nikdo z toho nemá těžkou hlavu. Naopak existují domácnosti, kde maminka vytírá podlahu třikrát denně a každý předmět v bytě má své pevné místo, které je vymezené skutečně s centimetrovou přesností. Každopádně dítě potřebuje doma svůj prostor ke hře a rozměry daného prostoru se v rodinách liší v závislosti na bytových možnostech a rodičovských benevolencích.
S čím si doma hrát
S čím vším si může dítě doma hrát. To samozřejmě závisí na velikosti každého bytu či domu. V malém bytě sice lze kopat do míče, ale s riziky, že dojde k nějaké škodě. Problém není v luxusnějších domácnostech, které disponují tělocvičnami a prostory vhodnými k různým aktivitám s dětmi. Podívejme se však do průměrné domácnosti. Tam jsou nutná přiměřená omezení dětských her. Zde platí, že si každá rodina stanoví vlastní mantinely pro to, co je přípustné a nakolik smí dětské radovánky zasahovat do domácího pořádku.
Rozvoj kreativity
Opatrnější rodiče posílají svoje děti trénovat tvořivou činnost do různých zájmových kroužků. Ti odvážnější rodiče, kteří se nebojí riskovat případné škody v bytě, nechají své děti svobodně rozvíjet různé kreativní činnosti doma. Může jít o výtvarné experimenty, různé modelářské pokusy, práci s keramikou a mnoho dalších pokusů o rozvoj dovedností. Mnoho dětí si již od raného věku rádo hraje s plastelínou.
Plastelína
Plastelína je plastická hmota, která se používá jako oblíbená hračka pro děti. Někdy je označována také pojmem modelína. Lze z ní tvarovat různé předměty. Předchůdcem plastelíny byl jíl. Současná plastelína se vyrábí ze soli, vazelíny a mastných kyselin. Prodává se v kombinaci různých atraktivních barev, takže je pro dětskou tvořivost velmi poutavá. Moderní forma plastelíny je tzv. inteligentní plastelína, která má navíc speciální vlastnosti. Je tvárnější, skáče, tříští se a lze ji trhat jako papír. Je lehká a nelepí se na prsty. Umí měnit barvy nebo svítit ve tmě. S inteligentní plastelínou si hrají i teenageři a může být dobrou antistresovou pomůckou také pro dospělé. Již existují druhy inteligentní plastelíny, které se přisají k magnetu nebo elektrizují. Prostě vývoj funguje v každé oblasti života a naši prarodiče jen žasnou při seznamování se ze současnými hračkami. Není divu, že plastelína je oblíbeným materiálem pro dětskou zábavu.
Výhody
Vzhledem k uvedeným vlastnostem plastelíny je patrné, že je také užitečnou pomůckou pro dětskou tvořivost a fantazii. Lze z ní vytvarovat cokoliv a výhodou je opakované použití. Při modelování si může užít společnou zábavu celá rodina. Modelování z plastelíny se využívá také ve školkách a ve školách, protože rozvíjí jemnou motoriku, představivost, estetické cítění, koordinaci oka a ruky a mnoho dalších schopností.
Plastelínu pro dětské hry lze jednoznačně doporučit. Pokud ji dítě nepoužije pro trefování se do vybavení bytu či do vás, žádná velká katastrofa by doma po manipulaci s plastelínou vzniknout neměla. V podstatě platí, že ukázněné dítko si dokáže smysluplně pohrát téměř s čímkoliv. Naopak neukázněné děti zvládnou vytvořit domácí kalamitu snadno, zvláště pokud jsou bez patřičného dozoru.