Máme doma sovičku

Nechce se vašemu dítku večer do postele? Usíná pozdě. Pochopitelně vás to asi trápí, ale dítě za to určitě nemůže. Možná je na spánkový režim sovy nastaveno geneticky. Co se spacího režimu týká, rozeznáváme dva typy spáčů. Tak řečení skřivánci večer brzy uléhají a ráno jsou brzy čilí. Zatímco u spáčů sovího druhu, je tomu přesně naopak. Režim spánku mohou sice ovlivnit změněné životní podmínky, změna práce nebo zdravotního stavu, ale jinak si jej člověk zachovává celý život. Tělo si potřebu a rytmus spánku určuje samo.

Dětská nespavost | Foto: Shutterstock
Dětská nespavost | Foto: Shutterstock

Režim spánku u dětí ovlivňuje i životní styl rodiny

Pokud jste všichni u vás doma spíše sovami, a je u vás ještě pozdě večer živo, pak se tomu přizpůsobí i rytmus dítěte. Když chodí táta pozdě z práce, takže si až večer může udělat trochu času na dítě, to pak po rozptýlení zábavou hůře usíná. Jestliže i rodiče chodí spát hodně pozdě, dítě vycítí, že to doma žije, zatímco od něho se žádá, aby spalo.



I dospělí potřebují zklidnění a určitou atmosféru k tomu, aby mohli usnout. U dětí to platí dvojnásob. K usnutí jim pomáhají rituály před spaním, na které jsou zvyklé. A pravidelná hodina ukládání ke spánku. Pozdní usínání mohou mít na svědomí i neodhalené zdravotní problémy, byť i jenom lehkého rázu, nebo psychická nepohoda, kterou děti snáší hůř, než dospělí.

Večerní rituál znamená čas na spaní

Rituály, které každý večer předznamenávají cestu do postýlky, nejsou jen hezkými společnými chvílemi. Zároveň jsou i signálem pro dítě, že jeho den končí a jde se spát. Dítě jim časem přivykne, a i když v postýlce je ještě vzhůru, časem se naučí tiše ležet. Rituály jsou různé. Některé si stanoví dítě samo, jiné zavedou rodiče. A rozhodně by je měli dodržovat. Na většinu dětí funguje, když se k nim posadí máma nebo táta s pohádkou nebo ukolébavkou. Jejich hlas má zklidňující účinky.

I když dítě ještě nerozumí, oč v pohádce nebo písničce běží. Některé děti jsou naučené i na uspávací melodie z cd. Časté je vyžadování dudlíku nebo čaje. K tomu si každý mrňous přidá ještě vlastní uspávací činnost, kterou si sám vymyslel. Často si děti cucají prst nebo žmoulají rohy přikrývky nebo si třeba mnou ušní lalůček. Děti-sovičky se touto činností zabývají někdy opravdu dlouho, než se jim podaří usnout, Ale po uložení ke spánku už se nedožadují pozornosti. Vystačí si se svým rituálem.



Když je spánku nedostatek

Ponocující dítě dělá rodičům velké starosti, protože dobře spát je prostě důležité. Ale jsou děti, kterým jakoby to vůbec nevadilo. I když se vymykají všem tabulkám ohledně potřebné délky spánku v jejich věku, a očividně spí méně, jsou čilé a zdravé. Takových je ovšem menšina. Běžné naopak je, že nedostatek spánku se na malém dítěti projeví velmi rychle a to právě jeho poruchami, Čím více je nevyspalé, tím hůř usíná. A i když usne vyčerpáním, často se budí. Když je vzhůru, často si mne očka, má špatnou náladu, zlobí se nebo pláče a je malátné jako hadrová panenka.

Vzhledem k tomu, jak důležitý spánek pro zdraví dítěte je, měl by o problému vědět dětský lékař. Není vzácností, že si dítě režim spánku otočí. Usíná sice pozdě v noci, ale o to déle dokáže spát ráno. Není to samozřejmě ideální, ale dítě si tak potřebnou dobu spánku alespoň nějak vybere. Obrácený režim má někdy vnější příčiny. Když se je podaří zjistit a odstranit, spánek dítěte se upraví.