Komplikovaný porod
Ne vždy je porod bezproblémový a příchod dítěte na svět snadný. Proto přejeme každé budoucí mamince štěstí. Někdy se o možných komplikacích ví předem, a to je vždy ten lepší případ. Problémy však mohou nastat i v průběhu porodu nebo po něm.
Co může přinést problémy při porodu
Existují rizikové faktory, kdy se možné komplikace u porodu dají předpokládat. Bývají to různé důvody rizikového těhotenství. Zejména pak zdravotní problémy maminky. Těhotenská cukrovka, preeklampsie, kardiovaskulární onemocnění, chronické nemoci, neléčené infekce, hrozící předčasný porod. Průběh porodu může ovlivnit i vysoký nebo naopak velmi nízký věk rodičky, obezita nebo příliš nízká váha a výška, drobná tělesná konstituce, i životní styl. Znát předem možná rizika je příznivější než řešení nenadálých komplikací. Řadě problémů jde v průběhu těhotenství předejít nebo se na ně důkladně připravit. Budoucí maminka by se v tomto případě měla držet všech lékařských doporučení více než kdy jindy.
Nejčastější porodní komplikace
Při porodu může nastat mnoho různých problémů. Které jsou nejčastější?
Porod velkého miminka V současnosti se častěji rodí děti s vyšší porodní váhou. Pokud odhad zjistí vyšší porodní váhu, je třeba zvážit, zda maminka zvládne porod přirozenou cestou. To záleží na mnoha faktorech. Na celkových proporcích, šířce pánve, na tom, zda žena už rodila, i na zdravotním stavu. Protože porod malého obříka může být opravdu dřina. Velikost dítěte je častým důvodem pro císařský řez.
Vcestné lůžko tedy vcestná placenta znamená její patologické uložení. Jde o závažný stav, kdy je ohrožena matka i její dítě. Placenta může bránit průchodu miminka porodními cestami. Hrozí její předčasné odloučení a silné krvácení rodičky. Porod musí být neprodleně ukončen císařským řezem.
Předčasně odloučená placenta I tehdy, je-li placenta uložena správně, může předčasně dojít k jejímu odloučení. Tedy oddělení od děložní stěny. Tento stav může nastat už během těhotenství nebo na počátku porodu. Má různé příčiny a důvod se často nepodaří zjistit. Odloučení placenty může být částečné nebo úplné. Ne vždy je provázeno krvácením. Žena může cítit jen bolesti v podbřišku. Dítě je ohroženo nedostatkem kyslíku. Často tak přichází na řadu opět císařský řez. Je-li stav méně závažný, lze vést porod i přirozeně. Postup se volí na základě ultrazvukového vyšetření.
Porod koncem pánevním Porod, kdy se děťátko do termínu neuloží do ideální porodní pozice, tedy hlavičkou dolů, je i dnes považován za rizikový. Ne vždy se ale už řeší operativně. Pokud žena měla jinak bezproblémové těhotenství, dříve již porodila a miminko není příliš velké, je možný přirozený porod. Vyžaduje však zkušeného porodníka, znalého této problematiky. Takových není bohužel mnoho.
Neočekávané porodní komplikace
I když jsou všechny předpoklady pro to, aby porod proběhl bez problémů, mohou se komplikace vyskytnout. Často jde například o nepostupující porod, kdy se přirozený průběh porodu zastaví a nepokračuje. Dítě je pak musí porodit opět císařským řezem. Ani pro dítě není porod jednoduchý. Největším rizikem je pro něho nedostatek kyslíku, a to v kterékoli fázi porodu nebo po narození. Jednou z největších komplikací pro maminku je extrémní krvácení při porodu nebo po něm. Za komplikovaný porod je považován stále i císařský řez, zvlášť pokud je akutní a není tak čas se na něj připravit. Přestože se provádí velmi často, Jde přece jen o poměrně velkou břišní operaci. Komplikovaným porodem je vždy i porod nedonošených nebo dlouho přenášených novorozenců.