Kojení? Pro maminky nic automatického
Kojení je považováno za nejlepší možnou výživu pro děti minimálně do 6. měsíce věku. Proto se považuje za samozřejmost, že žena začne po porodu kojit.
Existuje však i řada důvodů nekojení. Překážka může být jak na straně maminky tak i dítěte. Některé ženy kojení odmítají i z jiných, než zdravotních důvodů.
Kojení a léky
Užívání všech léků musí být posouzeno individuálně. Zejména u chronických nemocí a psychiatrických diagnóz je nutné zvážit, zda je možné změnit medikaci nebo léky načas vysadit, aniž by došlo ke zhoršení zdravotního stavu matky. Nebo zda je možné brát léky i při kojení, aniž by to mělo negativní vliv na dítě. Některé složky léčiv se prokazatelně uvolňují do mateřského mléka a mohou poškodit zdraví dítěte. Nejsnadněji do mléka pronikají léky, které jsou rozpustné v tucích.
Jsou to zejména některá psychofarmaka, nebo léky užívané při autoimunitních nebo nádorových onemocněních. Další skupinou léků jsou ty, které nejsou vyloženě zakázané, ale jejich užívání při kojení se nedoporučuje. Není dostatečně prozkoumáno, jaký vliv mají například na vyvíjející se mozek dítěte. To se týká některých antibiotik a antidepresiv. Při krátkodobé léčbě lze laktaci udržovat odsáváním a po dobrání léků v kojení pokračovat.
Strach z kojení
Jsou ženy, které byť jen představa kojení děsí. Většinou mají přecitlivělé bradavky. Vadí jim i pouhé doteky. Přisátí dítěte by proto nesnesly. Vše je to zřejmě o psychice i o strachu z bolesti. Kojení na svém počátku opravdu není žádná legrace. Bradavky hodně bolí, než si „zvyknou“ a to někdy trvá i řadu týdnů. Některé ženy dokonce uvádějí, že bolestivost bradavek trvala i několik měsíců. Když má maminka takto negativní pocity, na kojení se to většinou odrazí a nemá valný úspěch.
Nechci kojit!!!
Kojení není povinnost, ale právo. Důvody, proč žena prostě nechce kojit, jsou různé, ale hlavně jsou jen její. Jde o intimní záležitost a není třeba nikomu nic vysvětlovat, ani mít výčitky svědomí. Kojení v mnoha směrech není záležitost tak idylická, jak je to v dnešní době prezentováno. A už vůbec nesouvisí s mírou mateřské lásky. A nekojením ani nemusí být pošramocen vztah mezi matkou a dítětem, jak se nám pokoušejí namluvit propagační články. Pokud ženu kojení bolí, nebo je jí jako akt nepříjemné, nemusí, a neměla by se do něj nutit. Některé ženy se netají tím, že mají ke kojení dokonce odpor. V takovém případě lze už v porodnici požádat o léky na potlačení laktace. Ženy, které se rozhodnou nekojit se ale často potýkají s velkým nepochopením ze strany personálu porodnice. Výčitky však nejsou namístě a rozhodnutí matky by mělo být respektováno.
Navzdory tomu, jak tvrdě je kojení prosazováno, i děti na umělé výživě normálně prospívají a jsou zdravé. Vše má své výhody a nevýhody.
Proč kojit
Mateřské mléko je pro dítě nejpřirozenější a má ideální složení. Při bezproblémovém kojení má maminka tolik mléka, kolik dítě potřebuje a má jej stále k dispozici. Není třeba nic nakupovat, ani připravovat. Kojení prospívá vztahu mezi matkou a dítětem. Oběma by mělo přinášet pocit psychické pohody a uspokojení. A také jde o velmi úsporný způsob výživy. Nikdy v budoucnu už se člověk tak levně nenají.
Nekojíte? Svět se nezboří!
Na trhu je velké množství značek a druhů kojeneckého mléka. Lze vybírat nejen podle věku, ale i dalších kritérií. Žádná maminka nemusí mít obavy, že by její dítě snad hladovělo, nebo jinak strádalo jen proto, že nekojí.
Umělá mléka mají větší sytící účinky a dítě proto není třeba krmit tak často. Dá se kontrolovat, kolik miminko vypije.
Z lahve může, na rozdíl od kojení, krmit i tatínek. Žena se zbaví psychických a fyzických problémů, které někdy mohou kojení provázet. Pro dítě je pití z lahve méně namáhavé.