Kojenecká zácpa

Kakání miminek. Téma nekonečných debat mezi novopečenými maminkami, téma úsměvných historek, ale i zdroj rodičovských starostí. Protože, ať chceme, nebo ne, patří správné a pravidelné vyměšování ke známkám tělesného zdraví.

Kojenecká kolika | Foto: Shutterstock
Kojenecká kolika | Foto: Shutterstock

Průjem nebo zácpa se v dětském věku vyskytuje poměrně často, a to u dětí všeho věku. Ve většině případů problémy brzy odezní, ale někdy mohou znamenat i vážnější onemocnění. Je tedy namístě, věnovat tomuto problému pozornost. A u miminek dvojnásob. Ale i když dítě kaká často, nebo naopak méně, ne vždy je důvod k obavám. Protože konzistence, i četnost stoliček, závisí převážně na stravě. Na jejím množství a složení. Vyjímkou je tzv. psychogenní zácpa, která se ale projevuje až u odrostlejších dětí.



Plně kojená miminka zácpa netrápí

Mateřské mléko má jako zcela přirozená výživa výbornou stravitelnost a organismus dítěte jej dokáže skoro beze zbytku spotřebovat. Proto kojenec nemusí mít stoličku denně, aniž se jedná o zácpu. Zda není mléka málo, napoví váha dítěte. Jestliže normálně prospívá a nemá bolesti bříška, pak nejspíš o zácpu nejde. A to ani tehdy, když se stolička objevuje třeba jen jednou za deset dnů. Ukazatelem dostatečné výživy u nejmenších miminek, je i dostatečný počet pomočených plen denně. Zácpa v pravém smyslu přichází až tehdy, když je dítě uměle dokrmováno, nebo docela převedeno na umělé mléko.

Umělá výživa a příkrmy

Skutečné problémy se zácpou mohou u miminka nastat už tehdy, když mateřské mléko nestačí a musí se doplnit umělou výživou. Protože už to, znamená pro organismus miminka něco nového. Na změnu může tak reagovat právě zácpou. Složení umělé výživy je, přes všechny výzkumy, přece jen odlišné od mateřského mléka. Dětský organismus si musí na změnu postupně zvyknout.

Miminko, uměle živené nebo přikrmované, by mělo mít stolici každý den. Na trhu jsou mléka určená dětem, které mají s vyprazdňováním problémy. Potíže se většinou daří odstranit změnou kojeneckého mléka. V dnešní nabídce se jistě najde pro každé bříško to pravé. Pro děti trpící zácpou, jsou určena mléka s probiotiky. S výběrem nejlépe poradí dětský lékař.

Zácpa se často objevuje také se zavedením příkrmů. Jedná se znovu o změnu jídelníčku. Navíc se miminko setká i s potravinami, které způsobují zácpu obecně, nebo s něčím, co ve stravě bude vadit právě jen jemu. Dobře to známe i my, dospělí, že některé potraviny nám jednoduše nevyhovují. U nejmenších dětí se dá velmi brzy vypozorovat, co jim zácpu způsobuje. Tyto potraviny je potřeba výrazně omezit nebo vynechat.

Jak miminku pomoci

Problémy s vyprazdňováním jsou u kojenců většinou přechodné nebo zmizí s úpravou jídelníčku. Při úporné zácpě, když dítě nekaká ani 2x týdně, je už potřeba miminku od potíží a bolení bříška ulevit. Především je nutné omezit nebo vyřadit potraviny, o kterých je známo, že „staví.“ Tedy např. mrkev, rýži, nebo banány. Zácpu podporují i rohlíky a pečivo z bílé mouky. Naopak žádoucí jsou výrobky a zelenina s dostatkem vlákniny.(Jablka, fazolky, brokolice) Ale pozor na nadýmání!

Osvědčenou babskou radou je šťáva z kompotu a nutné je, aby dítě dostatečně pilo.



Spolehlivě zabírají glycerinové čípky nebo rektální rourka. Jejím zavedením dojde k roztažení konečníku, aby miminko mohlo stolici snáze vytlačit. Rourka je sice bezpečnější, než teploměr, který maminky někdy také používají, ale nesmí se zavádět moc hluboko. Pomoc při zácpě musí být přiměřená věku dítěte. U těch nejmenších mohou pomoci masáže bříška nebo cvičení doporučované i při nadýmání. Při dlouhotrvajících problémech se obraťte na lékaře.