Kdy s novorozencem do nákupního centra

Oproti letům minulým se toho kolem dětí řeší mnohem, mnohem více. Každá maličkost, chtělo by se říct. Naproti tomu se zdá, že řada věcí pro dítě skutečně podstatných, je brána hodně sportovně. Doba je rychlá, hektická, tak je třeba se přizpůsobit. Už od narození.

S dětmi na nákupech | Foto: Shutterstock
S dětmi na nákupech | Foto: Shutterstock

Doba zkracování

Čas, který stráví maminka po porodu s dítětem v porodnici, se stále krátí. Zatímco dříve bylo u přirozeného porodu běžné, pobýt v porodnici 5 dnů, dnes se doba pobytu počítá spíše na hodiny. Už dávno se nedodržuje ani doba, doporučená k adaptaci novorozence na domácí režim a prostředí, podle které by mělo miminko zůstat doma asi 10 dnů. Maminky s novorozenětem vyráží do terénu téměř hned po návratu z porodnice. Možná si říkají „jen ať si malé zvyká.“ Pravda, že zvykat si musí, ale…



Porod – pro miminko nic radostného

Okamžik porodu svého dítěte považují všichni rodiče za velmi šťastný. Ale pro miminko samotné to podle všeho zase tak velká radost není. Narození, při němž je vypuzeno z matčina lůna, tolik bezpečného, důvěrně známého a relativně klidného, se ocitá v prostředí, v němž se musí náhle vyrovnat se světlem, hlukem a změnou teploty. Po většinou krátkém pobytu v porodnici odchází domů. Tedy znovu mění prostředí. Bezpochyby velká zátěž pro tak maličkého človíčka. Proto si zaslouží dostatek času, aby si mohl mezi námi zvyknout. Ze všeho nejdřív samozřejmě na své rodiče a svůj domov.

První vycházka

Kdy poprvé s miminkem ven záleží taky na počasí a ročním období, ve kterém se dítě narodí. Na tom, kolik času strávilo v porodnici, zda mělo výrazný poporodní úbytek váhy, či jiný problém. Děti, narozené uprostřed zimy, kdy jsou teploty velmi nízké, půjde na první procházku asi později, než dítko červnové. První procházka by ale rozhodně neměla vést středem města, kde je největší ruch a davy lidí. Miminko by si mělo zvykat postupně. Často se stává, že maminka musí na první procházku s dítětem rovnou do obchodu s potravinami. Protože jíst se musí. Napoprvé by měla zvolit raději menší prodejnu, přestože tam nebude tak široký výběr, jako v supermarketu.



Tam, kde to žije

Po dlouhých měsících těhotenství a porodu je pochopitelné, že se mnohým maminkám stýská po společnosti a rády by co nejdříve nastrojily své miminko a vyrazily někam, kde to trochu žije. Možností, jak si i s čerstvým potomkem vyjít mezi lidi, zároveň si koupit něco hezkého na sebe, nebo si dát kávu s kamarádkou, je návštěva nákupního centra. Je to ale místo vhodné pro novorozence?

Tip pro čtení!
Obchodní centra, kde se zejména v období chřipek vyskytují nemocní a nedoléčení lidé, jsou pro dětský organismus bez dostatečně vyvinuté imunity velmi riziková místa.

Za novorozenecké období se považuje 1. dokončený měsíc života dítěte. Miminko v tomto věku nemá ještě dokončený vývoj imunitního systému. Ten se tak ještě nedokáže sám účinně bránit proti infekcím. Proto pro něj místa s velkou koncentrací lidí, vhodná nejsou. Sice je ještě chráněno protilátkami, které získalo v těhotenství od maminky, ale opatrnost je přesto na místě. Jakákoli banální nákaza může mít v novorozeneckém věku těžší průběh. Stačí i rýma. V nákupním centru bývá taky na tak malé dítě příliš živo. A i když se zdá, že novorozeně jen spí a nic nevnímá, je pro něj tato atmosféra stresující.



Když už maminka tedy nevyhnutelně do nákupního centra s miminkem musí, mělo by to být spíše v dopoledních hodinách, kdy je tam přece jen méně lidí. Měla by mít raději doprovod, aby měl kdo hlídat miminko v případě, že se zabere do nakupování nebo si chce vyzkoušet oblečení. Dítě nesmí zůstat ani na okamžik bez dozoru, přestože třeba zrovna klidně spí. V nákupním centru by mělo strávit co nejkratší dobu. Až bude starší, užije si s ním maminka nakupování určitě dosyta.