Jóga pro těhotné. Základní tipy a rady

Jste zvyklá udržovat se v kondici a nehodláte na cvičení rezignovat ani v těhotenství? Hledáte tělesnou aktivitu, která Vám může pomoci k pohodovému porodu a která je nad jiné antistresová? Pak vyzkoušejte jógu.

Těhotenská jóga | Foto: Shutterstock
Těhotenská jóga | Foto: Shutterstock

Když se řekne jóga

Snad každý má aspoň malé povědomí o tom, co je jóga. Zdaleka se nejedná jen o cvičení. Jóga je vlastně životní styl navozující harmonii ducha a těla. Právě cvičení má však poměrně rychlé výsledky. Druhů a stylů jógy je dnes už velké množství. K těm novějším a hodně frekventovaným patří například power jóga. Je to jóga ve „volnějším stylu,“ kdy si každý instruktor může v každé lekci uspořádat vlastní sestavu. Tento druh cvičení umožňuje dostat se poměrně rychle do kondice i zredukovat váhu. Zřejmě proto je také power jóga hodně vyhledávaná.



Stále oblíbenější je také tzv. gravid jóga, tedy jóga pro nastávající maminky. Mimo jiné je to dobrý možnost tělesné aktivity i v pokročilém těhotenství.

Proč cvičit jógu v těhotenství?

Jóga pro těhotné vychází, tak jako ostatní druhy, z klasické jógy. Jednotlivé pozice a sestavy jsou ale přizpůsobeny možnostem těhotných žen. Jóga je vlastně relaxační záležitost. Dá se považovat za fyzickou a zejména psychickou přípravu na porod beze strachu a vede k psychické pohodě i během těhotenství. Nastoluje vnitřní klid. Jógu v těhotenství lze tedy jednoznačně doporučit. S vyjímkou 1. trimestru. Jde o rizikové období, kdy ženské tělo prodělává spoustu změn. Nový život se zatím zachytil jen „drápkem“ a je příliš křehký.

Tip pro čtení!
Nejen k udržení kondice, ale i k prevenci nadýmání v těhotenství, mohou být prospěšná různá relaxační cvičení, včetně těhotenské jógy.

Pokud ale žena už dříve cvičila a těhotenství je bezproblémové, tak i v tomto období jógu zvládne. Je potřeba se vyvarovat cviků, které posilují břišní svaly, záklonů, rotací v oblasti břicha a obrácených poloh. Obecně se nedoporučuje načasovat si právě na období těhotenství jakoukoli novou fyzickou aktivitu, sport nebo cvičení.



Jóga – pozice vhodné pro budoucí maminky

Jóga obnáší pozice i velmi krkolomné až neuvěřitelné. Proto je jen dobře, že se zrodila ta těhotenská jako samostatný druh. Sestavy cviků zohledňují i aktuální trimestr těhotenství.

  • 1. trimestr: V tomto období jsou vhodné nenáročné cviky zaměřené na správné postavení pánve. Například: Most, Kočka, Kraví hlava, Buddha.
  • 2. trimestr: Ve tomto trimestru se doporučené pozice zaměřují na zpevňování pánevního dna, páteře a zádového svalstva. Přibývání na váze a rostoucí bříško je příčinou bolestí v této oblasti. Lze praktikovat Pozdrav slunci, pozici Bojovník, Most, Kočka. Polohy na zádech nebo na břiše nejsou vhodné. Některé z nich je však možné provádět i na boku.
  • 3. trimestr: V tomto období jsou dobré sestavy zaměřené na usnadnění blížícího se porodu. Například: Pes hlavou dolů, který při správném provedení přináší úlevu v oblasti pánevního dna. Pozice Motýlek přispívá k otevírání pánve a uvolňuje kyčle. Vhodný je i široký jógový dřep, který je pro těhotné většinou velmi pohodlný a lze ho využít i při porodu, kdy může pohodlnou odpočinkovou polohou, která zároveň pomáhá sestupu dítěte do porodních cest. Jógová cvičení se zásadně zaměřují na správné dýchání, které je při porodu velmi důležité a i tyto zkušenosti získané cvičením, mohou udělat porod snesitelnějším.


Jóga má přinášet do života soulad těla i ducha. Proto musí být cvičení vždy jen příjemné. Pozicím, které takový pocit nepřinášejí, je potřeba se vyhnout. A v těch ostatních pobýt vždy jen tak dlouho, aby příjemné zůstaly. Jóga není o překonávání sebe sama.