Je odběr plodové vody důvodem ke strachu

V současné době je vyšetření plodové vody – amniocentéza, jediná spolehlivá metoda, která může s jistotou sdělit, zda se dítě narodí zdravé, tedy bez těžkých vývojových vad. Odběr plodové vody se provádí mezi 16.- 20. týdnem těhotenství pod ultrazvukem a to vpichem tenkou jehlou do dělohy přes dutinu břišní.  Při amniocentéze existuje riziko potratu, které se uvádí v rozmezí 0,5 až 1 %. Zákrok se většinou provádí ambulantně bez hospitalizace, avšak je třeba dodržovat klidový režim.

Ultrazvukové vyšetření před odběrem plodové vody | Foto: Shutterstock
Ultrazvukové vyšetření před odběrem plodové vody | Foto: Shutterstock

Při amniocentéze se odebere 20-30ml plodové vody, která se dále podrobuje výzkumu. Výsledky bývají k dispozici za 2-3 týdny. Předběžné výsledky mohou být i do dvou dnů.



Kdy se amniocentéza doporučuje

Odběr plodové vody není nařízený, záleží na těhotné, zda ji podstoupí. Amniocentéza se pouze doporučuje, a to u těhotných, kterým je v čase porodu více než 35 let (zvýšené riziko Downova syndromu dítěte), při pozitivním výsledku krevního screeningu, tzv. Triple testy (riziko Downova syndromu, Edwardsova nebo Smith-Lemli-Opitzova syndromu, rozštěpů břišní stěny, nebo páteře apod.) a při podezření na vrozené vývojové vady u vyšetření velkým ultrazvukem. Samotnému odběru předchází konzultace s odborníkem přes genetiku, který vám vše ujasní, vysvětlí a prostuduje s vámi rodokmen a genetickou zátěž vaší rodiny.

Jak odběr probíhá?

Samotný odběr se provádí mezi 16.- 20. týdnem těhotenství, kdy plod obklopuje nejvíce plodové vody. Odběru předchází znecitlivující injekce. Vpich jehlou do dělohy provádí zkušený lékař pod stálou kontrolou ultrazvuku přes břišní stěnu do dělohy a plodové obaly do prostoru, kde plod plave. Odběr je bezbolestný a podobný odběru krve. V průběhu 2-3 hodin se plodová voda opět sama doplní.

„Bylo to mé první těhotenství. Bylo mi pětadvacet a vyšly mi špatně triple testy. Strašně jsem se toho odběru bála. Byla jsem překvapena, že to vůbec nebolelo. Pouze lehký pocit tlaku v podbřišku, když lékař nasával tekutinu do injekční stříkačky… Ze všeho nejhorší ale bylo to dlouhé čekání na výsledek. Ten strach a nejistota…. Ale pak přišel ten osvobozující verdikt, že mé dítě bude zdravé. Spadl ze mne těžký balvan strachu a celý zbytek těhotenství už pak byl pohodový…“  Petra

„Táhlo mi na čtyřicítku a měla jsem za sebou již dva potraty. Z  důvodu vyššího věku mi byla doporučena amniocentéza. Poněvadž mi ale dopadl dobře velký ultrazvuk, nechtěla jsem riskovat další potrat a odběr plodovky jsem odmítla. Narodil se mi zdravý kluk.“ Zuzana

Je na zvážení každé těhotné ženy, které je amniocentéza doporučena, zda ji podstoupí. Riziko odběru není veliké 0,5-1%, ale existuje. Vše tedy stojí za to projednat s partnerem a dobře zvážit, zda je ve vašich silách postarat se o postižené dítě. Na druhou stranu, máte při negativním výsledku jistotu, že donosíte zdravé dítě a dozvíte se také pohlaví svého potomka…



Podstoupit či nepodstoupit ono riziko 0,5-1% potratu a mít či nemít jistotu zdravého děťátka patří k těžkým otázkám pro každou těhotnou ženu, které je odběr plodové vody doporučen z důvodu zvýšeného rizika postižení dítěte.