Jaký je rozdíl mezi porodem holčičky a chlapce

Každý porod je jiný a je jedno jestli se jedná o chlapce nebo holčičku. I z toho důvodu každá maminka, která již absolvovala více porodu, hovoří o rozdílech, které zažila. Existuje skutečně rozdíl mezi porodem holčičky a chlapečka? Jedná se o událost natolik jedinečnou, že je takřka jedno, o jaké pohlaví se jedná? Jsou holčičky po porodu více ve formě?

Dvojčátka | Foto: Shutterstock
Dvojčátka | Foto: Shutterstock

O tom, že novorozené holčičky se po porodu lépe adaptují na velký svět, se hovoří již delší dobu. Stejně tak mají údajně v případě komplikací větší šance vše ustát a překonat. Kde je ale pravda? Uvědomíme-li si, že při narození jsou holčičky zhruba čtyři až šest týdnů napřed před chlapci, a i nadále si tento náskok udržují, což se může například projevit i v pubertě, pak je na výše uvedeném určitě něco pravdy.



Jaké známe rozdíly? Jaká jsou fakta?

Při přenášení se často říkává, že těhotná žena určitě nosí v břiše holčičku, která se ještě musí patřičně upravit, než přijde na svět. Při porodu se na druhou stranu již holčičky nezdržují a přicházejí na svět zhruba o hodinu a půl rychleji než chlapci. Holčičky se většinou rodí s menší porodní váhou, a proto si lépe poradí porodními cestami.

Podle průzkumů přichází 6,1 % chlapečků na svět císařským řezem. Holčiček jsou to 4,2 %. Podle další studie, provedené ve Finsku, mají chlapci po porodu o 20 % nižší Apgar skóre než holčičky. U holčiček je známo i nižší riziko komplikací, jako je například sklon k duševním poruchám, předčasný porod nebo různé infekce. Holčičky jsou zkrátka odolnější. Podle některých odborníků je na vině mužský hormon testosteron a stresový hormon kortizol.

Tip pro čtení!
Nejedna nastávající prvorodička je před svým porodem značně nervózní, ve stresu nebo v úzkosti. Pro odlehčení této situace, je dobré se předem informovat o co nejvíce skutečnostech.

Některé maminky, očekávající chlapečka, mají při porodu častější potřebu lokální anestezie nebo jiných tišících prostředků. Důvodem bývá větší objem hlavy než holčičky.



Co je to takzvané Apgar skóre?

Apgar skóre je prakticky test, který je mezinárodně využívaný k orientačnímu posouzení zdravotního stavu novorozence, a to ihned po narození. Je vyjádřen čísly od nuly do deseti, které jsou součtem hodnot v první, páté a desáté minutě života (7-9-10). Sledují se kritéria (puls, dech, svalové napětí, reakce na podráždění a zabarvení kůže). Všechna hlediska jsou ohodnoceny body. Čím jsou hodnoty nižší, tím horší je stav dítěte. Samozřejmě, že nejlepší hodnocení se pohybuje mezi 8 až 10 body. Miminko s méně než pěti body potřebuje okamžitou lékařskou pomoc. Z dlouhodobého hlediska nemusí dobrý a v opačném případě i špatný výsledek Apgar skóre (Apgar test) znamenat skutečně nic podstatného.