Jak zvýšit bezpečnost v bytě aneb jak omezit úrazy

Batolata jsou velmi rychlá a zvídavá. Pokoušejí se otevírat všelijaké šuplíky, skříně a zástrčky, i když se v nich mohou ukrývat nebezpečné věci. Předměty si pak chtějí ozkoušet rukama i ústy, z čehož může vzniknout velké neštěstí. V bytě se najde spousta věcí a nábytku, které je dobré před dítětem zabezpečit, aby nedocházelo k úrazům. V dnešní době naštěstí existuje několik skvělých vychytávek.

Bezpečnostní ochrana na rohy | Foto: Shutterstock
Bezpečnostní ochrana na rohy | Foto: Shutterstock

Zarážky, ohrádky a umělé rohy

S tím, jak jejich děti rostou, mnohé maminky zjišťují, že musí v domácnosti udělat několik nezbytných úprav. Nejprve je nutné pamatovat na to, že všechny věci je dobré umisťovat do vyšších poloh tak, aby na ně dítě nedosáhlo. I taková zdánlivě neškodná věc jako třeba papír, může v nesprávných rukou nadělat velkou škodu. Odstraňte také všechny malé předměty (hračky, dekorace, knoflíky, sponky), u kterých hrozí vdechnutí či spolknutí. Poté je třeba zabezpečit všechny skříně a šuplíky, zvláště pak ty v kuchyni, v kterých se ukrývají ostré předměty (nože, struhadla, otvíráky). Myslete však i na šatník, botník, skříně s kosmetikou či úklidovými přípravky. Pro tyto účely můžete v obchodě koupit speciální spony a zarážky, s kterými dítě neotočí, takže se nedostane dovnitř. Zarážky je dobré používat i do dveří, aby s nimi dítě neustále nebouchalo a nepřiskříplo si prsty. Pokud nechcete, aby se dítě do nějaké místnosti vyloženě nedostalo, otočte kliku směrem nahoru. Nedokáže pak dveře otevřít. Nezapomínejte také zamykat hlavní vchodové dveře a dveře na balkón, terasu či do garáže.



Extrémně nebezpečné jsou pak pro batolata schody, po kterých ráda lezou. Pád dítěte ze schodů však může způsobit vážné úrazy. Pořiďte si proto bezpečnostní zábranu na schodech nahoře i dole, aby se k nim dítě nedostalo. Dalším problémem bývají ostré rohy u stolů či nízkých skříněk a poliček. Raději než rohy neustále hlídat a držet, na ně jednoduše nalepte umělé plastové či silikonové zaoblené rohy, o které se dítě neporaní. Výdrž těchto pomůcek však většinou není dlouhá, proto si jich nakupte více do zásoby. Některé maminky také využívají bezpečnostních ohrádek kolem sporáku či krbu, aby se dítě nepopálilo. Podle jiných však nejsou ohrádky potřeba, dítě rychle pochopí, když něco pálí a k takovým předmětům pak nechodí. Záleží tedy zcela na uvážení matky. Zvažte, zda opravdu potřebujete ubrus na stůl. Dítě za něj rádo tahá a může na sebe shodit různé předměty. Na ubrus můžete připevnit spony, které podrží ubrus u stolu a dítě ho nestáhne dolů. Samotný stůl může být také problémem, pokud je skleněný. Doporučuje se pořídit si raději stůl dřevěný či plastový. Pozor dávejte také na elektrické zásuvky. Děti do nich rády sahají, strkají prstíky nebo hračky, v nejhorších případech i nůžky. Do zásuvek proto dejte záslepky, které dítěti zabrání ve styku s vodivou částí.

Zakázané ovoce, nejlépe chutná

Malé děti jsou opravdu hravé a vynalézavé, budete se divit, co vše je zaujme. Nejvíce je samozřejmě budou zajímat přesně ty věci, které mají zakázané. Proto leckdy není dobré spoléhat se jen na sílu slova, ale nějaké bezpečnostní opatření zařídit. Vždy však záleží na rodičích a jejich přístupu. Pokud jdete k někomu s malým na návštěvu, nebude mít nejspíše byt pro dítě zcela přizpůsobený. Opatrnost by tak zde měla být dvojnásobná. Neznamená to však, že dítě uzavřete do postýlky či ohrádky. Děti pohyb milují a potřebují ho, proto jim ho dopřejte a nejlépe v zabezpečeném prostředí. Jelikož batolata lezou po čtyřech, velmi snadno si odřou kolínka. Aby k tomuto nedocházelo, zvolte pěnovou nebo bavlněnou prošívanou podložku plněnou tenkým molitanem nebo kusový koberec s hustým krátce střiženým vlasem.



Další tipy:

  • Nainstalujte bezpečnostní řetízky či zámky na všechna okna.
  • Na prosklené dveře a jiné prosklené plochy umístěte veliké, výrazné samolepky, aby byly pro děti viditelné. Dítě se tak proti skleněným dveřím nerozběhne, ale bude na ně pamatovat.
  • Smotejte všechna lanka a šňůrky okenních rolet nebo žaluzií z dosahu dítěte. Předejdete riziku uškrcení.
  • Veškerý nábytek, který by se mohl na dítě převrhnout (knihovna či skříň), zajistěte úchytkami ve tvaru L.
  • Prahy nahraďte prahovými lištami.
  • Do koupelny pořiďte protiskluzové podložky. Pokud máte doma parkety či lino, můžete dítěti koupit protiskluzové ponožky či papuče.
  • Dětem nedávejte na hraní mobily, dálkové ovládače či jiné předměty na baterie.

Možností je mnoho, určitě budete postupem času objevovat další nezbytná opatření. Připravte si proto pevné nervy a trpělivost.