Jak šetrně upozornit babičku na nesprávnou stravu
Babičky jsou požehnání. O tom by mohli rodiče malých dětí vyprávět. Hledáte-li druhou nejbližší náruč pro své dítě, je to nejčastěji právě babiččina. Nebýt babiček, a jejich ochoty hlídat vnoučata, bylo by pro rodiče mnohem svízelnější při dětech cokoli dokázat. Rodiče si často mohou dovolit i s malými dětmi pracovat nebo studovat jenom díky vstřícnosti prarodičů. Kamenem úrazu však někdy bývají logicky rozdílné názory na výchovu nebo stravování dětí.
Hlídání není povinnost
V mezilidských vztazích se časy hnuly divným směrem. Dobrá vůle, laskavost a vstřícnost jsou považovány za samozřejmost. Přesto, že jich tak ubývá. Rozmáhá se jen těžko pochopitelné rozhořčení nad babičkami, které nechtějí hlídat. A diskuze nesoucí se v duchu ukřivděnosti, co si to vůbec dovolují! Tito ukřivdění rodiče trochu zapomínají, že babičky už mají ohledně dětí odslouženo. A aniž by to jakkoli zpochybňovalo jejich lásku k vnoučatům, tak pokud se dají na celodenní pravidelné hlídání, dělají to zase vlastně pro své děti. Aby pomohly a usnadnily život. A berou tím na sebe úkol leckdy nevděčný.
Prarodiče zase mají někdy až neovladatelnou potřebu míchat se do výchovy vnoučat a kritizovat i do nejmenších detailů to, jak je dítě doma vedeno. Častým argumentem je, že vědí více a lépe, protože oni už přece děti vychovali. Na to se dá vlídně odpovědět, že teď zase vy vychováváte ty své, děláte to podle nejlepšího vědomí a svědomí, a chcete si to taky dělat po svém.
Záleží jen na vztazích
Rada „nastavte si pravidla“ se mi zdá hrozná. Když vám babička hlídá dítě, tak to jistě znamená, že máte dobré vztahy. Pak babička asi ví, jak to u vás chodí. Co má dítě například jíst a jestli má povolené sladkosti a jaké. Je to totiž právě stravování, ohledně čeho jsou na babičky největší stížnosti. Jestli mají rodiče podezření, že maminka / tchýně, láduje vnouče zapovězenými potravinami nebo sladkostmi jim na truc, pak vztahy nejsou nejlepší. Hlídání je pak potřeba zajistit jiným způsobem.
V každém jiném případě se lze dohodnout v naprosto vlídném duchu. Babičky nejsou hloupé. Je ale pravda, že některé jsou až příliš hodné. Je-li zrovna ta vaše taková, a máte obavy, aby vnoučeti ze samé lásky předčasně nepřilepšovala svou vyhlášenou kuchyní, dávejte k babičce dítěti vždycky vlastní jídlo včetně povolených sladkostí nebo jiných pochoutek. S tím, že když to vnouček nebude chtít, ať je babička pevná jako skála a nechá ho o hladu. Dítě si to patrně nakonec rozmyslí.
Babičky jsou nejhodnější!
Záleží na tom, jak staré dítě necháváte babičce hlídat a jak často. Kojenci a nejmenší batolata by měli čas trávit s maminkou, když to je jen trochu možné. Pokud musíte do práce a babička bude hlídat celé dny, promluvte si spolu, u kávy nebo čaje, jak bude každý den s dítětem vypadat. Řekněte babičce, že si to či ono nepřejete, nebo naopak, a proč Máte-li výhrady vůči něčemu konkrétnímu, řekněte to! Pokud jde o jídlo, vysvětlete v přátelském rozhovoru, co by vnoučeti opravdu dávat neměla, a proč. Ona už není povinna sledovat trendy v dětské výživě. Zvláště, když to, co bylo kdysi povoleno, se dnes zakazuje a naopak a i matky samotné tápou.
Když babička hlídá občas, spíš pro potěšení, nebuďte na ni tolik přísní. Je tu tak trochu od toho, aby rozmazlovala. Jsou mnohem horší věci na světě, než to, že babička se spikleneckým úsměvem podstrčí dítěti zakázané lízátko. I svým dětem bychom měli ponechat něco z toho, co jsme sami na babičkách tak milovali. To, že jsou nejhodnější! Nadržující a rozmazlující. Ony si to už mohou dovolit. Na rozdíl od rodičů.