Jak naučit dítě smrkat

Plný nos – hodně obtěžující záležitost. Dětem umí rýma pěkně znepříjemnit náladu na řadu dní. Dokud neumějí smrkat, musí se nosík čistit a rýma odsávat.

Smrkání u dětí | Foto: Shutterstock
Smrkání u dětí | Foto: Shutterstock

Odsávání rýmy u dětí

Názory na odsávání rýmy se různí. I mezi lékaři. Podle odpůrců odsávání nos dráždí a může znamenat nepřirozené vysoušení nosní sliznice. Zastánci odsávačky zase poukazují na riziko zánětu středouší. Pokud se rýma neodsává, opravdu si ráda „sedá“ do oušek. Zkušenosti s tím má mnoho rodičů. Rozhodně je dobré odsávačku doma mít. Minimálně alespoň balonkovou. Odsávaček je mnoho druhů. Od klasických hadičkových za par korun, až po ty s možností montáže na vysavač.



Zda odsávat nebo ne, je především na posouzení rodičů. Záleží určitě na tom, jak je rýma velká, a jak moc dítě omezuje. Vodnatá řídká rýma vytéká sama. Stačí tedy nosík utírat. Odsávat je potřeba při rýmě, kdy je sekret hustý a dítě nemůže dobře dýchat. Hlavně před spaním. Odsávání je ale dítěti velmi nepříjemné. A vyčistit nos je většinou veliký boj. Proto je nejlepší, když umí dítě co nejdříve smrkat. Spát by mělo v dobře vyvětrané, nepřetopené místnosti. Dýchání usnadňuje i zvlhčený vzduch.

Učíme se smrkat!

Dětem je nepříjemný nejen plný nos nebo odsávání. Podobně nerady mají i smrkání a manipulaci s kapesníkem. Nos je zkrátka citlivé místo, a nejsme vůbec rádi, když se nám kolem něj cokoli děje. Pokud jste se rozhodli pro výuku smrkání, najděte chvilku, kdy má dítě opravdu vydařenou náladu. To bude spíš tehdy, když rýmu právě nemá. Pokud se vám ale podaří trénovat při rýmě, dítě aspoň uvidí výsledky svého snažení.

Na začátku by mělo stát běžné použití kapesníku a zacházení s ním. Aby dítě vědělo, co znamená „utři si nos.“ Pak se mu už snáze odkoukává, že se taky smrká. Ano, je to tak.  Nejjednodušší je učení příkladem. Prostě dítěti předvést, jak se smrká. A dělat to tak dlouho, dokud nepochopí. Pokud je už ve věku, kdy rozumí, je dobré přidat instrukce, co zrovna děláte. Ukažte dítku, že nosem může vycházet vzduch. Zakryjte si ústa a slyšitelně vyfukujte nosem. Zahrajte si na funící zvířátko, na slona s dlouhým chobotem. Dejte si ručičku dítěte před obličej, aby na ní ucítilo proud vzduchu. Také můžete jako názornou pomůcku použít zrcátko. To se zamlží vyfouknutým vzduchem.



Některé děti se naučí smrkat hodně brzy, jiným to trvá déle. Ale hlavním důvodem, proč nesmrkají, není většinou to, že by to neuměly. Mnohem častěji prostě jenom nechtějí. Smrkání je jim protivné. V tom případě trvá trochu déle, než se velké rýmy podaří zbavit.

Bez smrkání a odsávačky

Když dítě sice umí, ale nechce smrkat, jsou ještě jiné cesty, jak rýmu udolat. Odsávačku nezatracujte. Někdy stačí dát malému zarputilci na vybranou mezi ní a kapesníkem. A kapesník jistě vyhraje. Jestliže dítě i přesto ne a ne smrkat, jsou na řadě kapky a spreje na zprůchodnění nosu. Ty hlavně mění konzistenci sekretu. Jednoduše ředí rýmu. Ta potom zvolna odchází bez boje. A nos stačí utírat. Nejdůležitejší je, že se sekret v nose alespoň nehromadí a rýma není zaražena.



Kapání kapek nebo stříkání sprejů do nosu není ale pro dítě o moc příjemnější než odsávačka. A jejich aplikace občas vyžaduje spolupráci více členů rodiny. Ale je to alespoň rychlejší než odsávání. Časem se dítě umoudří a začne používat kapesník. Po každém „zápase“ s kapkami, sprejem nebo odsávačkou, mu nezapomeňte připomenout, že smrkat je mnohem lepší.