Jak na syndrom první lahvičky

Vaše miminko povyrostlo a s tím přišel čas jej odstavit a přejít na výživu podávanou v lahvičce. Jenže pro některé děti to může být zásadní problém, náhradní výživu v lahvičce odmítají a chtějí zpátky matčino prso. Tento jev se nazývá syndrom první lahvičky. Dokáže vyvést z rovnováhy nejen dítě samotné, ale také ženu, které nastávají těžké časy. Dítě nechce z lahvičky jíst a matka z toho přirozeně ztrácí nervy – nechce, aby její dítě bylo hladové. Co v takovém případě dělat? A dá se nějak syndromu první lahvičky předcházet?

Kojenecké mléko v lahvičce | Foto: Shutterstock
Kojenecké mléko v lahvičce | Foto: Shutterstock

Nová chuť i sání

Odmítání náhradní mléčné výživy v prvních dnech jejího zavádění je u batolat poměrně běžným jevem. K odstavení dochází většinou mezi 6. a 12. měsícem života dítěte. Mléčná výživa je ale stále důležitou složkou jeho stravy a je jí potřeba. Proto se dětem začnou v lahvičce podávat umělá mléka. Zpočátku se stává, že dítě mléko odmítá. V domnění, že dítěti zkrátka jen mléko nechutná nebo nevyhovuje, pak maminka kupuje různé druhy a zkouší to s nimi. Problém však přetrvává. Následuje návštěva pediatra, který konstatuje syndrom první lahvičky. Proč ale vůbec nastal? Příčin může být několik.



Jednou z nich je nová chuť mléka. I když se výrobci snaží, aby umělé mléko chutnalo stejně jako mateřské, dítě zkrátka pozná, že mléko najednou chutná jinak. Batole se na nové chutě adaptuje velmi pomalu. Výzkumy dokonce ukázaly, že k přijetí nových chutí potřebují malé děti osm až patnáct ochutnání nové potraviny. Teprve potom ji dokáží přijmout. Chce to tudíž čas a trpělivost, než si dítě na novou chuť mléka zvykne. Opakovaně podávejte mléko dítěti v rozumných časových intervalech tak, aby mu přišlo na chuť. Rozhodně nezkoušejte, zda by jiná značka mléka nechutnala dítěti hned a mléka nestřídejte. Tím by pouze docházelo k zatěžování dítěte novou chutí, na kterou by ale nemělo čas si zvyknout.

Nové mléko podávejte miminku minimálně týden (nejlépe však dva), což je doba, po které se ukáže, zda dítě mléko přijalo. V případě, že se při přechodu na umělou výživu vyskytnou u dítěte zdravotní potíže jako průjem, zvracení, krev nebo hlen ve stolici či vyrážka, navštivte lékaře a problémy s ním konzultujte. Přechod na láhev také znamená jinou techniku sání. Sání z matčina prsa a sání z lahvičky je mírně odlišné a dítě se nový styl nejprve musí naučit a pak si na něj zvyknout. Tyto dvě zásadní odlišnosti od kojení tak dítěti přechod na lahvičku ztěžují, je třeba na ně brát ohled a dát novým věcem čas. Některé maminky zpočátku podávají miminku umělé mléko na lžičce. Tak si nejprve zvyká na jeho chuť a až poté se učí sát z láhve.

Konec kojení

Dalším důvodem odmítání lahvičky může být samotné ukončení kojení, které dítěti chybí. Kojením se mezi matkou a miminkem vytváří pevné pouto, buduje se důvěra, dítě pociťuje jistotu a bezpečí. Přechodem na krmení z láhve tak dítě o tento intimní vztah a pocit přichází, je tak zcela přirozené, že mu chybí. Je tedy dobré zachovávat u podání lahvičky stejnou klidnou atmosféru jako při kojení. Zde se navíc může aktivně zapojit i tatínek a matce pomáhat. Některé děti umí být opravdu tvrdohlavé a láhev striktně odmítají. Navíc při krmení vidí matku a spojí si ji s kojením, které jim chybí, čímž se situace ještě zhorší. Proto se v tomto úkolu daří lépe otcům, ti na láhev dítě naučí rychleji, než matka. Pokud podáváte miminku speciální umělé mléko pro alergiky, pamatujte, že díky svému složení chutnají mírně nahořkle. Dítě si tak na ně zvyká ještě delší dobu.



Jak předcházet syndromu první lahvičky?

  • Nejprve nechte dítě, aby se s novým předmětem – lahvičkou seznámilo. Může si s ní hrát a prozkoumávat ji.
  • Vyberte vhodnou savičku. Vyrábějí se z různých materiálů s odlišnou tvrdostí. Pro nejmenší děti zvolte spíše měkčí, s postupem věku dítěte může volit tvrdší materiál.
  • Velikost láhve by měla být úměrná věku dítěte:
    – menší, objem cca 125 ml je ideální pro novorozence a nejmenší miminka
    – střední, objem cca 250 ml je vhodnější pro starší miminka
    – velké, objem cca 330 ml se nejvíce hodí pro batolata
  • Důležitou roli také hraje velikost dírky v savičce. Dítě by se mělo při sání trochu namáhat, mléko má z lahve pouze pomalu odkapávat, nikoli vytékat pramínkem.
  • Během krmení zkoušejte různé polohy a zvolte tu, která vám a dítěti nejlépe vyhovuje. Některé děti mají rády stejnou polohu jako při kojení, jiné zase upřednostňují polohu na klíně nebo opřené o polštář.
  • Dítě krmte v klidné a přívětivé atmosféře, kdy nikam nespěcháte a máte dostatek času.

K přechodu na lahvičku přistupujte pomalu a s trpělivostí. Počítejte s tím, že vám vaše snaha může trvat i několik týdnů, než si dítě na láhev zvykne.