Jak chránit miminko před sluncem
Sluníčko může malá miminka pěkně potrápit. Zvláště, narodí-li se dítě na jaře či v létě. Děti do jednoho roku věku bychom vůbec neměli vystavovat přímému slunci. Jejich pokožka je totiž tenčí a jemnější než kůže dospělých, obsahuje méně pigmentu a je tak proti působení slunečních paprsků prakticky bezbranná. Ale i pokud je dítě chráněno stínem, je třeba dodržovat určitá pravidla.
Volte vysoký ochranný faktor
Spousta maminek si myslí, že své dítě před sluncem ochrání pomocí oblečení. Proto miminko i v létě za teplého počasí příliš oblékají. Přitom stačí dítě obléknout tolik, jako sebe, maximálně o vrstvu víc. V létě stačí miminku pouze jedna vrstva, mělo by však být pokryté celé tělíčko a zejména pak hlavička. Čepička či klobouček jsou tedy nutností. Čepice s kšiltem navíc ochrání i oči a zrak dítěte.
Materiál oblečení volte příjemný a hlavně prodyšný. Kvalitní materiál také zabraňuje přílišnému pocení. Nejvhodnější barvou v teplém počasí je bílá, odráží sluneční paprsky, díky čemuž nedochází k přehřátí těla. Na trhu je dokonce k dostání speciální oblečení pro miminka s UV ochranou 50+. Funguje stejně jako krémy, jeho výhodou je však fakt, že neztrácí účinnost ani ve vodě. Dítě se v něm může například v bazénku na zahradě koupat a přitom je stále chráněné. Nezapomínejte ani na dostatek tekutin (mléko, kojenecká voda či čaj), který je u malých dětí opravdu důležitý. Vypít by mělo asi litr tekutin denně.
Dítě by se nemělo vystavovat přímým slunečním paprskům, pokud tedy chcete s miminkem strávit společný čas na čerstvém vzduchu, mělo by pobývat ve stínu. I přesto je však nutné namazat dítě opalovacím krémem s hodnotou SPF faktoru minimálně 50. Tělíčko natírejte celé, i ta místa, která jsou ukryta pod oblečením.
Na trhu je dostupná celá řada výrobků s vysokým ochranným faktorem. Na záměrné slunění nebo opalování miminka však zapomeňte! Někteří odborníci naopak tvrdí, že dítě by se do věku 6 měsíců vůbec nemělo opalovacími přípravky mazat. Nejlepší je chránit ho stínem a oblečením.
Krémy
Kvalitní přípravky pro citlivou dětskou pokožku by měly být hypoalergenní a neměly by ucpávat póry. U krémů rozlišujeme dva typy filtrů – chemické a fyzikální (nebo-li minerální). Chemické se vsakují do kůže a UV záření pohlcují. Fyzikální filtry naopak UV záření odrážejí. Pro děti doporučují dermatologové spíše přípravky s fyzikálním filtrem – nevsakují se do kůže a nedochází tak k jejímu podráždění. Navíc, krémy s fyzikálními filtry není třeba nanášet dopředu, fungují ihned po natření kůže.
U filtrů chemických je třeba přípravek aplikovat zhruba dvacet minut před sluněním. Při výběru krému berte ohled také na typ pleti miminka (sušší, mastnější, normální). Nešetřete na množství, ani frekvenci mazání. Čím více, tím lépe. Na tělo dítěte naneste tenkou bílou souvislou vrstvu a nechte krém vstřebat. Nevynechávejte často opomíjené části těla – ušní boltce, rty, nos a nárty. Vedle krémů pak mohou maminky volit také opalovací mléka. Oleje ale raději nezkoušejte, nemají dostatečně vysoký ochranný faktor. I přesto, že je krém označen jako voděodolný, je lepší jím dítě po koupání opětovně namazat. Pro kompletní ochranu pokožky dítě natírejte také přípravky po opalování – dodají kůži vlhkost a napomáhají její regeneraci.
Pozor na přehřátí
Chcete-li jít za slunečného dne s dítětem ven, volte vhodnou dobu, buď dopoledne do 11 hodin, nebo odpoledne až po třetí hodině. Zhruba od 12:00 do 15:00 je intenzita slunečního záření největší a může být náročná a nebezpečná i pro dospělého člověka. Pro pobyt na sluníčku je tedy lepší se tomuto časovému rozmezí zcela vyhýbat. Vezete-li dítě v kočárku, snažte se ho co nejčastěji vytahovat a nechat ho chvíli na vzduchu ve stínu. Teplota v kočárku jedoucím na přímém slunci může dosáhnout až 50 °C! Nikdy proto nenechávejte kočárek s miminkem stát na sluníčku na delší dobu.
Užitečným pomocníkem zde může být odvětrávací matrace a odvětrávací korba. Kontrolujte dále, zda není miminko propocené, to se projevuje vlhkým oblečením, mokrými vlásky a tělíčkem. Přehřátí je pro dítě velmi ohrožující, pokud zpozorujete jeho počátky, ochlaďte dítě omytím zátylku, nožiček a ručiček vlažnou vodou. Miminka ještě nemají zcela vyvinuté potní žlázy, a právě proto jim hrozí zvýšené riziko přehřátí, úpalu či úžehu. U malých dětí všeobecně platí: čím mladší dítě, tím kratší pobyt na slunci. Větší děti (od 3 let) můžete nechat na sluníčku maximálně hodinu.