Hormonální změny v těle během těhotenství
Hormony jsou látky tvořené žlázami s vnitřní sekrecí. Produkují je různé tělesné orgány. Krví jsou pak dále rozváděny do jiných částí těla, kde se mohou uplatnit. Některé hormony působí ve většině orgánů, (např. h. štítné žlázy), působení jiných je omezené.
Těhotenské hormony
Těhotenství znamená pro tělo ženy jednu obrovskou hormonální bouři. Není to poprvé, ani naposledy. V pubertě i v klimakteriu se v těle odehrávají podobná dramata. Těhotenství je však tím nejúžasnějším zázrakem přírody! Zvláště některé hormony hrají v těhotenství velmi významnou roli. Mají na svědomí změny fyzické i duševní a pečují o matku i plod od početí až do porodu. A které působí v tomto období nejvíce?
Progesteron, estrogen a další
Hcg hormon je produkován embryem hned po oplození vajíčka, tedy od samého počátku těhotenství. Principem těhotenských testů je právě zjištění hladiny tohoto hormonu, která v případě prosperujícího těhotenství rychle stoupá. Podle hCG v krvi lze zjistit těhotenství už cca. 7. – 9. den po početí. V moči se objeví o několik dní později.
Progesteron je steroidní hormon produkovaný především žlutým tělískem vaječníků. V malé míře se tvoří i v nadledvinách. V těhotenství jej produkuje i placenta. Je to právě tento hormon, který po početí zastavuje menstruační cyklus. Navozuje vývoj mléčných žláz a zvyšuje produkci sekretu děložního hrdla, pro zajištění tvorby tzv. hlenové zátky. Zabraňuje předčasným kontrakcím.
Estrogen je hormon vaječníků, který ovlivňuje růst dělohy a podílí se na všestranné přípravě těla na porod.
Relaxin je těhotenský hormon, který se tvoří ve vaječnících a v placentě. Uvolňuje svalstvo pánve a děložního hrdla. Jeho úkolem je, aby porod byl méně bolestivý.
Oxytocin se uplatní hlavně při porodu. Činí ho snesitelnějším a přináší milosrdné výpadky paměti, kdy žena prostě zapomene na bolest z porodu, jakmile je dítě na světě. Často se používá v injekcích, aby napomohl zdárnému porodu. Pomáhá utvářet vztah matky k dítěti a ovlivňuje i kojení.
Endorfiny navozují dobrou náladu a tlumí stres před i po porodu. Tvoří se v mozku a jejich účinky se podobají opiátům.
Adrenalin se tvoří ve dřeni nadledvin. Zrychluje činnost srdce, zvyšuje krevní tlak a štěpí zásoby energie. Uplatňuje se při samotném porodu. Napomáhá vypuzení dítěte z dělohy.
Hormony a psychika
Známé a obávané výkyvy nálad, podrážděnost i plačtivost, nebo třeba vztek. To vše má na svědomí estrogen. Tu je každá rada drahá. Nezbývá, než vydržet a snažit se mít emoce aspoň trochu pod kontrolou.
Těhotenské hormony umějí i potěšit
Těhotenství je většinou radostná událost, ale ženské tělo si vytrpí své. A zdálo by se, že těhotenský hormonální koktejl, znamená jen samé komplikace. Ale světe div se, i ten přináší pozitivní pocity a pár příjemných zjištění.
Vlasy budoucích maminek vypadají zdravě. Jsou lesklejší a bohatší. Progesteron totiž brání jejich vypadávání. Po porodu, kdy jeho hladina klesne, začnou padat staré vlasy, které zachovávala v těhotenství právě vysoká hladina progesteronu.
Pleť je v těhotenství vlivem hormonů často hezčí a mladistvější. Pravidlo to ale není. Jsou ženy, kterým se naopak kvalita pleti zhorší. Říká se, že když má žena v těhotenství pěknou pleť, narodí se jí syn. A má-li s pletí problémy, bude mít holčičku. Ta si údajně před narozením bere maminčinu krásu pro sebe. To je však jen pověra a tak jako všechny ostatní, jednou vyjde, jednou ne.
Více energie radosti ze života přináší ustálení hladiny hCG, ve druhém trimestru, kdy zároveň ustupují neduhy, provázející začátek těhotenství. Většina žen se v této době cítí velmi dobře.