Dřevěné hračky
Dřevěné hračky byly v oblibě spíše dříve, v éře našich dědečků a babiček. Jiné se snad ani nevyráběly. Po nich přišly hračky plastové, které svojí barevností, odolností a pružností děti mnohem více lákaly.
Během posledních let se však rodiče často k dřevěným hračkám navrací. Jsou sice dražší, méně dostupné a jejich sortiment je oproti plastovým značně omezený, ale mají také svá pozitiva. Jsou z přírodního materiálu a neměly by tak obsahovat žádné škodlivé látky pro zdraví dítěte.
Kvalitní a nezávadné
Každý rodič se snaží svému dítěti pořizovat co nejlepší hračky. Většinou chtějí, aby byla hračka na pohled pěkná, aby dítě rozvíjela, byla kvalitní a zábavná, a aby samozřejmě nebyla zdravotně závadná. To vše jim mohou dřevěné hračky nabídnout. Jelikož jsou dřevěné hračky vyráběny pouze ze dřeva, neobsahují zdraví škodlivé látky. Ačkoliv by se ze zákona tyto látky neměly vyskytovat ani u plastových hraček, je plast svým složením přeci jenom zdraví nebezpečnější než přírodní materiály.
Plastové hračky mohou obsahovat například ftaláty, které způsobují vývojové vady. Ftaláty jsou chemické sloučeniny používané ke změkčování plastů, díky čemuž se v plastových hračkách objevují. Pro lidské tělo jsou velmi škodlivé, pro dítě pak ještě více než pro dospělého člověka. Děti totiž rády prozkoumávají věci ústy a jazykem, takže hračky různě olizují. Tímto dostávají ftaláty do těla.
Dřevo je naopak nezávadné, příjemné na dotek a má svoji specifickou vůni „přírody“. Dřevěné hračky bývají zpravidla kvalitnější, mají delší životnost a jsou odolnější, takže je není tak snadné rozbít. Když už k tomu ale dojde, neznamenají pro dítě nebezpečí, nelze se jimi pořezat a z hračky neodpadávají malé částečky, které by mohlo dítě vdechnout či spolknout. Hodně dětem ale vydrží jejich dřevěné hračky až do dospělosti, kdy s láskou vzpomínají, jak si s nimi hrávaly.
Struktura dřeva je navíc neopakovatelná, každá jednotlivá hračka je tak zcela originální. Někteří jedinci by mohli namítnout, že se kvůli dřevěným hračkám kácí stromy a ničí se příroda. Opak je ale pravdou. Dřevěné hračky jsou ekologicky nejšetrnější.
Do budoucna z nich totiž nevznikne žádná ekologická zátěž, o plastu a jiných materiálech totéž říci nemůžeme. Při hraní si s dřevěnými hračkami se v dítěti nenásilně posiluje vztah k přírodě. Uvědomí si, jak je příroda pro život důležitá, co vše nám poskytuje a za co bychom jí měli být vděční. Velké množství dřevěných hraček se vyrábí v České republice, v práci se dřevem jsou Češi velice dobří. Pokud tedy chcete podpořit českou ekonomiku a výrobu, podívejte se, odkud hračka pochází. Další výhodou dřeva je, že s ním můžete sami různě manipulovat – slepovat, brousit, pomalovat ho apod. Hračku tedy můžete různě vylepšovat tak, aby splnila všechny vaše požadavky. K malování se navíc mohou později připojit i děti a ozdobit si tak hračku podle svých představ. K dřevěným hračkám člověk jaksi více přilne, mají svého ducha a některé jsou plastem nenahraditelné. Například dřevěné kostky, vláčky či řehtačky zůstávají srdcovou záležitostí dodnes.
Samé výhody?
Jako každá věc mají i dřevěné hračky oproti jiným určité nevýhody. Ve srovnání s plastem jsou poměrně těžké. To představuje riziko při manipulaci s většími hračkami a jejich upadnutím např. na nohu či ruku dítěte. Pokud dítě hračkou zběsile máchá a uhodí se, může si způsobit modřiny. Proto hračku vždy vybírejte s ohledem na jeho věk. Malé děti, které vše při růstu zoubků okusují, mohou hračku zuby natolik poškodit, až se začne štěpit a vytváří se nebezpečné třísky.
Dřevěné hračky je také zapotřebí ošetřovat, zvláště pokud jsou používány venku a jsou vystaveny slunci, dešti, mokru či vlhku. Čas od času je proto dobré je očistit, natřít nezávadným lakem na dřevo a obrousit. Více jim svědčí suché a teplé prostředí.
Výrobce si ověřujte
Při nakupování dřevěných hraček si také dávejte pozor. Některé se totiž barví, lakují či lepí. Proto kupujte hračky pouze ze specializovaných obchodů, oficiálních distribucí, nebo od Českých výrobců, které splňují normy EN71-3. Raději se vyhněte hračkám z tržnic a stánků, jsou sice levnější, ale nepodléhají zákonům a směrnicím, takže mohou být zdraví škodlivé. Kvalitní dřevěné hračky poznáte podle certifikace, doporučení věku dítěte, pro něhož je hračka určena a uvedení výrobce hračky. Současně je nutné rozlišovat mezi dekorací a hračkou. Dekorace nemusí splňovat certifikaci platnou pro dětské hračky!
Je zcela na rodičích, jaké hračky si pro své dítě pořídí, a jaký materiál zvolí. Nabídka trhu je opravdu široká a je z čeho vybírat. Než však hračku zakoupíte, pečlivě vše zvažte a myslete zejména na zdraví vašeho miminka.