Diastáza

Diastáza, rozestup břišních svalů. Chcete-li povislé břicho. Ačkoli tento problém rozhodně nemají jen ženy, ale i muži, a dokonce i děti, diastáza se nejvíce zmiňuje v souvislosti s těhotenstvím.

Zavinování dělohy | Foto: Shutterstock
Zavinování dělohy | Foto: Shutterstock

Jak poznat diastázu

K rozestupu šikmých břišních svalů, musí v těhotenství dojít a je to normální. Po prvním těhotenství jsou břišní svaly ještě v kondici natolik, že se po porodu dokážou vrátit do původního stavu. O diastázu jde většinou až po druhém či dalším těhotenství, kdy břišní svaly už zůstanou povolené.



Diastáza je zřetelná pohmatem prsty nad a pod pupkem. Pokud v poloze na zádech, s pokrčenýma nohama, zatlačíte prsty v těchto partiích, ucítíte mezeru. Okolí rozestupu je tvrdé. Diastáza může být jen mírná, ale i závažnější. Stav není dobré ignorovat, protože nejde pouze o estetický problém, tedy o ono časté povislé břicho. Může přinést i zdravotní problémy. Diagnózu vám s jistotou stanoví lékař. Nejpřesnější je ultrazvuková metoda zvaná ultrasonografie. Jde o ultrazvukovou metodu, kterou lze vyšetřit hustotu tkání. Ta přesně určí nejen přítomnost, ale i rozsah diastázy.

Zdravotní důsledky diastázy

Naše tělo je stvořeno naprosto dokonale. Jakmile je v něm byť drobný problém a něco je jinak, snadno se vyskytnou přidružené potíže. V těle souvisí vše se vším a kondice přímého břišního svalstva, má vliv na páteř, vnitřní orgány i držení těla. Mohou se objevovat trávící problémy, bolesti zad, ochablost pánevního dna. Rozestup představuje bohužel i zvýšené riziko pupeční kýly. Diastáze lze celkem úspěšně předcházet, a to posilováním těchto důležitých opěrných svalů s předstihem. Tedy cvičením a zpevňováním dříve, než žena otěhotní. Svaly jsou pak odolnější a nápor rostoucího těhotenského bříška vydrží.



Jak rozcvičit diastázu

Každá žena po porodu si přeje mít znovu pěkně ploché břicho. Pokud ale víte, že máte diastázu, není dobré cvičit jen tak obecně doporučované cviky. Řada z nich posiluje břicho totiž jen na povrchu, což rozestup hlubokého svalstva naopak zhorší. Proto je důležité, zajistit si cviky na míru. Obecně nejsou vhodné cviky, které břicho příliš namáhají, což se ostatně po porodu vůbec nedoporučuje. Není dobré provádět ani cvičení protahovací, kdy se může rozestup naopak zvětšovat. A nutno zapomenout i na posilování.

Naopak k odstranění diastázy vede cesta daleko mírnější. Protože břišní svaly jsou také oporou bránice a horních žeber, lze je pozitivně ovlivnit i správným dechovým cvičením. Když dechová cvičení vyzkoušíte, zjistíte, že bez zapojení břišního svalstva, to prostě nejde. A totéž platí i pro cviky pro posilování pánevního dna. I při těchto cvicích, které na diastázu hodně platí, propojení s břichem určitě pocítíte. Cvičení s diastázou, je cvičení zdravotní a patří pod odborný dohled.



Operace diastázy

Diastázu je možné operovat. Zákrok by ale měl být krajním, nikoli tím rychlejším řešením. Ale v případě, že rozestup způsobuje vážné problémy, například opakovanou kýlu, a cvičení zůstává bez dlouhodobě bez efektu, pak je vhodné diastázu odstranit i za cenu operace. Provádí ji plastický chirurg. Operace se provádí v celkové anestezii. Chirurg provede řez v oblasti mezi hrudní kostí a pupkem a rozestup odborně sešije. Druhou možností je překrytí otvoru syntetickou mřížkou. Ta zůstává po operaci v těle a trvale postižené místo zpevňuje. Operace trvá přibližně jednu hodinu, doba hospitalizace je pět až sedm dní. Po operaci se doporučuje dodržovat režim jako u jiných břišních operací. Tedy především nezvedat těžké věci, oblast břicha žádným způsobem nezatěžovat, a celkově se vyhnout fyzické námaze 6-8 týdnů po zákroku.