Děti s vyšší porodní váhou

Dětí, které mají při narození váhu vyšší, než 4000 gramů, v posledních letech přibývá. Velkou výjimkou nejsou ani děti bezmála pětikilové. To už jsou opravdu pořádní cvalíci!  Lékaři z nich ale velkou radost nemají. A maminkám zas dělá starosti, aby miminko bezpečně přivedly na svět.

Ležící kojenec | Foto: Shutterstock
Ležící kojenec | Foto: Shutterstock

Kde se berou obříci

Je mnoho faktorů, které mají na velikost dítěte vliv. Především je to genetická výbava. Velcí rodiče často mají velké děti. Pokud maminka během těhotenství extrémně přibere, dá se předpokládat, že ani složení jejího jídelníčku nebylo nejvhodnější. Celková životospráva se na velikosti plodu zřejmě také podílí. Připouští se dokonce, že si matka může velké miminko „vykrmit.“ Velké děti se také častěji rodí obézním ženám. Není to však pravidlem. Vzrůstá také počet těhotných s cukrovkou. Těmto matkám se téměř vždy rodí děti s nadprůměrnou porodní váhou. Cukrovka je nejčastější příčinou vysoké, až extrémní, porodní hmotnosti. Vyšší váha plodu se někdy připisuje vitaminovým doplňkům pro těhotné. Ty však pravděpodobně samy o sobě tyto účinky nemají. Podporují ale chuť k jídlu. Pokud se během těhotenství zjistí, že dítě bude hodně velké, lze jeho růst zpomalit dietou s omezeným přísunem sacharidů a tekutin. Vždy však po poradě s lékařem.



Velký novorozenec a zdravotní problémy

Když je plod příliš veliký, je těhotenství pro ženu vyčerpávající. Může mít křečové žíly a často potíže s dýcháním. Veliké dítě utlačuje cévy a důležité orgány. Hrozí zvýšené riziko preeklampsie a problémy se srdcem. Pro dítě je těhotenství bezpečným obdobím. Rizikový pro něj může být až porod. Lékaři si však už na porody velkých novorozenců zvykli. Dobře vědí, jak přivést velké miminko na svět co nejbezpečněji. Většinou se při porodu nic dramatického nepřihodí.

Porod velkého dítěte

Při porodu velkého miminka mohou nastat komplikace a dítě může být ohroženo. Při plánování vedení porodu se lékaři zaměřují na co nejpřesnější určení velikosti a váhy dítěte. Ačkoli jsou odhady dnes už hodně přesné, ne vždy se to podaří. Odhady se pohybují kolem +- 0,5 kg. Také je třeba zjistit polohu plodu a rozměry pánve ženy. Napoví i veškeré údaje o předchozích porodech a váze potomků. Podle zjištěných skutečností pak lékaři přistoupí k vyvolání porodu, provedou císařský řez, nebo doporučí počkat, až se spustí spontánní porod. Je potřeba počítat s tím, že miminko do té doby pravděpodobně ještě povyroste.

Velké děti mají problém projít porodními cestami a mohou při něm, stejně jako maminka, utržit různá poranění. Porod mohou ztížit i příliš tvrdé lebeční kosti, které jsou pro velké novorozence charakteristické. U těchto dětí však není hlava největší částí těla, jako je tomu u dětí s běžnou váhou. Malí Pořízci bývají nejširší v ramenou. Proto se může porod komplikovat a novorozeněti je někdy nutné záměrně zlomit klíční kost. Časté jsou modřiny a otoky na různých částech těla.



I maminka se porodem může hodně potrápit. Tělo ženy je přece jen uzpůsobeno porodům dětí s váhou nad 4 kila, nebo dokonce víc. Matka může utrpět při spontánním porodu rozsáhlá poranění způsobená ztíženým průchodem dítěte porodními cestami a komplikacemi, které může způsobit dystokie ramének, kdy po porodu hlavičky nelze vybavit ramínka. Maminky ale často ani nevědí, že u nich nastala právě tato porodní komplikace a vnímají ji jako běžnou součást porodu. Dystokie komplikuje asi 2% porodů. Nezbytný bývá velký nástřih hráze. Běžná jsou poranění v oblasti pochvy, která nebývají příliš závažná, i přesto, že mohou hodně bolet. Podle zkušeností maminek je pro porod velkého dítěte nejvhodnější poloha na boku, kdy jsou porodní cesty otevřené na maximum.