Co všechno vnímá dítě v bříšku

Zkoumání prenatálního vývoje dítěte už dávno potvrdilo, že sdílí život se svými blízkými už dlouho před narozením. Cítí-li se uvnitř maminčina těla špatně, přináší si pak na svět mnoho negativního. Existují studie, které dokazují, že děti, které v prenatálním období poznamenaly negativní prožitky, mají později v životě více psychických a sociálních problémů.

Těhotenství ve třetím trimestru | Foto: Shutterstock
Těhotenství ve třetím trimestru | Foto: Shutterstock

Smysly nenarozeného dítěte

Během těhotenství se u dítěte vyvíjejí všechny smysly. Tedy zrak, sluch, hmat chuť a čich. Prvním vyvinutým smyslem je hmat. Nejcitlivější jsou ústa, pak obličej a čelíčko. Kolem 11. týdne se už plod dotýká svého obličeje, protože jej cítí. Citlivost se postupně rozšíří na celé tělo. Vnímání chuti patrně nastartuje čas, kdy dítě začíná polykat plodovou vodu. Ta mu totiž skrze stravu matky přináší různé chutě a pachy.



Je dokázáno, že plod ochotněji a více polyká, pokud je chuť sladká, než když je kyselá nebo ostrá. Prostřednictvím pachů z matčiny potravy se probouzí i čich miminka. Pachy kyselých nebo ostrých potravin mu dráždí nosík. Na zvuky začíná děťátko v děloze reagovat kolem 24.tt. Jako první zaznamenává zvuky v maminčině těle. Tlukot srdce, šumění krve a činnost zažívacího traktu. Sluch se dá ověřit ze všech smyslů nejlépe. Dítě reaguje přiměřeně na různě silné zvuky a frekvence. Zcela jasným důkazem toho, že dítě slyší dlouho před narozením je, že hlas své matky rozezná mezi všemi hned po příchodu na svět. Musí jej tedy už dobře znát.

Jako poslední se u dítěte rozvíjí zrak. Snad proto, že v děloze jej opravdu moc nepotřebuje. „Rozhlížet“ se začíná až kolem  27.tt. O šest týdnů později už údajně vnímá i tvary.

Tip pro čtení!
Miminko v bříšku každé maminky vnímá intenzivně i okolní zvuky, proto i těhotenské ultrazvukové vyšetření je náročnější zejména pro plod než budoucí rodičku.

A to není všechno

Je jasné, že dítě má už v děloze celkem bohatý život. Jak dokazují pokročilé ultrazvuky, miminko si dokáže zaujatě prohlížet okolí. Třeba pupeční šňůru, kterou dokáže i uchopit. Kromě známého cucání palce trénuje také mimiku a lze říci, že projevuje emoce. Zívá, mrká, mračí se, pláče a dokonce se i směje.  Přestože po narození si musíme na jeho první úsměv počkat zhruba šest týdnů.



Rychle se vyvíjí pohybové schopnosti, čehož dítě musí dokonale využít, dokud má v děloze dost místa. S blížícím se termínem porodu je ho stále méně. Do určité doby si proto dítko pohybu pořádně užívá. Často mění polohu a dokonce dělá kotrmelce. Dalo by se říct, že dovádí.

Jak trávit čas s nenarozeným dítětem

Z toho co vše už je známo o prenatálním životě člověka je jasné, že děťátko si zaslouží čas a pozornost svých nejbližších i když ještě není na světě. Trávit čas s dítětem v bříšku mohou rodiče především prostřednictvím zvukových a hmatových podnětů. Miminko má rádo maminčin hlas a chce si jej předem naposlouchat. Když mu zpívá nebo vypráví, miminko se zcela zklidní, protože se pravděpodobně soustředí. Ukolébavky a písničky, které zná ještě z doby v děloze, má oblíbené i po příchodu na svět.



Také téměř jistě relaxuje při poslechu krásné hudby. Rozeznává hlasy lidí, kteří na něho mluví nejčastěji, „vlídné zacházení“ i dotyky. Je dokázáno, že reaguje nejen na hlas matky ale i otce. A možná i dalších členů rodiny. Pokud s ním ovšem tráví hodně času a ono má tak možnost si je zapamatovat.  Cítí pohlazení přes bříško, které je největším projevem přijetí a lásky.