Co nesmí maminka před porodem opomenout

Rodině končí devět měsíců radostného očekávání, přípravy na příchod miminka vrcholí a maminka ustaraně vymýšlí, co je ještě potřeba. Jestli na nic nezapomněla. Jestli je vše hotovo. Jestli je vše připraveno. Uvádí jí to do stavů mírného šílenství. Proto v této době těsně před porodem uvítají maminky podporu partnera či rodičů nebo přátel.

Návštěva u dětského lékaře | Foto: Shutterstock
Návštěva u dětského lékaře | Foto: Shutterstock

Na co maminka nesmí zapomenout?

Jasno při výběru jména

V době těsně před porodem by už rodiče měli mít jasno, jak se jejich miminko bude jmenovat. Ano, výběr jména je jedna z nejkouzelnějších záležitostí očekávání příchodu děťátka. Hodiny a hodiny strávené nad kalendářem nebo radami z internetu, numerologickými či pohanskými výklady jmen a dohady ze stran babiček, dědečků, tetiček i strýčků, jak by se měl potomek jmenovat, to vše může rodiče ovlivňovat při výběru toho pravého jména. Někteří již mají rozhodnuto, některým to nějakou dobu trvá. Ale je důležité, aby před porodem měli ve výběru jména zkrátka jasno.



Jak s příjmením

Rodiče před porodem musí vyřídit i příjmení, které jejich potomek bude nosit. Manželé to mají jednoduché, pokud mají společné příjmení. Mají-li příjmení různá, nebo nejsou-li rodiče sezdaní, je nutné, aby před narozením miminka zašli na příslušný matriční úřad a vyplnili Zápis o určení otcovství k dítěti.

Výběr porodnice

Pár týdnů před porodem už by maminka měla mít stoprocentně jasno, jakým způsobem a hlavně kde chce miminko přivést na svět. Je nutné, aby se včas zaregistrovala ve vybrané porodnici, případně si ji i prohlédla, aby ji v den porodu nic nepřekvapilo.

Pokud si maminka zvolila alternativní možnost porodu, poslední týdny již úzce spolupracuje se svou porodní asistentkou a připravuje vhodné prostředí pro zdárný průběh porodu.

Lékař pro děťátko

Také výběr dětského lékaře, u kterého své miminko zaregistrují, by rodiče neměli nechávat až na dobu po porodu, protože již několik dní po návratu z porodnice je potřeba, aby se u lékaře s děťátkem přihlásili.

Ještě další dávka úřadování

Před porodem je ještě pro maminku nutné vyřešit nástup na mateřskou dovolenou, kterou vypisuje gynekolog a maminka ji odnese zaměstnavateli, nebo zdravotní pojišťovnu, ke které své miminko přihlásí. Také na úřadě práce se může informovat ohledně výplaty porodného, přídavků na dítě atd.

Taška do porodnice

Tašku do porodnice by si maminka měla připravit několik týdnů před termínem porodu. Co si má vzít s sebou jí poradí sestra u jejího lékaře, může vycházet ze zkušenosti maminek v rodině i ve svém okolí, popř. poradí internet. Důležité je, aby s sebou měla věci, které jí zajistí pohodlí, a usnadní péči o sebe i své děťátko v prvních okamžicích společného života.

Taška pro miminko bude nutná až při odchodu z porodnice, po dobu pobytu miminko používá ústavní prádlo. Určitě by se mělo myslet i na správnou autosedačku, ve které miminko odjede z porodnice domů.

Co by však maminka neměla zapomenout přibalit do tašky, jsou doklady, které bude před porodem a těsně po narození miminka potřebovat – těhotenský průkaz, lékařské zprávy z průběhu těhotenství, pro vystavení rodného listu dítěte pak občanský průkaz, vyplněný dotazník o jménu dítěte, rodný list a zápis o určení otcovství k dítěti (svobodné maminky), oddací list (vdané), rozsudek o rozvodu s doložkou právní moci (rozvedené), úmrtní list manžela (ovdovělé).



Hnízdečko pro miminko

Veškeré věci a výbavičku pro miminko si rodiče připravují již od chvíle, kdy se dozvěděli, že se jim rodinka rozroste. Je však dobré posledních pár týdnů před porodem vše zkontrolovat a dokoupit chybějící např. věci omezené spotřební dobou, aby po příchodu domů miminku nic nechybělo.

Maminka by neměla zapomenout sama na sebe

Vše už je připraveno – pokojíček, taška, doklady, jídlo v mrazáku pro vystresovaného partnera, velké gruntování už je také hotové. Maminka by však neměla zapomínat sama na sebe. Těch pár týdnů před porodem je na dlouhou dobu posledních, kdy bude mít pro sebe více času. Neměla by se stresovat, co je ještě potřeba, ale měla by odpočívat, věnovat se svým radostem, užívat si společné těšení na miminko, dojít si na kosmetiku nebo ke kadeřnici. Až si rodiče miminko přivezou, už toho času na sebe tolik nebude.

A na co by neměl zapomenout tatínek

Maminka má v posledních týdnech hlavu plnou otázek jak zvládne porod, jak se zvládne postarat o tak malé miminko, jaké to bude, až budou spolu doma, jestli na nic nezapomněla… Aby se tolik nestresovala, tatínek jí určitě se spoustou starostí pomůže. Ale pro jistotu by si také měl připravit seznam věcí, až „ta chvíle“ přijde, aby zbytečně nezmatkoval. Např. je dobré zajet se podívat k porodnici, aby viděl, kde je parkoviště, jakým způsobem nejlépe zaparkuje, kde je hlavní vchod, kde je příjem a v kolikátém patře se porodnice nachází. Měl by si natrénovat upínání autosedačky do auta a také třeba udělat seznam lidí, kterým zavolá jejich radostnou událost. Zkontroluje si baterky ve fotoaparátu a také připraví drobné na automat s občerstvením, kdyby se čekání protáhlo. Pokud bude tatínek přímo u porodu, měl by se včas domluvit se zaměstnavatelem, aby si v den porodu mohl vzít volno v práci a být u své ženy a miminka.



Stresu vstup zakázán

Každá maminka i tatínek jsou jiní, někteří potřebují přesný harmonogram a plán (hlavně ti, co čekají své první miminko), někteří, hlavně už ti zkušenější, to zvládnou „z oleje“. Ať jsou takoví nebo jiní, je potřeba, aby se nenechali ovládnout stresem, co ještě je nutné zařídit. Jsou to poslední chvíle, kdy mají čas jen pro sebe, kdy si mohou sdělit své radosti a zahnat obavy z toho, co se za pár dní v jejich životech odehraje. Není tedy důvod, proč je nestrávit v klidu a souznění bez zbytečného spěchu a stresu.