Boj a strach z akné

Akné, pupínky, uhry, beďary. Od běžných pojmenování až po ta nezveřejnitelná, která občas slýcháme z úst dospívajících, všichni moc dobře víme, o co jde. A není to v žádném případě nic hezkého. Akné je častým tématem rozhovorů v pubertě, i o pubertě. Je jedním z důvodů, proč se hlavně holčičky už předem bojí vlastního dospívání. Akné mohou mít i dospělí. Ti však k němu už dokáží přistupovat smířlivěji, a k jeho léčbě trpělivěji.

Akné v pubertě | Foto: Shutterstock
Akné v pubertě | Foto: Shutterstock

Proč musíme bojovat s pupínky?

Akné vyvolává zvýšená činnost mazových žláz. Přebytečný kožní maz ucpává póry, způsobuje zánět a vyvolává nepříjemné vyrážky. Na rozsahu a formě akné se podílí i dědičnost. Zahrnuje širokou škálu projevů, od přijatelných černých teček, až po hnisavá ložiska, která zanechávají jizvy. Kromě obličeje se hodně tvoří i na zádech a hrudníku. Často více, než v obličeji. Tyto partie jsou však většinou naštěstí skryty pod oblečením. Těžké formy akné představují zdravotní i psychické problémy. Hlavně dětem v pubertě mohou přivodit až depresivní stavy. Mladí lidé se za sebe stydí, odmítají chodit mezi lidi, a zavírají se doma.



Nejvíce se starostí s pletí obávají dospívající dívky, protože je pro ně v tomto věku dokonalý vzhled velmi důležitý. Kluci to většinou tolik neřeší. Někdo má to štěstí, že se mu v obličeji neobjeví ani pupínek ale to jsou velké výjimky. Do jisté míry je možné výskyt akné omezit i vlastním přičiněním.

Máte hrůzu z akné? Buďte o krok napřed!

O možné prevenci bylo už mnoho napsáno. Některá doporučení však znějí velmi logicky. Je však důležité dbát jich opravdu už předtím, než se akné objeví. Pleť musí být především pořád čistá. Čištění se proto doporučuje 2x denně. A hlavně, nesahat si během dne rukama na obličej. Ani jsou-li zcela čisté. Mladé dívky by neměly používat přípravky s obsahem alkoholu. Ten jejich velmi citlivou pokožku dráždí. Je potřeba se taky vzdát některých radostí v jídelníčku a – vydržet! Zmizet by z něj mělo vše příliš kořeněné, moc kyselé, a sladké. Toto doporučení se ale právě dospívajícím bohužel těžko dodržuje. Objeví-li se i přes veškerou snahu nějaké pupínky, rozhodně se nesmí mačkat! Takové odstraňování jenom podpoří tvorbu dalších. Velkým pomocníkem jsou kosmetické přípravky, které už dnes dokáží případné projevy akné, v mírné formě, bezchybně zakrýt.



Jak a kdy se akné léčí

Těžší formy akné by se už měly řešit s lékařem. Ten jednak doporučí způsob léčby a zároveň předepíše přípravky, které nejsou volně prodejné. Léčba je většinou lokální v podobě mastí a roztoků s obsahem antibiotik nebo dezinfekce. Pro podporu léčby se doporučuje zinek, o kterém je známo, že podporuje zdraví pokožky. V nutných případech předepisuje však lékař i antibiotika v tabletách, aby potlačila zánětlivý proces. Mocná je v boji s akné hormonální antikoncepce, což je stará známa pravda. Už hodně dávno si ji dívky nechávaly předepisovat co nejdříve, jen pro tyto její účinky. Hormonální antikoncepce totiž omezuje činnost mazových žláz, a tím zlepšuje stav pleti.