Bio dětské příkrmy

Apel, že bychom všichni měli jíst zdravé potraviny, neutichá. A tak mnohdy oprávněné pochybnosti o kvalitě prodávaných potravin, daly zelenou nálepce Bio. Kupujeme tedy biopotraviny a pevně doufáme a věříme, že jsou lepší a kvalitnější, než ty běžné. Pokud však víme, odkud potraviny pocházejí, a daným zdrojům věříme, pak není certifikát Bio tolik podstatný.

Dětské bio příkrmy | Foto: Shutterstock
Dětské bio příkrmy | Foto: Shutterstock

Bio maminky

Ve snaze dopřát svým nejmenším to nejlepší, obracejí svou pozornost k bio produktům všeho druhu, často maminky v době, kdy převádějí své děti z plného kojení na běžnou stravu. Často pak preferují nejen biopotraviny, ale i jiné produkty hlásající biokvalitu. Počínaje stravou, přes čistící prostředky a kosmetiku, až třeba po bio matrace.



Naproti tomu mnohé matky naopak na žádné bio nevěří a stačí jim, řídit se ve stravování dětí složením potravin a kontrolou etiket u kupovaných příkrmů. Sledovat je potřeba obsah sodíku, soli a dalších přidaných látek, které by dětský příkrm, ať bio či nebio, neměl obsahovat.

Domácí příkrmy, nebo skleničky

Ani nálepka Bio není stoprocentní zárukou kvality. Výroba maso-zeleninových a ovocných příkrmů v biokvalitě se sice musí řídit normami o ekologickém zemědělství, a dá se tedy alespoň předpokládat kontrola kvality. Ale – jak testy ukazují, jsou i tady leckdy překročeny povolené limity. I v bio skleničkách se čas od času najdou nadlimitní pesticidy, nebo vysoký obsah soli nebo dusičnanů.

Velkou výhodou bio i nebio příkrmů však je, že výrobce má povinnost uvádět úplné a detailní složení. Další výhodou je široký výběr a pestrost jídel, kterou při domácím vaření je dost těžké zajistit. Hotové příkrmy jsou zároveň pro maminky velmi pohodlným řešením. V časové tísni nebo na cestách či v čekárně u lékaře, jsou k nezaplacení. Jídlo ze skleniček má ale jinou chuť, než to čerstvě uvařené, což se mnohým maminkám nelíbí. Dětem však často chutná víc, než domácí.



Hotové příkrmy šetří práci a čas, nikoli však peněženku, protože cena je poměrně vysoká. I to je často důvodem, proč maminky raději vaří doma. Shánění kvalitní zeleniny, masa a ovoce, leží pak na jejich bedrech. Základem je znát původ potravin. Protože, dítě, hlavně ze začátku, sní příkrmu velmi málo, není nutné ani ekonomické vařit denně. Do zásoby uvařené jídlo se dá dobře uchovat v mrazáku. Ale pozor-brambory nemrazíme!

Jak vybírat suroviny na příkrmy pro děti

Ne každý má doma hospodářství a zahradu s vlastním ovocem a zeleninou. Proto je dobré najít si ověřené zdroje. Maso z malochovů, kde mají zvířata lepší životní podmínky a jejich maso je proto zdravější. Zeleninu a ovoce od drobných pěstitelů. Možností je dnes dost. Jednou z nich jsou i biobedýnky s ovocem a zeleninou. Ty v současnosti maminky opravdu hodně využívají a chválí. Bio bedýnky obsahují sezónní ovoce a zeleninu, nebo se jejich obsah řídí přáním zákazníka. Je možné najít si vlastního dodavatele. To se jistě bude hodit i v době, kdy dítě už příkrmům odroste. Je velká výhoda vědět a vidět na vlastní oči, kde a jak ovoce a zelenina roste. Je hodně pěstitelů, jejichž úroda je bio, ale o certifikát neusilují. Není pro ně důležitý.



Maso v biokvalitě je nejlepší domácí, (protože víme, jak zvířata žijí a čím jsou krmena) nebo se dá koupit na trzích. Nesmí obsahovat hormony, ani antibiotika. Ověřený původ má i maso v řeznictví. Bio maso se dá samozřejmě koupit i v supermarketu, pokud je pro vás dostatečně důvěryhodné.