Alergie na umělá mléka

Mléko, ať už mateřské či umělé, je pro dítě v jeho prvním roce života základem stravy. Je proto problematické, pokud se u dítěte projeví alergická reakce. Umělá mléka jsou dnes čím dál více využívána a bohužel se i častěji setkáváme s případy alergie. Taková situace je sice velice nepříjemná, ale naštěstí není neřešitelným problémem. Co tedy při alergii na umělé mléko dělat?

Náhradní výživa | Foto: Shutterstock
Náhradní výživa | Foto: Shutterstock

Alergie na bílkoviny

Alergie na umělé mléko je v podstatě alergií na bílkoviny, které jsou obsažené v umělém mléce. Tuto alergii může mít dítě vrozenou, nastává již v děloze, kdy je dítě s alergeny v kontaktu prostřednictvím placenty. Dále tato alergie vzniká při přechodu z mateřského mléka na umělou výživu. Podle průzkumů vzniká alergie na bílkoviny v 95% případech u dětí do prvního roku. Celkově jí trpí asi 5% dětí, které ještě nedovršily první rok života. Není tedy ničím výjimečným, naopak počet alergických dětí na umělé mléko rok od roku narůstá. Alergie na bílkoviny navíc může propuknout i u plně kojených dětí – pokud jí maminka mléčné výrobky, dostávají se prostřednictvím mateřského mléka do těla dítěte.



Umělá mléka jsou nejčastěji vyráběna z kravského mléka, méně často pak z kozího mléka a sójových bobů. A právě bílkovina obsažena v kravském mléce je viníkem alergií u miminek. Kravské mléko obsahuje více než 100 druhů různých bílkovin, nejvíce má kaseinu a syrovátkové bílkoviny. Zažívací trakt kojenců však nemusí zvládat všechny tyto bílkoviny přijímat, nemají jej dostatečně vyvinutý jako dospělí jedinci. Ve střevech pak nedochází v potřebné míře k produkci střevních protilátek. Obzvláště se syrovátkou mají dětská střeva potíže. Dobrou zprávou je, že kolem třetího roku dítěte ve většině případů alergie na bílkoviny ustupuje – zažívací trakt se již dostatečně vyvinul. Tato alergie tedy nemívá celoživotní charakter. Alergii může lékař potvrdit eliminačním testem – vysazením podezřelé potraviny. Pokud se jedná o alergii na bílkoviny kravského mléka, dojde k ústupu lehčích projevů alergie do 3 dnů, v závažnějších případech to může trvat i několik týdnů. Alergie se může poprvé projevit již po prvním podání umělého mléka dítěti, spíše se však její příznaky začnou objevovat až po delší době užívání umělého mléka.

Příznaky alergie

Nejčastěji se alergie na bílkoviny projevuje kožními reakcemi. Sem patří kopřivka (převažuje zejména na tvářích a obličeji), vyrážka, zarudnutí kůže či ekzém (akutní nebo chronický). Dále se často objevují trávicí potíže – průjmy, zvracení, zácpa a krev ve stolici. Méně často pak mohou nastat anafylaktické reakce, které nastupují okamžitě po pozření alergenu, a jsou velmi silné a prudké. Dojít může k dušnosti, otokům, kolice, zrychlení pulzu a poklesu krevního tlaku. Jedná se o tzv. anafylaktický šok. Některé projevy alergie (zvracení a průjmy) jsou snadno zaměnitelné s běžnými dětskými nemocemi. Je proto třeba tyto příznaky pečlivě sledovat (zvláště po nakrmení miminka) a při nejmenších pochybách navštívit lékaře. Klasické příznaky pak mohou být u velmi citlivých dětí doprovázeny neklidem, poruchami spánku a někdy i chudokrevností.

Co při alergii na umělé mléko dělat?

Základem je vysadit ze stravy dítěte jakékoliv potraviny, které obsahují bílkoviny, tedy všechna živočišná mléka (kravské, ovčí, kozí), jogurty, sýry, kaše, zkrátka vše, kde jsou bílkoviny obsaženy. Umělé mléko budete muset nahradit speciálním mlékem pro alergické děti. Existují mléka s vysokou hydrolýzou a mléka s nízkou hydrolýzou. Mléka s vysokou hydrolýzou jsou označována jako mléka hypoalergenní (nízkoalergenní). Na trhu jich existuje několik druhů od různých výrobců. Mléka s nízkou hydrolýzou mívají označení HA, což znamená hypoantigenní. I těchto mlék je dostupná celá řada produktů – v lékárnách či drogeriích. Tato mléka sice obsahují bílkoviny, ale ty jsou naštěpené na velmi malé části – peptidy, které dokáže zažívací trakt dítěte přijmout. Naprostou specialitou jsou pak umělá mléka obsahující pouze volné aminokyseliny (tedy neobsahují ani peptidy), na trhu v České republice je však zatím k dostání pouze jeden výrobek. Z mléka pak můžete miminku připravit i kaši a další příkrmy. Tato mléka sice mají oproti klasickým nahořklou chuť, ale dítě si na ně rychle zvykne.


Někteří odborníci však doporučují dávat alergickým dětem pouze mléka s vysokou hydrolýzou, tedy hypoalergenní, a hypoantigenní mléka odmítají. Mléčné alergeny jsou podle nich v těchto mlécích stále částečně aktivní, a tím jsou pro alergické děti nevhodná. Hypoantigenní mléka doporučují pouze jako prevenci proti mléčné alergii.