39. týden těhotenství (39tt)
Každou minutou můžete začít rodit, jste netrpělivá a nervózní. Miminko je zcela připraveno na porod. Otékat mamince nyní mohou kotníky, zápěstí i obličej, díky maximálnímu vypnutí kůže na bříšku se zvětšují strie. Nezapomeňte, že po porodu bude trvat nějaký čas, než se zotavíte psychicky i fyzicky. Proto si, jak jen to bude možné, dopřejte odpočinek a čas jen pro sebe. Nebojte se své okolí (partnera, příbuzné či kamarády) požádat o pomoc.
Co prožívá maminka
Maminka každým dnem očekává porod a ráda by ho již měla za sebou. Projevuje se tak na ní značná nervozita a podrážděnost. Nervózní však také začíná být i tatínek a další příbuzní. Mějte mobil stále po ruce, abyste mohla zavolat partnerovi, až začnete rodit. Porod nyní může nastat každou minutu. Poznáte jej podle prasknutí plodové vody a silných, pravidelných a bolestivých kontrakcí. Nejprve jsou intervaly mezi jednotlivými kontrakcemi delší, poté se postupně zkracují.
Do porodnice se vydejte, jakmile budou intervaly mezi kontrakcemi kratší než pět minut. Pokud u vás nastane vaginální krvácení, horečka či silné bolesti břicha, bez váhání jeďte do nemocnice. Postupně se snižuje množství plodové vody. Maminka by měla mít nachystané věci do porodnice. Děloha a bříško těhotné ženy se ke konci těhotenství nezvětšují, žena již ani nemusí přibírat na váze. Miminko však stále roste, zvětšuje se a přibírá. Také čím dál, tím více tlačí na maminčin močový měchýř, takže maminka musí velmi často chodit na záchod. Je to způsobeno tím, že dítě sestupuje hlavičkou níže k pánvi a rodidlům. Žena mí již o poznání větší prsa (mohou být také velmi citlivá a občas mírně bolet), která se tvorbou mateřského mléka připravují na kojení. Otékat mamince nyní mohou kotníky, zápěstí i obličej, díky maximálnímu vypnutí kůže na bříšku se zvětšují strie. Na porod se nepřipravuje pouze maminka, ale také dítě, pro které je porod nejvíce stresujíc záležitostí v jeho životě. Proto také během porodu vylučuje stresové hormony více, než za celý život. Maminka je těhotná již 272 dní, do porodu zbývá už jen 8 dní.
Kontaktuje lékaře, pokud:
- Silně krvácíte – spotřebujete více než jednu vložku za hodinu, vypadla z vás krevní sraženina větší než golfový míček nebo krvácíte více než čtyři dny po porodu.
- Máte příznaky šoku – závratě, slabost, rychlé bušení srdce, rychlé nebo mělké dýchání.
- Máte příznaky infekce – horečka, zapáchající výtok, bolestivé močení, krvavá moč, zimnice, bolest svalů, únava a bolest hlavy.
- Trpíte poporodní či předporodní depresí – neschopnost spát, myšlenky na ublížení dítěti či sobě, častý pláč, úzkosti a záchvaty paniky.
Vývoj miminka
39. týden těhotenství (39tt) je doba, kdy je miminko již zcela donošené a vyvinuté k životu mimo dělohu. Všechny jeho životně důležité orgány a funkce vykonávají svoji činnost, díky vyvinutým plícím může dítě i dýchat vzduch. Největší částí jeho těla je nyní hlavička, kterou je také pro maminku nejobtížnější porodit a zároveň hraje u porodu klíčovou roli. Vytlačit hlavičku dítěte z matčiny dělohy zabírá u porodu nejvíce času a nejvíce síly, zbytek těla dítěte jde vytlačit o poznání snadněji a rychleji. Průchod hlavičky porodními cestami usnadňují lebeční kosti, které dosud nejsou pevně srostlé a jsou tak pružné – dokáží se porodním cestám přizpůsobit. Mozek dítěte je dostatečně vyvinutý, aby řídil důležité životní funkce. Stejně tak je vyvinuto srdce a další nezbytné orgány. Jelikož má kolem sebe miminko pouze málo místa, jeho aktivita je obtížnější, takže se může snižovat. Languo a mázek na pokožce dítěte mizí (část však může být viditelná i po porodu). Jeho kůže je růžová a díky podkožnímu tuku hladká. Obočí, řasy a vlásky dítěte se prodlužují a houstnou, nehty dosahují ke koncům prstů. Dítě má velmi dobře vyvinut sací (nezbytný pro jeho život) a uchopovací reflex. Miminko měří od hlavičky k patám zhruba 50 cm, váží až 3,5 kg.
Co může vyvolat porod?
- Pravidelné pití maliníkového čaje, zvláště jestliže ho pijete vícekrát za den.
- Stimulování bradavek – mačkání a hnětení bradavek. Stimulací bradavek se tvoří hormon oxytocin, který vyvolává porod.
- Pohlavní styk. Porod může vyvolat samotný akt či sperma, jenž obsahuje látky, které mohou vyvolat porod.
- Větší a namáhavější fyzická aktivita. Chůze do schodů, lehký běh apod.
- Konzumace skořice.
- Mačkání akupresurního bodu nad kotníkem ve vnitřní straně.
- Koupel ve vaně s teplou vodou.
Tyto činnosti můžete účelně dělat v případě, že budete přenášet. Mohou vám pomoci porod vyvolat.
Maminčin život po porodu
Bude trvat nějaký čas, než se vaše tělo vrátí do původního stavu před otěhotněním a budete se cítit jako dříve. Všeobecně se udává, že tělo se z porodu vzpamatovává asi rok, další rok trvá, než se vrátíte na svoji váhu a zcela se vám vyváží psychika. První rok po porodu pro vás tedy může být velmi náročný, navíc se ještě musíte neustále starat o své miminko.
Hubnout však začněte ihned po porodu, co nejdříve, jak jen to bude možné. Bude to však trvat dlouho, než se vrátíte na svoji původní váhu. U každé ženy je navíc hubnutí po porodu individuální, některé hubnou snadno, jiné obtížně. Hned po porodu většina žen „zhubne“ asi 5 kg: 3-4kg vážilo dítě, půl až jedno kilo placenta, dále také odešla z těla krev a plodová voda. Oproti tomu zhubnout bříško, tedy jeho obvod, trvá déle než shazovat kila na váze a je to obtížnější. Proto musíte bříško začít posilovat a zpevňovat.
Po porodu z dělohy odcházejí buňky, které tvořily výstelku dělohy. Projevuje se to výtokem, jenž může trvat i několik týdnů. Zpočátku je výtok smíchaný s krví, takže je jasně červený (stejně jako u menstruace), později postupně světlá, až je nakonec bílý či žlutý. Tomuto jevu se někdy také říká očistky či lochie.
Během prvních týdnů po porodu prožívají maminky velmi silné a střídavé návaly vesměs negativních emocí. Můžete být náladové, plačtivé, vyčerpané, úzkostné, může se dokonce změnit vaše chuť k jídlu. Špatně se vám usíná a spí. Tyto emoční výbuchy většinou trvají tři týdny po porodu, poté se začne psychika ženy uklidňovat.
Jak se po porodu zotavit?
- Často odpočívejte, kdykoli to jen bude možné. Pokud miminko spí, běžte spát také. Pro ženy je po porodu těžké přizpůsobit se životnímu rytmu (bdění a spánku) miminka, když se to však naučíte a budete spát zhruba stejně jako vaše dítě, nebudete tolik unavená.
- Dejte si chvíli pauzu od návštěv, cestování, nakupování a dalších namáhavých aktivit. Pokud jdete spát, vypínejte si telefon, klidně pověste na dveře nápis „spíme“, aby vás nikdo nerušil.
- Jezte dobře vyváženou, pestrou a výživnou stravu.
- Pijte dostatek tekutin, zejména čistou vodu. Vyhýbejte se kofeinu, alkoholu a přeslazeným tekutinám.
- Nebojte se přijmout nabídky jakékoli pomoci (úklid, hlídání dítěte, vaření, vyřizování pochůzek). Nebojte se také příbuzné či známé o pomoc přímo požádat. Můžete klidně zvážit, zda si nenajmout nějakou pomocnici a uklízečku, zejména první měsíce po porodu, kdy se budete muset věnovat dítěti a sobě.
- Ačkoli je důležité často odpočívat a vyhradit si čas pouze pro sebe, neizolujte se od okolí. Rozhovor s příbuznými a přáteli vám může ulehčit, dodat novou naději a sílu a pomoci s novou životní situací a jejím zvládnutím apod.
Přehledová tabulka: Těhotenství týden po týdnu