Žloutenka u novorozenců

Přestože máme vesměs novorozeneckou žloutenku v povědomí zafixovanou jako vcelku banální, běžné onemocnění novorozenců s reálnou nadějí na její brzké odeznění, může v novopečené mamince vyvolat značný neklid. Někdy přetrvává déle, než je obvyklá doba jejího trvání. To pak vede k otázkám, na které ne vždy, bohužel, dostane maminka pro ni v tu chvíli, za dané konkrétní situace, uspokojivou odpověď. Zcela logicky doufáme, že se našeho miminka týkat nebude. Že budeme mít štěstí, a toto rané onemocnění novorozenců nás, k naší radosti, mine.

Fototerapie u novorozenců | Foto: Shutterstock
Fototerapie u novorozenců | Foto: Shutterstock

Novorozenecká žloutenka bývá častá

Stává se po narození poměrně velmi často, že se u novorozence typické projevy tzv. novorozenecké (fyziologické) žloutenky objeví. Bývá to obvykle přibližně tři dny po porodu, a nejčastěji se toto onemocnění týká dětí nedonošených nebo alespoň o něco dříve narozených. Pokožka a oční bělmo slabě, někdy i výrazněji, zežloutnou a dítě působí opáleným dojmem.  Častější je pak především mírná forma této žloutenky novorozenců.


Čím je novorozenecká žloutenka způsobena

Novorozenecká žloutenka je projevem zatím nedostatečně fungujících jater novorozence. V krvi se miminku rychle hromadí bilirubin (žlučové barvivo), protože jeho játra ještě nejsou uzpůsobena dostatečně rychle bilirubin zpracovávat. Z uvedeného logicky vyplývá, že spolu s dozráváním jater tedy vesměs odeznívají, bez nutnosti aplikovat příslušnou léčbu, i projevy novorozenecké žloutenky. Uvádí se, že k tomu dochází většinou v průběhu několika dní. Současně je ale dobré vědět, že není žádnou výjimkou, když tato novorozenecká žloutenka přetrvává i delší dobu. Někdy se uvádí možnost trvání jejích projevů, různé míře, dva i více měsíců.

Jak se novorozenecká žloutenka léčí

Jakým způsobem se žloutenka u novorozenců léčí? V případě, že se u novorozence  projevila jen mírně, je vhodné umístit postýlku s novorozencem, pokud možno, co nejblíže k oknu. Tak, aby k ní  mělo dostatečný přístup sluneční světlo. V případě výraznější formy novorozenecké žloutenky, která pomalu odeznívá, se používá k léčbě speciální  modré světlo. Jedná se o tzv. fototerapii, která se aplikuje na celý povrch těla novorozence. Při tom je potřeba zakrytím chránit dítěti oči. Pod světlem zůstává  novorozenec 2-3 dny, s pravidelnými přestávkami na krmení. Uvádí se, že tato léčba miminko  nikterak nezatěžuje. Ústup novorozenecké žloutenky signalizuje pokles bilirubinu v krvi, který se zjišťuje rozborem krevních náběrů.


Jak se vyrovnává se žloutenkou miminko?

Novorozenec, u kterého se tato fyziologická forma žloutenky projevila, více spí. Bývá takzvaně spavější a je méně aktivní při krmení. Je vhodné a žádoucí podávat mu důsledně větší množství tekutin, neboť jejich dostatek je pro optimální činnost jater velmi důležitý, přímo nepostradatelný.