34. týden těhotenství (34tt)
Největší vývin zaznamenává kosterní soustava dítěte, zejména lebka, dále pak plíce a nervová soustava. Kůže miminka již není vrásčitá ale vypnutá a vyhlazená. Maminka podstoupí další těhotenskou prohlídku a nejpozději v tomto týdnu nastoupí na mateřskou dovolenou. Je čas zamyslet se nad tím, kdo bude váš pediatr, nabalit si věci do porodnice a pokud žena chce, připravit se na přirozený porod.
Co prožívá maminka
Dosud přibrala maminka asi 11 kg. Častými problémy jsou i nadále únava, zácpa, hemeroidy, časté močení, inkontinence, psychické rozladění či tvrdnutí břicha. Trápit vás může také onemocnění PUPPP, které se projevuje červenými pupínky nebo šrámy na břiše, stehnech či hýždích. Objevuje se však pouze u jednoho procenta těhotných žen, je neškodné, ale nepříjemné.
Děloha je nyní položena nejvýše za celé těhotenství, dosahuje až ke spodním žebrům, které mohou maminku kvůli kopání miminka bolet. Miminko je velmi čilé a jeho pohyby můžete na svém bříšku vidět. Protože má v děloze stále méně místa a je natlačené na břišní stěnu maminky, ucítíte každý jeho sebemenší pohyb. Někdy se může stát, že se vám na bříšku objeví vyboulenina – ručička nebo nožička vašeho miminka. Pamatujte na zvýšený příjem vápníku, bílkovin a železa. Tělo dá vše potřebné nejprve miminku a pak až matce, pokud si tedy dávku nezvýšíte, šidíte tím sama sebe, což se může projevit na vaší kvalitě vlasů, pokožky, nehtů nebo zubů.
Nejspíše absolvujete další těhotenskou prohlídku, kde doktor zjistí polohu a vývoj miminka, zkontroluje zdravotní stav matky a stav děložního hrdla (mělo by být stále zavřené, pokud se otevírá, připravuje se tělo na porod). Nejpozději v tomto týdnu také nastupují těhotné ženy na mateřskou dovolenou. Pokud jste tak ještě neučinila, zajistěte si pro své dítě pediatra. Ihned po narození miminka ho zkontroluje. Připravujte si dále výbavičku a vše potřebné pro miminko. Přemýšlela jste již, v které místnosti bude vaše dítě spát? Ve vlastním pokojíčku, nebo s vámi v ložnici? Jste těhotná již 237 dnů, do porodu zbývá pouhých 43 dnů (6 týdnů).
Co si vzít do porodnice
Porod se již blíží, a tak by si maminka měla začít chystat tašku do porodnice. Doporučuje se mít ji nachystanou nejpozději měsíc před porodem, kvůli možnosti nečekaného předčasného porodu. Co vše si tedy do tašky nabalit? Zde je orientační seznam:
- doklady – občanský průkaz, průkazka zdravotní pojišťovny, těhotenská průkazka, oddací nebo rodný list, prohlášení o jménu
- hygienické potřeby – kartáček na zuby, pasta, mýdlo, hřeben, osuška, ručník, popř. kosmetika
- pleny, vlhčené ubrousky a krém na zadeček pro novorozence
- přezůvky a potřebné oblečení – zejména větší množství kalhotek a kojící podprsenku
- silně absorbující vložky, vložky do podprsenky
- krém na bradavky
- toaletní papír
- menší peněžní obnos
- případné léky a vitamíny
- pokud nechcete nemocniční oblečení a kosmetiku pro dítě, tak si můžete zabalit vlastní, dále také svůj župan či propínací košili
Jste-li svobodná matka, musíte mít kromě občanského průkazu také rodný list. Pokud má být v rodném listu dítěte uveden i otec, je třeba předložit souhlasné prohlášení rodičů o určení otcovství, které získáte společně na matrice. Nebudete-li toto prohlášení mít, nebude otec v rodném listu uveden a dítě bude mít automaticky vaše příjmení.
Vývoj dítěte
34. týden těhotenství (34tt) je doba, kdy nehty na rukou i nohou již sahají až ke koncům prstů. Největší vývin zaznamenává kosterní soustava, zejména lebka. Lebka se musí přizpůsobit velikosti a růstu mozku, takže její kosti zcela nesrostou ještě dlouho. Je tvořena kostěnými šupinami a vazivovými blánami, které k sobě navzájem poutají kosti. Jestliže jsou kosti blízko u sebe (malé mezery mezi vazivovými blánami), nazývají se tato místa lebečními švy. Pokud jsou však vazivové blány od sebe poměrně daleko, jedná se o tzv. fontanely, kterých je na lebce celkem šest. Zejména lebeční švy pak napomáhají pružnosti a přesouvání lebečních kostí, aby mohlo miminko lehčeji projít porodními cestami. Dále se také vyvíjejí plíce a nervová soustava dítěte. Jeho kůže již není vrásčitá, díky ukládajícímu se tuku je téměř zcela vypnutá a vyhlazená. Dítě měří od hlavičky k patám asi 42 cm, váží až 2200 g. Ve zbývajících týdnech ještě na váze přibere každý týden zhruba 250 g.
Příprava na přirozený porod
Pokud se rozhodnete pro přirozený porod, oznamte to svému porodnímu lékaři a pokuste se spolu vytvořit porodní plán. Pro přirozený porod jsou nejlepší tzv. porodní domy, kde se budete více cítit jako doma. S vaším porodníkem prodiskutujte, které zákroky je třeba podstoupit, a kterým se můžete vyhnout. K porodu bez léků si často maminky berou dulu (vyškolenou porodní asistentku), jejíž přítomnost jim pomáhá. Dula vás navíc naučí nějaké metody, jak přirozený porod zvládnout a pomůže vám pochopit, co se během porodu děje. V porodnici budou u porodu samozřejmě přítomné zdravotní sestry, které by tuto činnost měly zastávat, může se však stát, že budou muset jít také za jiným pacientem. Dále je dobré naučit se techniky, jak zvládnout bolest při přirozeném porodu. Napětí, strach a úzkost pouze zvýší vnímání bolesti, proto jsou vhodná relaxační a dechová cvičení. Ačkoli se na přirozený porod chystáte, mějte na paměti, že vždy existuje možnost nečekaných komplikací. Možná budete potřebovat lékařský zásah, nebo bude porod delší či bolestivější, než jste čekala.
Při přirozeném porodu pomáhá:
- mít vedle sebe někoho blízkého, někoho, komu věříte, a kdo vás podpoří
- dechová a relaxační cvičení, vizualizace
- při přirozeném porodu máte tu výhodu, že se můžete volně pohybovat – vyberte si vhodnou a nejméně bolestivou pozici, pokud vám to dělá dobře, hýbejte se
- masáže, teplé či studené obklady – nejčastěji je provádí váš blízký či dula
- hydroterapie – ponoření se do vody pomáhá uvolnit tělo, podporuje svalovou relaxaci a může snížit bolest a úzkost
- akupunktura nebo akupresura – tyto techniky napomáhají tlumení bolesti
- hypnóza – snižuje napětí, strach a bolest, potřebujete však trénink a praxi, abyste se naučily, jak během porodu uvolnit svaly
Přehledová tabulka: Těhotenství týden po týdnu