32. týden těhotenství (32tt)
Vstupujete do osmého lunárního měsíce těhotenství. Vaše miminko je téměř u konce svého vývoje v děloze a vypadá již jako čerstvý novorozenec. Tělo dítěte má správné proporce. Na hrudi dítěte jsou v místech budoucích prsních bradavek připravené mělké jamky, do kterých ústí základy mléčných žlázek. Dítě má nehty na rukou i nohou a rostou mu skutečné vlásky. Mamince začíná vystupovat pupek, lingua negra je více viditelná.
Již brzy podstoupíte vyšetření na přítomnost streptokoka B ve Vašem těle. Připravujte se pomalu na příchod dítěte (pokojíček, výbava) a zamyslete se, kde budete dítě přebalovat. Zvolíte přebalovací podložku, přebalovací pult, nebo přebalovací komodu?
Co prožívá maminka
Těhotenství již velmi pokročilo, a proto potřebujete hodně odpočívat, i během dne (nejlépe s podloženýma nohama). Maminka prožívá pocity nemotornosti a nejradši by už měla celé těhotenství a porod za sebou. Může vás bolet spodní část hrudního koše, jednak proto, že vás do něj miminko kope, nebo proto, že děloha na něj tlačí směrem vzhůru. Vrchol dělohy sahá asi do poloviny vzdálenosti mezi pupkem a dolním okrajem hrudní kosti. Jak se napíná a roste bříško, vystupuje vám pupek, po porodu se však upraví. Tmavá čára (lingua negra) vedoucí středem břicha je u některých maminek velmi zřetelná. Většina žen přibere k tomuto týdnu asi 10 – 11 kg. Přírůstek váhy se však nyní bude zpomalovat. Jak dítě roste, tlačí maminku na vnitřní orgány, což způsobuje např. dýchavičnost a častou potřebu močit, popř. také samovolné unikání malého množství moči, zejména při běhání, smíchu nebo kašlání. Maminku také mohou obtěžovat poruchy spánku – nemůžete usnout, zdají se vám nepěkné sny, uprostřed noci se několikrát budíte. S tímto problémem vám mohou pomoci relaxační techniky.
Pánevní vazivo se připravuje na porod, takže se roztahuje, což může zapříčinit mírné bolesti v pánevní oblasti. Pokračujte dále ve cvicích, které pánevní dno posilují. Pro jistotu si nechte ještě jednou udělat krevní testy na anémii a Rh faktor. Asi za dva týdny nastoupíte na placenou mateřskou dovolenou. Využijte svůj volný čas k chystání pokojíčku a výbavy pro miminko, sejděte se s kamarádkami nebo si zajděte k holičovi – možná, že na tyto aktivity nebudete mít delší chvíli čas. Můžete si dále zajít na prohlídku porodnice, kterou jste si zvolila. Ten, kdo vás do porodnice poveze, by měl dobře znát cestu, nejlépe dvě různé trasy, kdyby se na jedné z nich vyskytly nějaké potíže. Na prohlídky k lékaři nyní budete chodit každé dva týdny. Pokud vás začne bolet v kříži, zejména pokud se předtím tato bolest neobjevovala, dejte ihned vědět svému lékaři. Mohlo by se jednat o předčasný porod. Jste těhotná 223 dní, vaše miminko se narodí za 57 dnů (8 týdnů).
Vyšetření na streptokoka B
V blízkém týdnu nejspíše podstoupíte vyšetření na přítomnost streptokoka B (Streptococcus agalactiae) ve vašem těle. V těhotenské průkazce ho můžete najít pod zkratkou GBS (Group B streptococcus). Vyšetření se provádí výtěrem z pochvy, které vám udělá váš gynekolog nebo porodní sestra. Jestliže vám bude přítomnost streptokoka potvrzena, předepíše vám lékař odpovídající antibiotika. Ve většině případů jsou však výsledky negativní.
Čím je streptokok nebezpečný?
Streptokok B se běžně nachází v trávicím traktu, ze kterého se může rozšířit až do močového ústrojí. Těhotnou ženu nijak neohrožuje, ale může být nebezpečný pro vaše miminko. Obsahuje totiž látku zvanou hemolyzin, která omezuje rozpínání plicních sklípků a zabraňuje tak dýchání novorozence. U novorozence nakaženého streptokokem B může dojít k celkovému zhoršenému dýchání nebo zánětu mozkových blan. Streptokok může být zjištěn i prostřednictvím moči. Pokud se novorozenec streptokokem nakazí, projeví se infekce nejpozději do 24 hodin. Při rozsáhlé infekci může streptokok B způsobit trvalé následky, hluchotu, slepotu a duševní či fyzické opoždění vývoje.
Vývoj dítěte
32. týden těhotenství (32tt) je doba, kdy tělo dítěte má již správné proporce, je plně vyvinuto, takže už vypadá prakticky stejně, jako bude vypadat při narození. Kostra dítěte je kompletní, kosti jsou však stále poměrně měkké a musí ještě ztvrdnout. Dále se také vyvíjejí plíce. Pod kůží se dítěti stále hromadí tuk a zakulacuje se. Dítě dokáže rozeznat světlo a tmu, barvy zatím ne. V děloze má čím dál, tím méně místa, je již otočené hlavičkou dolů. V této poloze již nejspíše zůstane až do porodu, může se však stát, že se ještě přetočí. Na hrudi dítěte jsou v místech budoucích prsních bradavek připravené mělké jamky. Ústí do nich již dříve založené základy mléčných žlázek. Dítě má také vyvinuté nehty na rukou i nohou a rostou mu skutečné vlásky. Měří od hlavičky k patám zhruba 40,5 cm, váží až 1,7 kg.
Kde budete vaše miminko přebalovat?
V dnešní době máte již několik možností, kde svoje dítě přebalovat. Vybírat si můžete mezi přebalovací podložkou, přebalovacím pultem, nebo přebalovací komodou. Nejprve promyslete, v jaké místnosti vůbec budete vaše miminko přebalovat – v jeho pokojíčku, vaší ložnici, obývacím pokoji či koupelně? Nejvýhodnější je mít přebalovací koutek v koupelně, protože máte poblíž vodu a vanu na omytí dítěte. Navíc s ním po vykoupání můžete pěkně v teple v koupelně cvičit, osušit ho a obléci. Málo maminek má bohužel v koupelně dostatek místa, a tak mají často přebalovací pult ve své ložnici. Přebalovací pult se hodí do velkých prostorů, pokud na něj nemáte dostatek místa, zvolte raději přebalovací podložku. Tu můžete v koupelně umístit třeba na pračku. Přebalovací komoda je pak střední variantou, je menší než pult, ale větší než podložka. Ceny jsou u různých typů přebalovacích pomocníků jiné, pulty jsou však nejdražší, ale pro maminku i dítě nejpohodlnější.
Přehledová tabulka: Těhotenství týden po týdnu