31. týden těhotenství (31tt)
Plod dále rychle přibývá na váze, do porodu přibere ještě 2 kg (do délky však již moc neporoste). Prodlužují se mu řasy kolem očí, které jsou poměrně dlouhé a husté. Vaše dítě se už nejspíše obrátilo hlavičkou dolů. Maminku může občas bolet podbřišek, pánev nebo v oblasti žeber. Porod se nezadržitelně blíží a tak mohou těhotnou ženu přepadat obavy z porodu.
Co prožívá maminka
Ženino tělo se již intenzivně připravuje na porod (v prsech se tvoří mlezivo, děloha je stále širší). Mlezivo některým ženám dokonce z prsou vytéká, potom je dobré dávat si do podprsenky prsní vložky. Maminku může občas bolet podbřišek, pánev nebo v oblasti žeber. Vaše dítě už se totiž nejspíše obrátilo hlavičkou dolů a tyto bolesti vám způsobuje jeho kopání nožičkami. Některé maminky se kvůli pohybům svého dítěte nemohou vyspat, buďte však ráda, že je dítě zdravé. Na intenzitě nyní zesilují tzv. poslíčci (falešné kontrakce), které trvají asi půl minuty, ale jsou nepravidelné a nemají vliv na otevírání porodních cest. Pokuste se sledovat pohyby vašeho miminka. Zjistěte, v kterou denní dobu je nejaktivnější, položte si ruku na bříško a sledujte, jak dlouhá doba uplyne, než ucítíte 10 kopnutí nebo jakýkoli jiný pohyb.
Kvůli možnosti nákaze by měla těhotná žena v třetím trimestru omezit kontakt s ostatními lidmi, zejména s velkým množstvím lidí nebo s cizími lidmi (nákupní centra, kina, restaurace, apod.). Raději odpočívejte a těšte se na své miminko, které se vám již brzy narodí. Onemocnět můžete i prostřednictvím potravin. Dávejte pozor na to, co jíte. Ovoce a zeleninu před konzumací důkladně omyjte, maso dobře tepelně upravte a vyhněte se mléčným výrobkům z nepasterizovaného mléka. Pokud se u vás objeví více než čtyři kontrakce za hodinu, zpozorujete větší množství vaginálního výtoku nebo změnu typu výtoku, bolest břicha či velké křeče, sílící tlak v pánvi nebo bolest v kříži, ihned vyhledejte svého lékaře, může jít o předčasný porod. Maminka je těhotná již 216 dnů, do narození miminka zbývá už jen 64 dnů (9 týdnů).
Vývoj plodu
31. týden těhotenství (31tt) je doba, kdy oproti minulému týdnu nedochází ve vývoji plod k žádným velkým změnám, vývoj pouze pozvolna pokračuje. Plod dále rychle přibývá na váze, do porodu přibere ještě 2 kg (do délky však již moc neporoste). Tento rychlý váhový přírůstek je způsoben ukládáním tuku v těle plodu. Pokožka se díky tomu vyhlazuje. V maminčině děloze se nyní nachází až jeden litr plodové vody, v následujících týdnech jí však bude ubývat (před porodem jí bude už jen 600 ml). Plodovou vodu plod polyká a také do ní močí, neustále se však mění. Dále se vyvíjí mozek plod a pokračuje myelinizace nervů – obalování nervů mozkovými obaly. Prodlužují se řasy kolem očí, které jsou již poměrně dlouhé a husté. Pohyby miminka teď mohou být méně časté než dříve. S tím, jak roste, má totiž v děloze méně místa, navíc hodně místa zabírá plodová voda. V případě, že čekáte chlapečka, v tomto týdnu již jeho varlata sestupují z břišní dutiny do šourku. Miminko je nejspíše obráceno hlavičkou dolů a nožičky má zkřížené. Plod měří od hlavičky k patám asi 41 cm, váží až 1500 g.
Obvyklé strachy a otázky kolem porodu
Porod se již pomalu blíží a vy kvůli němu nemůžete v noci spát, zdají se vám o něm nehezké sny, přes den jste nervózní a neustále na něj musíte myslet. Je to zcela běžné, čím více se porod přibližuje, tím větší z něj mají maminky strach. Největším porodním strašákem je pro ženy představa obrovských bolestí a otázka, zda je žena zvládne. Samozřejmě všichni víme, že porod bolí, některé ženy jej dokonce uvádějí jako svoji největší bolest v životě, kterou prožily. Při porodu vám však mohou být podány léky, které vaši bolest ve velké míře utiší, většina žen si v průběhu porodu nechá píchnout epidurál. Zajímavé je, že některé ženy jsou s porodními bolestmi smířeny a považují porod za posilující zážitek, některé dokonce i za příjemný.
Dále se těhotné ženy často obávají roztržení svalů mezi konečníkem a poševním vchodem. Dříve se proto preventivně při každém porodu dělala tzv. epiziotomie (nastřižení hráze), dnes se však dělá jen v určitých případech. Zeptejte se svého lékaře, za jakých okolností vám epiziotomii budou nuceni udělat. Některým ženám se hráz natrhne spontánně během porodu, a to i přesto, že podstoupily epiziotomii. Čas a stehy však hojí všechny rány.
Těhotné ženy se také bojí toho, že se jim při porodu bude chtít jít na záchod, nebudou se moci kontrolovat a vyjde z nich stolice. Ve skutečnosti se to podle průzkumů stalo asi 39% žen. Lékaři a porodní asistenti jsou na tuto skutečnost zvyklí, a pokud se vám to stane, bude jim to připadat naprosto běžné. V tak těžké chvíli jako je porod, prostě nejde tělo dobře ovládat a oni to vědí, takže se tím netrapte. A možná, že v zápalu porodu to ani sama nepostřehnete.
Bojíte se komplikací a všelijakých lékařských zákroků, které budete muset podstoupit. I takové strachy ženy mají. Zde je velice důležité věřit svému doktorovi a nebát se s ním o průběhu porodu komunikovat. Zeptejte se ho na cokoliv, co vás napadne, jistě vám rád odpoví. Některé ženy si k porodu najímají dulu – profesionální porodní asistentku, která se v porodech vyzná a bude vám oporou. Ženy v těchto věcech zřejmě věří více ženám, než mužům. Za dulu však můžete zaplatit až 5000 Kč.
Zatímco některé maminky si účelně plánují porod doma, jiné z něj mají hrůzu. Bohužel, pokud je vaše miminko opravdu rychlé, může se to stát i vám. Náhle vám praskne plodová voda a začnete velmi rychle rodit. U prvorodiček je však tato šance mizivá. Pokud se chcete nějakým způsobem uklidnit, přečtěte si instrukce, co dělat, pokud rodíte doma. Může si je přečíst také váš partner.
Další porodní obavou je pro některé ženy císařský řez. Podle průzkumů nakonec rodí císařským řezem jedna pětina prvorodiček, což je poměrně hodně. Většina z nich však říká, že jsou nakonec za císařský řez rády. Jiné se naopak cítí zklamaně a ošizeně, zejména pokud navštěvovaly předporodní kurzy a na porod se svědomitě připravovaly. Zeptejte se svého lékaře, za jakých podmínek bude císařský řez nutný, ať se necítíte podvedená. Věřte svému lékaři, kdyby nemusel, císařský řez by vám nedělal, doktoři ho totiž příliš nepodporují.
Přehledová tabulka: Těhotenství týden po týdnu