29. týden těhotenství (29tt)
Plod si vytváří stále větší zásoby tuku, takže se zakulacuje a pěkně přibírá. Hmat, chuť a sluch má již dítě zcela vyvinuté. Celý organismus ženy, včetně psychiky, se nyní připravuje na nadcházející porod. Maminku může potrápit únava, nervozita, úzkostlivost, pocit hladu, nadměrné pocení, křeče v lýtkách, hemeroidy či zácpa. Nastal čas začít si pořizovat výbavičku pro dítě. Zamyslete se nad tím, zda si chcete pupečníkovou krev vašeho dítěte uložit do krevní banky.
Život matky
Zvětšená děloha tlačí na matčin močový měchýř, takže se jí chce častěji močit. Abyste předešla zánětu močového měchýře, pijte dostatek tekutin a nezadržujte potřebu močení. K tomuto týdnu přibere těhotná žena asi 7 – 8 kg. Mohou se objevit falešné kontrakce (tzv. poslíčci), které jsou již mírně bolestivé. Ženě se hůře dýchá a při větší fyzické námaze se zadýchává. V prsech matky se tvoří větší množství tzv. kolostra, které se stane první potravou vašeho miminka. Celý organismus ženy, včetně psychiky, se nyní připravuje na nadcházející porod. Je tedy velice pravděpodobné, že se ze spokojeného druhého trimestru najednou ocitnete ve třetím trimestru s obavami. Čím více se bude vaše datum porodu blížit, tím více budete nervózní a úzkostlivá. Proto se vám také mohou zdát sny o porodu, většinou nehezké. Těhotná žena nyní bude ke gynekologovi chodit častěji než doposud.
Měla by stále myslet na zdravý životní styl (cvičit, zdravě jíst, dostatečně pít, hodně spát a odpočívat, nekouřit a nepít alkohol). Pohyby a kopání miminka mohou od tohoto týdne být pro ženu bolestivé (zejména v oblasti žeber a pánve), jsou však známkou dobrého vývoje plodu. Kvůli nim může také u ženy docházet k inkontinenci (nechtěný únik moči). Stejně tak vás mohou bolet rostoucí a nyní velmi citlivá prsa. V prsou se vytváří více prolaktinu, který má sedativní účinky, takže se můžete cítit více ospalá než dříve. Dítě potřebuje dostatek potravin pro rychlý růst, maminku tak může přes den často trápit pocit hladu. Dále se u vás může vyskytnout nadměrné pocení, křeče v lýtkách, hemeroidy či zácpa. U některých žen se v těhotenství projeví tzv. hypotenzní syndrom. Dochází k němu, pokud žena leží na zádech, což způsobuje změnu tepové frekvence a krevního tlaku. V důsledku toho má žena závratě, dokud nezmění pozici. Proto ležte raději na boku než na zádech a z lehu vstávejte velmi pomalu a opatrně, nejlépe se nejdříve přes bok posaďte a až poté se postavte. Pokud se tak ještě nestalo, gynekolog vám napíše žádost o mateřskou dovolenou. Žena je těhotná již 202 dní, do porodu zbývá 78 dní (11 týdnů).
Výbava pro miminko
Do porodu sice zbývá ještě jedenáct týdnů, ale je lepší mít výbavičku připravenou již dříve, kdyby se miminko náhodou narodilo předčasně. Obecně se udává, že by žena měla mít připravenou výbavu pro svoje miminko nejpozději měsíc před stanoveným datem porodu. Když si ji však pořídíte dříve, nic se nestane, tím lépe. Pokud čekáte vaše první dítě, budete se možná divit, kolik věcí je pro dítě potřeba. Chcete-li ušetřit, zeptejte se svých kamarádek (matek) a známých, zda by vám nějaké věci nezapůjčili, nebo neprodali. Zkuste se také podívat do různých dětských bazarů a na internet. Není nutné mít vše pro miminko zcela nové, poroste velmi rychle, a tak bude některé oblečení nosit třeba jen pár týdnů. Vhodné je pořídit si tzv. týdenní výbavu, které zahrnuje ty nejdůležitější věci. Velikost většiny novorozenců je 58 nebo 64, udává se podle centimetrů dítěte. Pokud je tedy vaše dítě podle ultrazvuku spíše větší, kupte raději velikost 64.
Týdenní výbava zahrnuje:
- 8x košilka či triko, nejpraktičtější je tzv. body triko
- 8x dupačky
- 2x pyžámko
- 2x svetr
- 1x botičky (nejlépe látkové, dají se používat i jako ponožky)
- v zimě: zimní kombinézu (nebo zateplenou bundu a kalhoty), čepici, zimní zateplené boty, rukavičky
- v létě: letní body s krátkým rukávem, kraťasy, ponožky, pokrývka hlavy (klobouk, šátek)
Tato výbava zahrnuje však pouze to nejzákladnější oblečení. Dalšími základními věcmi jsou: kočárek (hluboký, až bude dítě sedět, budete potřebovat tzv. golfák), pleny, přebalovací pult (stačí si vyhradit stůl), dudlíky, postýlka, autosedačka (pro nejmenší tzv. vajíčko), lůžkoviny, dětská vana s lehátkem, zavinovačka (většinou ji dostanete v porodnici), dětské láhve, dětská kosmetika a hygienické přípravky. Z oblečení dále: ponožky, punčocháčky, mikiny, kalhoty a popř. sukně či šaty. Maminky také kupují: šátek na uvázání a nošení dítěte, dětský teploměr, nosní odsávačku, dětskou chůvičku, jemné světýlko k postýlce, dětskou hrazdu na hraní a hračky pro nejmenší. Všechny tyto věci samozřejmě nemusíte kupovat zároveň, stačí i postupně.
Vývoj plodu
29. týden těhotenství (29tt) je doba, kdy plod si vytváří stále větší zásoby tuku, takže se zakulacuje a pěkně přibírá. Mozek se dále vyvíjí, na šedé kůře mozkové vznikají nové záhyby, vyvíjí se nová nervová spojení, vytváří se jejich obaly a obaly mozku. Všechny nervové buňky v mozku dítěte vzniknou ještě před porodem, poté se už žádné nové neutvoří. Hmat, chuť a sluch má již dítě zcela vyvinuté, poznává hlasy, hudbu a příliš hlasitých zvuků se lekne. Tahá za pupeční šňůru a vše si chce ručičkama prozkoumat. Zatím má více chuťových buněk než dospělý člověk, takže je na chutě více citlivé a veškeré chutě mu připadají více výrazné. Dítě měří od hlavičky k patě asi 38,5 cm, váží až 1200 g – to odpovídá průměrné hlávce květáku.
Chcete si uložit pupečníkovou krev svého dítěte?
Pupečníková krev je velmi ceněná, dá se totiž v budoucnu využít pro léčbu závažných nemocí vašeho miminka. Obsahuje kmenové buňky – stavební jednotky krve a imunitního systému jedince. Kmenové buňky dokáží obnovit tkáně, a tak může pupečníková krev vyléčit třeba leukémii nebo srpkovitou anémii a další vážná onemocnění. Kmenové buňky dokáží vyléčit i rakovinu, pokud nemá genetický základ. Díky nedávným pokusům také lékaři věří, že se bude v budoucnosti pupečníková krev používat k léčbě cukrovky, poranění míchy, selhání srdce, cévní mozkové příhody a neurologických onemocnění. Zákrok přitom není nijak komplikovaný. Po porodu se pouze odebere krev z pupeční šňůry a placenty dítěte, poté se zamrazí a uloží do krevní banky. Odebrání a uchování pupečníkové krve je však poměrně drahé. Cena se pohybuje ve výši 20 až 40 tisíc korun.
Vlastní pupečníkovou krev však nemůže dítě použít v případě genetické nemoci, je ale možné mu transplantovat cizí. Výhodou je, že pupečníkovou krev jednoho dítěte můžete použít i k léčbě jeho sourozence. Avšak šance na shodné tkáně mezi sourozenci je pouze 25%, zatímco šance, že najdete vhodnou pupečníkovou krev ve veřejné bance, je až 88%. Lékaři uložení pupečníkové krve schvalují, zejména pokud byla dítěti diagnostikována nemoc, kterou by pupečníková krev vyléčila. Pupečníkovou krev nakonec využije jen malé procento těch, kteří ji nechali svému dítěti odebrat, můžete však krví vašeho dítěte pomoci i úplně cizímu nemocnému člověku.
Přehledová tabulka: Těhotenství týden po týdnu