24. týden těhotenství (24tt)

Začínáte sedmý měsíc těhotenství, což znamená, že i kdybyste nyní předčasně porodila (nebo z nějakého důvodu musela), dítě je možné bezpečně zachránit. Jaké jsou příznaky předčasného porodu, se můžete dočíst níže. Maminky označují následující měsíc za nejkrásnější období těhotenství. Plod má již dobře vyvinutý sluch, pokud spí, může ho nějaký hlasitý zvuk vzbudit. Může si dokonce oblíbit určitou hudbu. Plodu se také vytvářejí chuťové buňky, posilují se plíce a začíná se vytvářet jeho osobnost. Na ultrazvuku můžete vidět, že se mračí a cucá si paleček.

Těhotenská poradna | Foto: Shutterstock
Těhotenská poradna | Foto: Shutterstock

Co prožívá maminka

Kolem 24. týdne těhotenství podstupují mnohé ženy orální glukózový toleranční test, který odhalí případnou těhotenskou cukrovku. Neléčená těhotenská cukrovka může vést k různým komplikacím a předčasnému porodu císařským řezem. Maminky často označující 24. týden těhotenství (24tt) a následující měsíc jako nejkrásnější období těhotenství. Žena je šťastná a spokojená a její vzhled se v mnoha případech zlepšuje. Některým ženám těhotenství přímo sluší. Těhotenství je na mamince velmi dobře vidět, její váhový přírůstek se zvětšuje (nyní je průměrně 4,5 kg). Neroste jí však pouze bříško, ale mohu se zvětšovat i hýždě, stehna nebo paže. Děje se to kvůli zadržování vody v těle a nejde tedy o nic trvalého, po porodu se tyto zvětšené partie těla zase rychle upraví do původní velikosti. Ze stejného důvodu můžete také zpozorovat, že máte mírně napuchlou tvář. V těle ženy se zvětšují i ledviny, proto vás na každé těhotenské kontrole čeká odběr moči, která se musí pečlivě hlídat.



Kůže může kvůli velkému napětí maminku svědět, často na bříšku a na prsou. Zkuste si dát vlažnou sprchu nebo namazat svědivá místa krémem. Pokud však svědění dále přetrvává a je velice nepříjemné, může jít o těhotenskou cholestázu – onemocnění jater. V tom případě navštivte svého lékaře. Maminky si v těchto týdnech také často stěžují na pálení žáhy, které je způsobeno uvolněním svěrače mezi žaludkem a jícnem. Proti pálení žáhy se doporučuje jíst v menších porcích a častěji. Těhotná žena může zaznamenat změnu své chůze (tzv. kachní chůze), což způsobuje tlak dělohy na pánev. Dochází tak k bolestem v bedrech a podbřišku a žena si touto kolébavou chůzí od bolesti ulevuje. Snažte se chodit vzpřímeně a mít správné držení těla. Pro zdraví miminka jezte vyváženou stravu, pijte dostatek tekutin a choďte denně na procházky, dostatečný přísun kyslíku je pro dítě velmi důležitý. Maminka je těhotná již 167 dní, do porodu jí zbývá 113 dní (16 týdnů).

Jaké je v těhotenství nejvhodnější oblečení?

Noste volné a neupnuté oblečení; šaty, volná trika či sukně se hodí nejlépe. Nezapomeňte také na pohodlné spodní prádlo, zejména podprsenku. V těhotenství je nejlepší bavlněná podprsenka s širokými ramínky a širokým pruhem pod košíčky, který zajistí dostatečnou pevnost a oporu prsou. Prsa se vám v průběhu těhotenství mohou zvětšit až o tři čísla, proto jejich velikost sledujte a podprsenku kupujte dle aktuální potřeby.



Vývoj plodu

Kůže plodu je den ode dne silnější, ale dítě je stále ještě hubené, protože se dosud nevytvořilo konečné množství podkožní tukové vrstvy. V pokožce se však již tvoří potní žlázy. Oči plodu jsou vypoulené a stále zavřené, duhovka je zbarvená, víčka má plod slepená. Na víčkách jsou vytvořeny drobné řasy, hlavičku pokrývají jemné vlásky. Plod má již tak dobře vyvinutý sluch, že pokud spí, může ho vzbudit hlasitý zvuk (hudba). Může si dokonce určité zvuky nebo hudbu oblíbit. Plodu se také vytvářejí chuťové buňky, rozlišovat jednotlivé chutě však dokáže až od 28. týdne. Na ultrazvuku si můžete povšimnout, že se miminko jakoby mračí, špulí rty a otevírá a zavírá ústa. Díky dobře vyvinutým svalům se vaše miminko nejspíš poslední dobou hodně hýbe, zejména ručičkami a nožičkami. Dokáže již také zatínat pěsti. Období náhlé aktivity plodu pak střídá období klidu. Dítě občas kašle a škytá (způsobeno polykáním plodové vody), což matka cítí jako tzv. kopání. Plod leží v děloze pevně stulen, podpírá ho plodová voda kolem něj. Plodová voda (nyní je jí asi 0,5 l) dále reguluje teplotu plodu a chrání jej před infekcemi. Výživu a kyslík dostává prostřednictvím placenty, kterou také vylučuje odpadní látky.

Se začínajícím sedmým měsícem se v mozku plodu začíná charakterizovat osobnost miminka. Rozvíjí se inteligence a charakteristické osobní rysy jedince. Vývoj zaznamenávají i plíce, plodu se pravidelně zvedá hrudníček, což představuje trénink, aby se mohl po porodu poprvé nadechnout. Průdušky se větví a vzniká průduškový strom. V nich se vyvíjejí buňky, které produkují tzv. surfaktant, díky němuž se zvyšuje poddajnost a odolnost plic a dítě je schopno po porodu samostatně dýchat. Nedostatek surfaktantu může způsobit poruchu nebo kolaps plic plodu. U plodu ženského pohlaví jsou ve vaječnících vytvořena vajíčka, u plodu mužského pohlaví postupně sestupují varlata do šourku. Miminko od této fáze těhotenství začínat vypadat prakticky jako novorozeně. Dítě měří asi 30 cm, váží až 550g.

Předčasný porod a jeho příznaky

Díky sledování děložního čípku těhotné ženy, může gynekolog zjistit, zda ženě nehrozí předčasný porod. K předčasnému porodu dochází asi v 7 – 10 % těhotenství. K příznakům předčasného porodu patří:

  • bolesti břicha a křeče, které připomínají menstruační bolesti,
  • více než 4 kontrakce za hodinu (i bezbolestné),
  • bolest v křížové oblasti,
  • tlak do oblasti pánevní (pocit, že na ni miminko tlačí),
  • výtok nezvyklé tekutiny (krvavá, hlenová) z vagíny nebo větší množství výtoku – je nutná okamžitá prohlídka lékařem,
  • krvácení nebo špinění.


Bolest zad a slabé kontrakce jsou však zároveň běžnými projevy těhotenství. Pokud však máte jakékoli pochybnosti, kontaktuje lékaře. Jestliže si myslíte, že se u vás objevily příznaky předčasného porodu, nebo že vám odtéká plodová voda, zavolejte ihned lékaři, který vám nařídí přijet do nemocnice, kde podstoupíte různá vyšetření.

24. týden těhotenství | Foto: Shutterstock
24. týden těhotenství | Foto: Shutterstock

Přehledová tabulka: Těhotenství týden po týdnu