Medové zoubky
Za tímto málem poetickým termínem se neskrývá nic jiného, než patálie zvaná zubní kaz u kojenců a batolat. Zuby bolí, jen co se klubou. A potom už se s nimi zlobíme tak dlouho, dokud poslední z nich naše ústa zas neopustí. Jenže co dělat, když je tak nutně potřebujeme! Zatímco my dospělí už s nějakými těmi stomatologickými problémy spíš počítáme, dalo by se čekat, že první zoubky u dětí budou zdravé a krásné jako perličky. Místo toho zubaři, ale už léta varují, že problémy se zubním kazem mají stále mladší děti. Ošklivý medový zoubek se může objevit už i u malého miminka.
Jak vypadá medový kaz
Kazy se u malých dětí objevují na předních zubech. Napadený zoubek je zažloutlý a kaz jej dokáže vyhlodat natolik, až zčerná a zůstane jen kořen. Takové zuby už většinou nejdou zachránit a musí se vytrhnout. Bakterie zubního plaku zoubek doslova pozřou. Jejich výživou jsou hlavně cukry, které jim umožňují konat na zubech dílo zkázy. Našim chuťovým buňkám je ale zrovna sladká chuť ze všech nejmilejší. Když ji dítě jednou pozná, velmi rychle jí přivykne.
Proč se kazí malé zoubky?
Jak u dospělých, tak u dětí, je zubní kaz vyvolán právě cukry. Bakterie naleptají zubní sklovinu, a zub se začne kazit. Maminky často v nejlepším úmyslu dítěti přislazují pití a jídlo, aby ho dítě přijalo, nebo aby si více pochutnalo. Dříve běžně namáčely maminky kojencům dudlík do medu či cukru, aby je snáze uspaly, protože sladká chuť uklidňuje. I když dnes poučení rodiče už tuto pomůcku snad nepoužívají, je dětem přáno sladkého až příliš. A vše putuje do pusinky přes přední zoubky. Pokud maminky nezačnou včas se zubní hygienou, kaz na sebe nenechá dlouho čekat. Péče o chrup by měla začít hned, když se objeví první zoubek. Dětským zubům neprospívá ani příliš dlouhé kojení, ani průběžné celodenní pocucávání sladkého nápoje z lahve.
Jak zajistit ústní hygienu nejmenších
Často slýchaný názor, že kazy mléčných zubů nemá cenu opravovat, protože zuby stejně vypadnou, je nesprávný. I malé dítě zuby potřebuje. I malé dítě se stydí za ošklivý chrup. Navíc první zoubky zajišťují správná místa a postavení zubům trvalým. Pokud některý z dočasných zubů příliš brzy chybí, ostatní zuby se posunou a budoucí trvalý zub tak ztratí své místo.
S péčí o dětský chrup by se proto mělo začít už od prvního zoubku. Ten se nečistí, ale jen otírá, aby se netvořil zubní plak. Před spaním, nebo během noci, není dobré podávat dětem sladké nápoje. Vhodný je neslazený čaj nebo voda. Co nejdříve to jde, mělo by se dítě začít učit čistit si zuby, a hlavně upevňovat tento návyk. To má velký význam pro celý život. Malým dětem je třeba zuby samozřejmě dočišťovat. Naučit se zuby opravdu správně čistit, nějakou chvíli trvá a děti to ještě dobře neumějí. Výjimkou ostatně nejsou ani dospělí, kteří to nedělají správně. Děti potřebují kontrolu při čištění zubů alespoň do osmi let. Zubní pasta by měla odpovídat věku dítěte. Pasty pro děti jsou chuťově zajímavé, voní, a děti je rády polykají. Proto má mít dětská pasta nízký obsah fluoru.
Do zubařského křesla by se mělo dítě posadit dávno před tím, než jeho zoubky budou vyžadovat ošetření. Pokud poprvé vejde do ordinace už s problémem, pravděpodobně si odnese závažné trauma. Pravidelné návštěvy by měly zpočátku probíhat bez lékařského zásahu, kdy budoucí pacient jen ukáže zoubky, nechá si je pochválit a prohlédne si ordinaci. Ideální je, když je dítě svědkem ošetření maminky nebo tatínka. Rodiče pak mohou potomkovi vše snáze vysvětlit a jít mu příkladem, jak se u zubaře chovat. Je tak možné předcházet té dobře známé hrůze ze zubařského křesla, která se mnohdy mění v celoživotní fobii.