Jaké hračky pro kojence
Nejdůležitější hračka pro kojence je jeho máma, kterou zkoumá a poznává. Čím více děťátko roste, tím více je zvídavé, prozkoumává své okolí a sebe sama. Hračky mají právě takové zvědavosti napomáhat.
Novorozenec má ruce převážně sevřené v pěst, jestliže mu vložíte předmět do dlaně, reflexně jej uchopí. Jediná věc, co ho zajímá je jídlo a spánek. Nejdůležitější hračka pro něj je jeho máma, kterou zkoumá a poznává. Seznamuje se s její vůní, hlasem. Když najde bradavku, je spokojené.
Hračky jsou pro kojence stejně velice důležité, rozvíjí jeho myšlení, koordinaci, motoriku. Dítě, které si hraje, dělá tu nejtěžší práci na světě, aniž by o tom mělo ale nejmenší tušení. Při hře v jeho mozku vznikají miliony nových neuronových propojení, které utvářejí jeho vývoj, životní chápání, pocity, vjemy a psychiku. Nezapomínejte si s dítětem povídat, zpívat mu a vyprávět příběhy.
Jaká hračka je vhodná pro kojence? Hlavně hygienicky nezávadné a bezpečné!
Výběr hračky se řídí věkem kojence. Hračka hlavně musí umět zaujmout pozornost. Pokaždé ale platí, že hračka má být v první řadě zdravotně a hygienicky nezávadná a bezpečná. Samozřejmostí by měl být zdravotní atest a doporučení výrobce, pro jaký věk je hračka určena. Také by měly být hračky dobře udržitelné v čistotě, měly by se dát opláchnout či vyprat (plyšáky).
Čím více tím lépe u hraček neplatí!
Ale i u hraček platí, že méně je více. Pokud je kolem dítěte hromada hraček, je dítě roztěkané, nesoustředěné. Pro ty nejmenší jsou často nejlepší hračkou jejich vlastní prstíčky, které si se zájmem prohlíží či ocucává celé minuty. Dítě se v prvním roce života vyvíjí velice rychle, a tak hračka, kterou mělo rádo ve třech měsících, ho v půl roce už zajímat nebude.
Hračky dle věku kojence
1-12 týdnů
Kojenec je v tomto věku pasivním divákem. Věci rozeznává pouze mlhavě, nevidí ještě tak ostře. Vnímá zvuky, zajímajíc věci, které se pohybují. Zajímavé pro tento věk jsou různá chrastítka, hrazdičky, kolotoče, barevné hračky, které vydávají zvuky a pohybují se. Také ho zajímají všechny hračky, které mu můžete vložit do ručičky.
16 – 20 týdnů
Dlaně má kojenec již většinou otevřené, sahá po hračkách, ale ještě je nedokáže sám uchopit. Učí se koordinaci oko-ruka. Vhodné jsou různé pískací hračky, které podporují úchop.
30 týdnů
Zrakem sleduje hračku a rukou na ni cíleně míří. Vše chce ochutnat. Úchop se zdokonaluje. Dítěti se začínají prořezávat první zoubky, proto jsou pro něj nejpřitažlivější hračky, které může cucat. Nezapomeňte mu koupit různá chladivá kousátka, která mu uleví.
9 měsíců
Chytí předmět, který se pohybuje, přendá si ho z ruky do ruky, začínají ho zajímat i drobnější předměty. Nestačí mu hračku jen okousat, chce bouchat a dloubat. Oblíbenou hračkou jsou v tomto věku kostky pro nejmenší děti. Sice se mu bude více líbit bourání než a stavění, ale postupně přijde čas i na stavění. Líbí se mu různá tlačítka, otvory pro prstíky.
12 měsíců
Dítě se bude učit chodit. V tomto období prvních krůčků ho budou zajímat a obohacovat hry podporující rozvoj jemné motoriky a logického myšlení a také různé mluvící hračky, které budou rozvíjet jeho slovní zásobu. Perfektní jsou skládačky, jednoduchá puzzle, vkládačky dle tvarů a barev. Tyto hračky zlepšují prostorovou představivost a učí rozeznávat tvary. Také jsou pro děti zajímavá různá leporela se zvířátky.
Už máme rok!
Vaše děťátko se za dvanáct měsíců života naučilo spoustu věcí. Podporujete i nadále jeho rozvoj pomocí hraček a nezapomínejte si s dítětem povídat, zpívat mu, říkat říkanky, vyprávět příběhy a pohádky, abyste rozšířili jeho slovní zásobu a příště spolu zkuste třeba i malovat prstíčkovými barvičkami.