7. týden těhotenství (7tt)

Gratulujeme, jste v polovině prvního trimestru a nastává 7. týden těhotenství! V této fázi dochází k rychlému růstu hlavové části. Zvětšuje se mozek a formuje se obličej. Dále pokračuje vývoj obratlů, orgánů, nervů a končetin. Mamince se začínají zvětšovat prsa, může také lehce přibrat na váze. Je nejvyšší čas objednat se na první těhotenskou prohlídku. Máte za sebou 48 dní těhotenství, do porodu zbývá 33 týdnů, což je 232 dní.

Těhotenská nevolnost | Foto: Shutterstock
Těhotenská nevolnost | Foto: Shutterstock

Vývoj embrya

Embryo volně pluje ve vaku (amniovém váčku) naplněném plodovou vodou. Jelikož se embryu rychle vyvíjí a zvětšuje mozek, zvětšuje se také jeho hlavička, která nyní tvoří téměř polovinu délky celého těla. Hlava se tedy vůči tělu zdá veliká, je přikloněná k hrudi. Začíná se formovat obličej, můžeme zřetelněji rozlišit oči, uši, nos a ústa. Vrstva kůže nad očima obsahuje černý pigment, ústní dutina je nepřiměřeně široká a oči jsou umístěny daleko od sebe po stranách obličeje. Oči jsou částečně zakryty víčky, v ústní dutině se tvoří jazyk. Lze rozlišit horní a dolní čelist. Utvořily se také nosní ploténky, ze kterých později vzniknou nosní dírky. Mozek se rozdělil na tři jednotlivé části – přední mozek, střední mozek a zadní mozek. Přední mozek je dále rozdělen na mezimozek a koncový mozek. Zadní mozek je rozdělen do několika částí, střední mozek se nedělí. Objevuje se i rozlišení pravé a levé mozkové hemisféry. Správný vývoj mozku je u zárodku zcela zásadní, je to centrum myšlení, řeči, paměti, učení, smyslů, pohybu a dalších funkcí, které hrají po narození důležitou roli. Alkohol, nikotin, kofein a další omamné látky poškozují nejčastěji právě mozek zárodku a způsobují tak obrovskou škodu.



Dále jsou již také vidět paže a nohy se štěrbinami na koncích, kde vzniknou prsty. Základy končetin se prodlužují a z tvaru ploutvičky se mění na podobu malého pádla. Na horní končetině je v místě zápěstí naznačeno zúžení, lze rozlišit lokty a místo pro prsty. Dolní končetiny se oproti horním vyvíjejí pomaleji. Mají ve vývinu týdenní zpoždění, které trvá po celou dobu těhotenství, dokonce i určitou dobu po narození. Embryo má stále ocásek, který zanikne v příštích týdnech. Zárodku se již vyvinuly všechny základy obratlů. Celkem jich vzniklo 42 – 44 párů, ale několik z nich se rozpadlo a zbylo 34 párů, což je také počet páteřních obratlů u člověka. Téměř úplný je již také nervový systém zárodku. V pupečním provazci vznikají důležité pupeční cévy a žíly. Pupeční žíla zařizuje přísun okysličené a živinami obohacené krve z těla matky do embrya. Pomalu se vyvíjí i kostní buňky.

Embryo má v primitivní podobě několik orgánů: plíce, slepé střevo, játra, žaludek, ledviny, pohlavní orgány, mozek a slinivka. Žádný z nich ale ještě není zcela vyvinut. Protože ještě není vyvinuta kostní dřeň, prozatím se červené krvinky tvoří v játrech. V srdci se začínají tvořit chlopně. Pokožka embrya je téměř průhledná, její tloušťka je pouhá jediná buňka. To pomáhá lékařům k snadnějšímu sledování vývoji vnitřních orgánů. Ve svém vývoji pokračují také rozmnožovací orgány, které již obsahují rozmnožovací (zárodečné) buňky. Jelikož ale orgány ještě nejsou dostatečně vyvinuty, nelze zatím pomocí vyšetření určit pohlaví dítěte. Vzniká také základ močovodu. Délka zárodku je nyní asi 1,3 cm, což je velikost jedné malé bobule hroznového vína nebo borůvky. Zárodek váží zhruba 0,8 g.

Tělo matky

V sedmém týdnu těhotenství (7tt) již může docházet k určitým změnám na těle maminky. Váhový přírůstek se pohybuje v rozmezí půl až jednoho kilogramu. Některé ženy však mohou díky nevolnostem a nechutenství spíše zhubnout. Na bříšku ještě těhotenství není poznat. Prsa se již pomalu začínají zvětšovat, jsou napjaté a vidíme na nich prostupující modré podkožní žilky. Doporučuje se už nyní prsa mazat krémem proti striím nebo alespoň tělovým mlékem či olejem. Zabráníte tak jejich popraskání a tvorbě strií. Dále se může objevit také tzv. těhotenská maska (nahnědlé nebo nažloutlé zbarvení obličeje, tmavé skvrny na obličeji, vyrážka, pupínky). Příznaky těhotenství (nevolnosti, nechutenství, časté močení, únava, podrážděnost) pořád trvají. Děloha se neustále zvětšuje, nyní je v porovnání s její velikostí před otěhotněním dvojnásobně velká. Tím, že děloha roste, tlačí na močový měchýř a nutí vás častěji chodit na toaletu. U těhotné ženy se také zvětšuje množství krve v těle. V sedmém týdnu těhotenství je její množství asi o 10% vyšší než na začátku těhotenství. Před porodem to může být až o 45% krve více.

Ženy se nejčastěji v této době objednávají na první preventivní gynekologickou prohlídku, a to především z toho důvodu, aby lékař vyloučil možnost mimoděložního těhotenství. Kromě gynekologa je také dobré navštívit zubního a očního lékaře. Žena bývá v tomto období více unavená, proto by měla častěji odpočívat a déle spát. Některé ženy mohou vlivem hormonů a psychické či fyzické únavy ztrácet chuť na sex. Stává se to zejména v prvním trimestru. Po skončení prvního trimestru se obvykle sexuální touha vrací.

První těhotenské vyšetření

Na první těhotenské prohlídce vám gynekolog potvrdí těhotenství, určí stáří zárodku a termín porodu. Pomocí ultrazvuku vyloučí možnost mimoděložního těhotenství. Na ultrazvuku už se ozývá tlukot srdce, díky tomu se dozvíte, zda náhodou nečekáte dvojčata. Pokud se ještě tlukot neozývá, nepanikařte, může se objevit až v následujícím týdnu. Lékař provede i vnitřní vyšetření a zkontroluje polohu dítěte. Dále vás také zváží a změří krevní tlak, někdy se kontrolují také nohy, kotníky a ruce, zda neotékají. Lékař po vás může chtít donést ranní moč. Nejspíš vás také čeká vyšetření krve. Zeptejte se lékaře na otázky, které vás tíží. Raději se o všem ubezpečte, pokud máte jakékoli pochybnosti nebo problémy, nebojte se o nich mluvit. Než na prohlídku půjdete, zapište si první den vaší poslední menstruace. Pokud užíváte nějaké prášky či doplňky, řekněte o nich lékaři. Zjistěte si, jaké zdravotní problémy se vyskytují (vyskytovaly) ve vaší a partnerově rodině, lékař se na ně bude ptát. Pokud chcete, klidně vezměte partnera s sebou, vidět první ultrazvuk vašeho miminka bude nezapomenutelným zážitkem i pro něj. V těhotenství absolvujete asi 10 – 15 prohlídek, proto si pečlivě zvolte svého lékaře tak, aby vám vyhovoval a měli jste v něj i s partnerem absolutní důvěru. Zapsat se můžete také do těhotenské poradny, kde vám zodpoví všechny otázky nejen o těhotenství, ale také o porodu, na který vás budou různými způsoby připravovat.



Ihned vyhledejte lékaře, jestliže:

  • máte silné a trvalé bolesti hlavy
  • máte zamlžené nebo omezené vidění
  • pociťujete silné a dlouhotrvající bolesti v břiše
  • při močení cítíte bolest
  • se objevil výtok tekutiny, který by mohl znamenat předčasné prasknutí plodové vody
  • je vám často na omdlení nebo dokonce omdléváte

 Vyhledejte lékaře do 24 hodin jestliže:

  • máte silné otoky rukou, nohou, kotníků nebo obličeje
  • silně a často zvracíte
  • máte teplotu vyšší než 38,3 °C
7. týden těhotenství | Foto: Shutterstock
7. týden těhotenství | Foto: Shutterstock

Přehledová tabulka: Těhotenství týden po týdnu